Mahkeme hükmüne ‘Beyaz Kitap’ yanıtı

Pekin yönetimi Lahey merkezli mahkemenin kararına Beyaz Kitap ile meydan okudu. Bölgenin 2 bin yıldır sahibi olduklarını dile getiren bakan yardımcısı ‘Gerekirse hava savunma sahası da ilan ederiz’ dedi

Mahkeme hükmüne ‘Beyaz Kitap’ yanıtı
14 Temmuz 2016 Perşembe 11:25

Dış Haberler Servisi
Birleşmiş Milletler Daimi Tahkim Mahkemesi’nin verdiği Güney Çin Denizi hükmünden sonra harekete geçen Pekin yönetimi çarşamba günü yayımladığı Beyaz Kitap ile yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Renmin yayınevi tarafından kitap haline getirileceği açıklanan metinde sorunun 2 bin yıldır Çin denetiminde olan Nansha adalarının Filipinler tarafından işgal edilmesiyle başladığı hatırlatıldı.
‘Çin Halk Cumhuriyeti, Güney Çin Denizi’ndeki Filipinler ve Çin uyuşmazlığına karşı müzakere yoluna bağlı kalacaktır” başlığını taşıyan Beyaz Kitap’ı kamuoyuna sunan Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Liu Zhenmin, Filipinler’in attığı adımla ikili uzlaşıyı bozduğunu ve gerilimi arttırdığını dile getirdi.

‘KARAR DEĞİL KAĞIT İSRAFI’
Lahey merkezli mahkemenin ülkelerin egemenlik haklarına dair hüküm verme yetkisi bulunmadığını vurgulayan Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı, karar metnini ‘kağıt israfı’ olarak tanımladı. Liu, kendilerine yönelik tehdidin genişlemesi halinde Güney Çin Denizi’nde hava savunma alanı ilan edeceklerini dile getirirken, bölgenin savaş merkezi haline gelmesine izin vermeyeceklerini de duyurdu.
Çin Dışişileri Bakan Yardımcısı Liu Zhemin açıklamasının devamında, mevcut sorunların çözümü noktasında hala işbirliğine ve müzakereye açık olduklarını belirterek “Umuyoruz ki ASEAN üyeleri de dahil olmak üzere Güney Çin Denizi’ni çevreleyen ülkeler Güney Çin Denizi Davranış Bildirisi’ne (DOC) bağlı kalarak barışı, istikrarı, serbest dolaşımı ve uçuş hakkını sürdürür” dedi.
2012 yılında imzalanan ve 10 maddeden oluşan Güney Çin Denizi Davranış Bildirisi (DOC), Güney Çin Denizi’deki sorunların yalnızca ASEAN ülkeleri içinde ve 1982 tarihli BM Deniz Hukuku temelinde çözülmesini öngörüyor.

FİLİPİNLİ UZMANLAR: ABD KOMPLOSU
Öte yandan Filipinler’den çok sayıda uzman da kararı “ABD’nin kendi amacına ulaşmak için Filipinler’i kullandığı bir komplo” olarak tanımladı.
Esk Eğitim Bakan Yardımcısı Antonia Valdes, geçici olarak kurulan tahkim mahkemesinin sanki Filipinler ve Çin arasındaki anlaşmazlıkları yargıladığı izlenimi verdiğini, ancak tüm olayın ABD tarafından manipüle edildiğini ifade etti. Antonia Valdes, tahkimden Filipinler’in değil Washington’un faydalandığının altını çizdi.
Ünlü siyaset eleştirmeni Hermann Laurel ise yaptığı konuşmada, Çin ve Filipinler’in iki taraflı müzakereyi düzenlemesi durumunda, ASEAN ülkelerinin de işbirliğini başlatabileceklerini ve ABD’nin bunu görmek istemediğini belirtti.

BEYAZ KİTAP NEDEN ÖNEMLİ?
Çin Halk Cumhuriyeti tarafından nadiren yayımlanan Beyaz Kitap, Pekin yönetiminin kritik konulardaki kırmızı çizgilerini yansıtması açısından önemli. Son olarak 2015 yılında yayımlanan Beyaz Kitap’ta askeri stratejisini yenilediğini duyuran Çin Halk Cumhuriyeti, silahlı kuvvetlerin okyanuslar, uzay, nükleer güç ve siber savunmaya odaklanacağını beyan etmişti.

GÜNEY ÇİN DENİZİ ISINDI: SAVAŞ GEMİLERİ YOLDA!
Lahey merkezli mahkemenin verdiği kararı kabul etmeyen ülkelerden Tayvan, bölgeye savaş gemisi gönderdiklerini açıkladı. Konuyla ilgili konuşan Tayvan lideri Ing-wen egemenlik haklarını tartışmaya açmayacaklarını belirtirken, basına bilgi veren diğer yetkililer bölgeye sevkiyatın devam edeceğini duyurdular.
Benzer şekilde Çin Halk Cumhuriyeti de Sanya limanında yeni savaş gemisini tanıttı. ABD ve Avrupa’nın envanterindeki savaş gemilerinden üstün olduğu vurgulanan ‘052D Yinchuan’ isimli destroyerin mahkeme kararının ertesi günü sergilenmesi dikkat çekici bulundu.  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.