Komşulara düşmanlık cebimize yansıdı

Ünlü düşünce kuruluşu Chatham House, Türk ekonomisindeki olumsuz tabloyu rakamsal veriler ışığında yorumladı. AKP’nin dış politikasının komşularla ticari ilişkiyi zora soktuğu belirtirken, Merkez Bankası’na yapılan müdahalelerin de ‘orta gelir tuzağı’na yol açtığı vurgulandı.

Komşulara düşmanlık cebimize yansıdı
10 Mart 2016 Perşembe 14:25

Dış Haberler Servisi

Tarihi 1920 yılına uzanan ve dünyanın en etkili düşünce kuruluşları arasında gösterilen İngiltere merkezli Chatham House, AKP iktidarının dış politikasını ve Erdoğan’ın Merkez Bankası’na müdahalesini araştırdı.
“Erdoğan’ın Suriye’de rejimin değişmesi yönündeki uzlaşmaz tutumu Rusya ve İran’ın direnci ile karşılaştı” satırlarına yer veren makalede komşularla bozulan ilişkinin ekonomiye negatif yansıdığı duyuruldu.

17 SANİYENİN MALİYETİ
Fadi Hakura imzasıyla yayımlanan makalede Rusya ile tansiyonun Kasım 2015’te Rus uçağının düşürülmesiyle zirveye ulaştığı belirtilirken “ SU-24 Rus uçağının Suriye sınırında 17 saniye Türk hava sahasını ihlal etttiği gerekçesiyle vurulması Türkiye’ye 9-12 milyar dolar arasında ticari kayıp olarak döndü” ifadelerine yer verildi.
Benzer şekilde Türkiye’nin komşusu İran ile ticari bağları zayıflatmasının altında da dış politikanın yattığını ifade eden yazıda 2012’de 21.89 milyar dolar olan ticari hacmin 2015’e gelindiğinde 9.7 milyar dolara düştüğü, Ankara’nın yaptırımların kalkmasından yeteri kadar yararlanamadığı vurgulandı.
Makalenin devamında ise Türkiye’nin kendisi gibi düşünen Körfez ülkeleriyle de ticaret anlamında dikiş tutturamadığı dile getirilirken, 2013’de 12.8 milyar dolar olan ticaretin 2014’de 9.1 milyar dolara 2015’te de 9 milyara gerilediği bilgisi okuyucyla paylaşıldı. Yazar bu tip gerilemenin yalnızca petrol ve gaz fiyatlarındaki düşüş ile açıklamayacağını öne sürdü.
Chatham House’un dikkat çektiği başka bir nokta da Erdoğan’ın Merkez Bankası’na yaptığı müdahalelerin acı sonucu oldu. Raporda, Merkez Bankası Başkanı Egemen Başçı’nın dolar karşısında yüzde 20 değer kaybeden TL’nin geleceğine ilişkin planlarını hayata geçirmediği iddia edildi. Makalenin ilerleyen bölümlerinde 10 milyar dolar sermayenin ülkeyi terk ettiği ve rezervlerin 30 milyar doların altına düştüğünü hatırlatılarak şu ifadelere yer verildi :
“Başçı, ülkenin para politikasını daha belirginleştirerek, faiz oranlarının sadece kredi ve borçlanma oranları arasında belirlenmiş bir koridorda hareket etmesini engelleyecek, daha geleneksel tek faiz oranlı bir sisteme geçirmeyi planlıyordu. Ancak bu planların hepsinden, Erdoğan’ın baskısı sonucu vazgeçildi. Erdoğan, faiz oranlarını çok daha iddialı bir biçimde düşürmeyen Egemen Başçı’ya “hain” damgası vururken, hayali bir “faiz lobisinin” ülke ekonomisine zarar vermeye çalıştığını belirtti. Erdoğan, geleneksel ekonomik politikalara karşı çıkmasına rağmen, faiz oranlarıyla enflasyon oranını eşitledi ve Türkiye’nin uzun dönemde“orta gelir tuzağına” düştüğünü göremedi.”

AVRASYA İLE TİCARET ELZEM
Hafta başında yayımlanan makalenin sonuç bölümünde ise Türkiye’nin içine girdiği çıkmazdan yüzünü bölgeye dönerek çıkabileceği “Küresel ekonominin kırılganlığı ile birleşen Türkiye’nin güncel politikası gereksiz şekilde ekonomik ve siyasi krize yol açıyor. Türkiye eğer parasal istikarar arıyorsa ; Ankara’nın özerk merkez bankasına, Rusya, Avrasya ve Ortadoğu’ya yatırım yapmaya ihtiyacı var” cümleleriyle ifade edildi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.