Komşudaki kriz Atlantik cephesini çatlattı

Yunanistan’da yaşanan mali kriz, AB’nin içindeki kırılmayı ve ABD’nin müdahalesini gözler önüne serdi. Wikileaks’in yayımladığı belgelere göre müttefikler birbirine güvenmiyor, izliyor ve şantaj yapıyor

Komşudaki kriz Atlantik cephesini  çatlattı
03 Temmuz 2015 Cuma 16:40

Wikileaks tarafından yayımlanan gizli iletişim belgeleri ve diplomatik dökümanlar Yunanistan’ı sarsan mali krizin çok boyutlu olduğunu gösteriyor. Belgelere göre Atina ve kreditörler arasında yaşanan kriz Avrupa Birliği’nin ve Amerika’nın birbirleriyle olan ilişkilerini derinden etkiledi. 
ABD VE İNGİLTERE ALMANYA'NIN PEŞİNDE
Alman Sueddeutche Zeitung gazetesinin Wikileaks belgelerine dayanarak hazırladığı habere göre ABD ve İngiltere işbirliği içerisinde 2010-2012 yılları arasında Merkel’in özel yazışmalarını arşivledi. Bununla birlikte Yunanistan’ın borç krizine ilişkin müzakereleri kontrol altında tutmak isteyen ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA)  Maliye Bakanı, Başbakan Yardımcısı da dahil olmak üzere 69  üst düzey yetkiliye ait telefonu dinledi. 
ABD’nin BRİCS korkusu 
Gazetenin haberine göre ABD’nin bu hamlesinin ardında yatan gerçek Almanya’nın BRICS( Brezilya, Çin, Hindistan ve Güney Afrika Cumhuriyeti) ile işbirliği yaparak Yunanistan’ı kurtarma planlarının olması. 
 Yunanistan krizinin neden olabileceği jeopolitik kırılmadan korkan ABD, belgelerde “ İngiltere istihbarat toplayıp ABD’ye iletmeseydi, acaba Fransa ve Almanya  Yunanistan için BRICS ile işbirliği yapar mıydı? Almanlar BRICS ülkelerinin Euro Bölgesini kurtarma faliyetlerine destek için fon havuzu oluştuırmasına destek veriyor” ifadesine yer veriyor.
ABD RAHATSIZ, NATO KAYGILI
Yunanistan’ın Euro bölgesinde kalması için Almanya’ya çağrı yapan Washington yönetiminin Atina ve Moskova arasındaki yakınlaşmadan tedirgin olduğu son zamanlarda kamuoyuna yansıyan bilgiler arasında. ABD yönetimi Yunanistan’ın Türk Akımı projesine katılmaması için mayıs ayında Dışişleri Bakanlığı Enerji Müsteşarı Amos Hochstein’ı karşı teklifle Atina’ya göndermiş ancak bu girişim de sonuçsuz kalmıştı. 
 NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri eski komutanı James Stavridis de dün Foreign Policy dergisine yazdığı makalede Atina’nın bankerlerin eline bırakılamayacağını, Nato üyesi olan Yunanistan’ın Rusya’nın etki alanına girebileceğini belirtti.
MERKEL KESİNTİLERİN ÇÖZÜM OLMADIĞINI BİLİYOR
Wikileaks belgelerinde ifşa olan diğer bir gerçek ise Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in Ekim 2011 tarihinde dahi Yunanistan’a dayatılan kemer sıkma paketlerinin gerçekçi olmadığını bilmesi. Merkel ve kişisel asistanının yazışmalarında bu durum şu satırlarla özetleniyor:  “ Merkel, sorunu çözmek için hangi seçeneğin en iyi olduğu konusunda kararsız kaldı. Merkel’in asıl korkusu Atina’nın ilave kesintilerle bile sorunu çözemeyecek olması. Ayrıca, Yunanistan’a mali uzman göndermenin işe yarayacağından da pek emin olduğu söylenemez”
FRANSA, ALMANYA'DAN GİZLİ TOPLANIYOR
Wikileaks geçtiğimiz hafta da Yunanistan krizinin Fransa boyutuna dair gizli belgeleri açıklamış,  Fransa Cumhurbaşkanı Hollande’ın, Merkel’in Yunanistan’a karşı tutumundan rahatsızlık duyduğu ve bunun üzerine bakanları ile gizli toplantı yaptığı belgelere yansımıştı. 
Hollande çarşamba günü yaptığı açıklamada da Almanya’nın Yunanistan referandumu sonuçlanana kadar müzakereleri askıya almasını eleştirmiş, “ Anlaşma şimdi lazım, ertelenemez. Zaten uzun süredir bekliyoruz. Referandumu beklersek, çalkantı ve belirsizlik sürecine gireriz. Belirsizlik yerine emin olmak daha iyidir” şeklinde konuşmuştu.
TASAM: DOMİNO ETKİSİNDEN KORKUYORLAR
Yunanistan’daki halk oylaması kararını değerlendiren Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi uzmanı Nejat Tarakçı Avrupa egemen sınıflarının İspanya ve Portekizi de kapsayacak domino etkisinden korktuğunu belirtti. TASAM uzmanı referandumdan “Hayır” sonucu çıkarsa bunun olimpiyat ateşi gibi yayılacağını belirterek “Esas korku, Yunan halkının Çipras’ın partisine verdiği siyasi desteğin, Avrupa ve dünya çapında yayılma tehlikesidir.  Birçok ülkede Çipras’ın partisine benzer programları öngören partiler çıkabilir. Çünkü küresel ekonomik sistem, artık sadece insan emeğini değil, insanının geleceğini de tehdit etmeye başlamıştır. Finans kapital sistem, kötü örnek Yunanistan’ın sadece ekonomik dengelerin bozulmasına neden olmasından değil, aynı zamanda mevcut siyasal ve askeri blokları da değiştirmesinden korkmaktadır. Örneğin Yunanistan’ın AB’den çıkıp bağımsız bir statüye geçmesi veya Rusya ile stratejik ortaklık kurması gibi. Bu nedenle, Portekiz’i ve İspanya’yı kurtaran sistem Yunanistan’a karşı direnmektedir. Bunun en önemli nedeni Yunanistan’da halkla siyasilerin ve hatta kilisenin Yunan halkının sömürülmesine karşı birleşmiş olmasıdır” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.