İsviçre'ye temyiz dayatması

İsviçre'nin Belçika Büyükelçisi'ni ziyaret eden Ermeni heyeti, İsviçre hükümetinin AİHM kararını temyiz etmek zorunda olduğu ifadesini içeren bir mesaj verdi Ermeni Ulusal Komitesi (EUK) Belçika kolundan bir heyet, İsviçre'nin...

İsviçre'ye temyiz dayatması
20 Ocak 2014 Pazartesi 10:46

13isvicre

İsviçre'nin Belçika Büyükelçisi'ni ziyaret eden Ermeni heyeti, İsviçre hükümetinin AİHM kararını temyiz etmek zorunda olduğu ifadesini içeren bir mesaj verdi

Ermeni Ulusal Komitesi (EUK) Belçika kolundan bir heyet, İsviçre'nin Belçika Büyükelçisi Benedict de Cerjat'ı ziyaret ederek, İsviçre hükümetinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) 17 Aralık'ta aldığı kararı temyiz etmesi talebini iletti.

AİHM, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in başvurusu üzerine, "Ermeni soykırımı Uluslar arası bir yalandır" demenin suç olmadığına karar vermiş ve Perinçek'i cezalandırmaya kalkışan İsviçre'yi haksız bulmuştu.

PanARMENIAN.Net adlı Ermeni sitesinin bildirdiğine göre, EUK heyeti, 15 Ocak'ta ataşe Ursina Eggenschwiler'in de hazır bulunduğu toplantıda, Büyükelçi de Cerjat'a, İsviçre Federal Mahkemesi'nin verdiği kararın doğru olduğunu savunan bir mesaj iletti. EUK'nin tezlerinin anlatıldığı mezajda, İsviçre Federal Mahkemesi'nin kararının aynen uygulanması istendi. Mesajda, Perinçek'in İsviçre'nin ilgili yasalarını delmek ve "Ermeni soykırımı uluslararası bir yalandır" görüşüne etkinlik kazandırmak için özellikle İsviçre'ye gittiği öne sürüldü.

Mesajda ayrıca şu iddilara yer verildi:

İsviçre'ye dayatma

"AİHM kararı, 'Ermeni soykırımı'nı reddetmenin görüşlerini özgürce açıklama hakkı kapsamında gören ilk mahkeme kararıdır. Bu karar, 'Ermeni soykırımı'nın 100. yıldönümü öncesinde, temelsiz açaklamalar ve inkarlarla Ermeni düşmanı bir söyleme yol açmakla kalmaz, Avrupa'daki ve başka yerlerdeki aşırılkçı Türk hareketlerine güç verir; adaletin sağlanması ve temel uzlaşma ilkelerinin oluşturulması taleplerine engel olur."

EUK, İsviçre'nin AİHM kararını temyiz etmesi çalaşmalarına her türlü desteği vereceğini bildirdi. Heyet, İsviçre'nin AİHM kararını temyiz etmesi gerektiğini, kendisinin demokrasi ve adalet ilkelerinin bunu gerektirdiğini, böylece Ermeni halkına karşı uygulanan hatalı kararın düzeltilmesi olanağının doğacağını öne sürdü. "İsviçre, herhangi birisinin kin ve ırkçılığı kışkırtma amaçlarına karşı kendi hukukunu savunmak zorundadır" iddiasında bulundu.

Heyet, Büyükelçi'nin konuyla ilgili olarak bilgilendirmeyi sürdüreceğini bildirdi ve İsviçre'nin AİHM kararını temyiz edeceği beklentisini dile getirdi.

Peter Petrossian'ın yönetimindeki EUK, başkanlığını Kasbar Garabedian'ın yaptığı Adalet ve Demokrasi için Avrupa Ermeni Federasyon'nun (European Armenian Federation for Justice and Democracy-EAFJAD) üyesi. Kuruluşun Fransa başta olmak üzere başka Avrupa ülkelerinde de bağlı örgütleri bulunuyor.

Ancak EUK, ilk olarak 1918'de ABD'de Amerikan Bağımsız Ermenistan Komitesi (ABEK) adıyla kuruldu ve 1941'de EUK Amerika adını aldı. Bu kuruluş, daha sonra, dünyanın çeşitli ülkelerinde, o ülkelerin adıyla anılan kollar örgütledi.

ABD'deki komite örgütlenmesi

EUK'nin köklerinin dayandığı ABEK, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Osmanlı İmparatorluğu'nun Washington Konsolosu Vahan Kardaşyan tarafından kuruldu. Almanya Büyükelçisi James W. Gerard, Senatör Henry Cabot Lodge, ABD Yüksek Mahkemesi Başkanı Charles Evans Hughes gibi Amerikan yöneticileri ABEK'e üye oldu. Örgüt, ABD Başkanı Woodrow Wilson'un planları doğrultusunda bir Ermenistan kurulmasını hedef olarak benimsiyordu.

Merkezi New York'ta bulunan örgüt, daha sonra 13 eyaletteki belli başlı kentlerde kurulan Ermeni kuruluşlarını kendisine bağladı. Örgüt her yıl 24 Nisan öncesinde yoğun "Ermeni soykırımı" etkinlikler yapıyor ve Amerikan devlet organlarından bu yönde kararlar çıkmasına yönelik girişimlerde bulunuyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.