‘Latin Amerika’yı birleştireceğiz’

Meksika’da bir araya gelen Uluslararası Partiler toplantısında Venezuela temsilcisi ABD’nin askeri müdahale olasılığından bahsetti

‘Latin Amerika’yı  birleştireceğiz’
14 Mart 2015 Cumartesi 13:53

MEKSİKA Emek Partisi tarafından düzenlenen 19. Uluslararası Partiler ve Yeni Toplum buluşması 40 ülkeden 102 örgütün katılımıyla Meksiko’da başladı. Türkiye’den bir tek Vatan Partisi’nin davet edildiği buluşmanın açılış konuşmasını  Meksika Emek Partisi’nden Pedro Vazguez yaparken, Amerikan darbesiyle devrilen Honduras’ın eski devlet başkanı Manuel Zaleya’nın yaptığı konuşma salonda büyük alkış topladı. Konuşmasının ardından Vatan Partisi yetkilileriyle kısa bir görüşme yapan Zaleya, sonrasında Aydınlık’a konuşarak “Emperyalist politika sınır ve mesafe tanımaz. Ekonomik, politik, her türlü alanda müdahale eder. Bu Amerikan emperyalizminin tüm dünyaya yaptığıdır. Latin Amerika’da olduğu gibi artık Ortadoğu’da da halklar bu adaletsizliklerle mücadele etmeye başladılar ve Obama’ya karşı çıkıyorlar” ifadelerini kullandı. 


İlk gün söz alanlar arasında, Küba Komünist Partisi temsilcileri, Venezuela Birleşik Sosyalist Parti delegeleri ve Arjantin temsilcileri dikkati çekti.

VENEZUELA: ORDUMUZ VATANSEVERDİR

 Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi üyesi, Latin Amerika Parlamenterler Birliği Başkanı Rodrigo Cabezas, konuşmasında şunları söyledi: ‘Bugün Venezuela, ABD müdahalesinin derinleşmesini ve radikalleşmesini yaşıyor. Yıllardır bize karşı sürdürdükleri, iç işlerimize karışma politikası, Obama’nın son açıklamalarıyla birlikte farklı bir düzeye taşındı. Obama’nın kendisi bizi “Amerika Birleşik Devletleri’nin ulusal güvenliğine tehdit ilan etti. Tehdit olan biz değiliz. 29 milyon nüfusuyla, onlara kıyasla küçük, ama vatansever ordusuyla tehdidi Venezuela oluşturmuyor. Gerçek tehdit onlardır. İnsanlık tarihi, ABD kadar saldırgan bir güç görmedi. Şimdi bize yönelik tehditlerini artırdılar, doğrudan askeri müdahaleyle tehdit ediyorlar çünkü; biz özgürüz, biz kendimizi yönetiyoruz, milli egemenliğimiz kağıt üzerinde değil ve Latin Amerika’yı birleştirmeye karar verdik. Buradan hükümetim ve partim adına ABD’ye sesleniyorum. Biz, Venezuela, ABD ile iyi ilişkiler geliştirmeye hazırız. Ama egemenliğe saygı temelinde! İçişlerimize karışmamak koşuluyla! Onların somut tehdidi karşısında, olası bir askeri müdahale karşısında tüm Latin Amerika’ya güveniyoruz.”

NİKARAGUA: OKYANUSLAR ARASI KANALI İNŞA EDİYORUZ
Nikaragualı, Sandinist FSLN Hareketi adına konuşan, Dış İlişkiler Sorumlusu Carlos Fonseca Teran, Nikaragua’nın iki okyanusu bir kanalla birleştireceğini duyurdu. Fonseca, şunları söyledi:
Ülkemiz Nikaragua, iki Okyanus arasındadır. Ancak 1914’te ABD ile imzalanan bir anlaşma, kanal yapma yetkisini sadece onlara verdi ama şimdi Nikaragua Hükümeti, ABD’nin ve ülkemizdeki sağcıların itirazlarına rağmen, Atlantik ve Pasifik Okyanusları arasında bir kanal inşa edecek.

RUSYA: VENEZUELA'NIN YANINDAYIZ
Mart ayının ilk haftasından sonra gerginleşmeye başlayan Venezuela-ABD ilişkileri Washington’un saldırı opsiyonunu da içeren ‘ulusal tehdit’ tanımlamasıyla kopma noktasına gelmişti. Venezuela’ya desteklerini sunan Latin Amerika ülkelerinden sonra Rusya da Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla dayanışma mesajını sundu.

Rusya ile stratejik ortaklık ilişkilerine sahip Venezuela’daki durumun kendilerini tedirgin ettiğini belirten Dışişleri Bakanlığı açıklamanın devamında ‘Venezuela halkı ve meşru yönetiminin yanında olduğumuzu, egemen devletlerin meşru hükümetlerini kuvvet yoluyla görevden uzaklaştırma yöntemi olarak her türlü şidet eylemlerinin kabul edilemez olduğunu bir kez daha teyit ediyoruz’ ifadelerine yer verdi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.