Lozan'dan Strazburg'a AİHM zaferi

Bu hafta, Fransa'nın saldırgan politikalarını, ekonomik krizlerini, Cumhurbaşkanı Hollande'ın çıkmazlarını yazmayacağım. Fransa'da haftanın en büyük gelişmesi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) İsviçre'yi mahkum...

Lozan'dan Strazburg'a AİHM zaferi
22 Aralık 2013 Pazar 09:44

13lozan

Bu hafta, Fransa'nın saldırgan politikalarını, ekonomik krizlerini, Cumhurbaşkanı Hollande'ın çıkmazlarını yazmayacağım. Fransa'da haftanın en büyük gelişmesi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) İsviçre'yi mahkum eden ve İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'i haklı bulan kararıdır.

17 Aralık 2013 günü Strasbourg'ta emperyalist yalana karşı kazanılan zafer; vatan savunmasında özgüvenin, cesaretin ve milleti birleştiren doğru bir politikanın sonucudur. Bu zaferin kahramanı bağımsızlığımızı savunmada mücadeleye atılan devrimcilere, milliyetçilere ve halkçılara önderlik eden İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'tir.

'Tasarı anayasamıza aykırı'

Avrupa'da emperyalist tezlerin en ateşli savunucusu ülke Fransa'ydı. "Ermeni Soykırımı"nı tanıma sürecini 1998'de başlattılar. Meclis tasarıyı kabul etti. 1999 ve 2000'de iki kez Senato "tasarı anayasamıza aykırıdır" diyerek reddetti. 2006 yılında tekrar Meclis'e getirdiler ve kabul ettiler. 4 Mayıs 2011'de Senato aynı gerekçe ile yine reddetti. Ve nihayet, Aralık 2011'de meclis, Ocak 2012'de Senato tasarıyı kabul etti. Yasa tasarısı sözde Ermeni soykırımının varlığını inkar edenlere 1 yıl hapis ve 45 bir avro para cesası öngörüyordu. Ancak yasa tasarısı Fransız Anayasa Konseyi tarafından iptal edildi.

Yalanı başkentlerde çiğnedik

Emperyalist merkezlerin Türkiye'ye karşı bu saldırısına milli güçler sessiz kalamazdı. O halde bu yalan Batı başkentlerinde çiğnenmeliydi. Mayıs 2005'de İsviçre'nin Lozan ve Bern kentlerinde "soykırım"ı inkar ettiği gerekçesiyle suçlanan Türk Tarih Kurumu Başkanı'nı savunarak "Ermeni Soykırımı'nın uluslararası ve tarihsel bir yalan" olduğunu dünya kamuoyuna açıkladı. Perinçek'in bu mücadelesi başında KKTC Birinci Cumhurbaşknı Rauf Denktaş'ın bulunduğu Talat Paşa Komitesi'nin (TPK) oluşmasına neden oldu.

'İlk seferimiz Lozan'

TPK, Soykırım yalanına karşı mücadelenin başına geçti. İlk hedef Lozan oldu. Tarih 22-23-24 Temmuz 2005. Lozan Antlaşması'nın 82. Yıldönümünde bu emperyalist yalan Lozan'da çiğnenecekti.

Lozan 2005 Düzenleme Komitesi adına en son sözü Perinçek alıyor ve konuşmasını Almanca yapıyor. İsviçre basını salonda. Polis kamerası da çalışıyor. Yumuşak ve düzgün Almancasıyla "Ermeni Soykırımı uluslararası bir yalandır" diyor. İşte, AİHM'e giden yol 8 yıl önce bu cümle ile başlıyor.

'Ben Türk'üm korkmam'

Ertesi gün, 23 Temmuz, Winterthur kenti Hotel Zentrum Töss konferans salonu. İlk kurultay burada yapılıyor. Kurultay bitiminde kapıdan çıkarken sivil polis kimliğini göstererek ifadesine başvurmak için savcılığa götürüleceğini söylüyor. O anda ben de oradayım. Polis, "korkmayın, sadece ifadenizi alacaklar" diyor. Perinçek, polise dönerek hışımla "ben Türk'üm korkmam. Siz korkun" dedi. Perinçek, polis otomobiline bindirilirken yüzlerce yurtsever isyan halindeydi; bir yandan otomobilin etrafını sararak gitmesini engellerken bir yandan da "Türkiye" diye slogan atıyorlardı. Lozan 2005 eylemini Ulusal Kanal için haber yapma görevi bana verilmişti. Telefona sarıldım. Yayın kesildi. Canlı olarak haberi verdim: "İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek dün yapılan basın toplantısında 'Ermeni Soykırımı uluslararası bir yalandır' dediği için İsviçre polisi tarafından gözaltına alındı".

O gece, Perinçek savcıya ifade verdi. Gazeteciler olarak Sky Türk televizyonundan Adem Keleş, İHA'dan Ahmet Orhan Akın ve Anadolu Ajansı (AA) Viyana temsilcisi Ali Haydar Yurtsever kapıda bekliyorduk. İfade uzun sürmüştü. Ali Haydar Yurtsever, "ben size söyleyeyim, Perinçek, şimdi 1789 Fransız Devrimi'nden başlamış savcıya tarih dersi veriyordur" demişti. İfadeden sonra serbest bırakıldı.

2005'de İsviçre'de başlayan yalan çiğneme eylemi, 2006 Berlin, 2007 Paris eylemleri ve Lozan mahkeme süreçlerinden geçerek Strazburg'ta AİHM zaferiyle sonuçlandı.

Ali Rıza Taşdelen


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.