İsrail ve ABD gölgesinde Büyük Kürdistan ve İslam İttifakı

Kazdığı hendeklerle, Irak’ta Türkmen ve Arapları huzursuz eden Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, İngiliz Guardian gazetesine yeni bir röportaj verdi.

İsrail ve ABD gölgesinde Büyük Kürdistan ve İslam İttifakı
26 Ocak 2016 Salı 14:37

Yakup Aslan / Tahran

Kazdığı hendeklerle, Irak’ta Türkmen ve Arapları huzursuz eden Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, İngiliz Guardian gazetesine yeni bir röportaj verdi.

‘SÜNNİLER, ŞİİLER VE KÜRTLER BİRLİKTE YAŞAYAMAZ’
Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani Irak ve Suriye’deki Kürtlerin, Sünnilerin Şiilerin ve diğer unsurların artık birlikte yaşamasının mümkün olmadığını iddia etti. Röportajda “Bağımsız Kürdistan” yolunda yaptıkları çalışmalardan bahseden Mesut Barzani, “Bağımsız Kürdistan’a hiç olmadığı kadar yakınız” dedi. “Bağımsız Kürdistan”ın artık hayal olmadığını ve bir gerçeğe dönüştüğünü savunan Barzani, bu gerçeğin artık uluslararası camiada da kabul gördüğünü iddia etti.

İSRAİL-S. ARABİSTAN GÖLGESİNDE BÜYÜK KÜRDİSTAN PLANI
Geçtiğimiz haziran ayında, Amerika Dış İlişkiler Konseyi ( CFR ) tarafından düzenlenen, Ortadoğu’da yaşanan son gelişmelerin değerlendiği toplantıya katılan Suudi Arabistan Ortadoğu Araştırmaları Başkanı Enver Aşki ve İsrail Dışişleri Bakanlığı Genel Direktörü Dore Gold bölgeye ait iki ülkenin beklentilerine ait çarpıcı açıklamalarda bulunmuşlardı. Hatırlayalım; Suudi Arabistan ordusunun eski generallerinden olan Enver Aşki, Suudi Arabistan Kralı Selman’a çok yakın bir isim ve Kral Salman’ında danışmanlığı görevine devam ediyor.
Aşki, CFR toplantısında Suudi Arabistan’ın Ortadoğu’da şekillenmesini istediği portre için aciliyetle yerine getirilmesi gereken eylemleri 7 madde halinde sıralamıştı. “Suudi Arabistan, İsrail ile barışmalıdır” diyen eski general “Arabistan Büyük Kürdistan’ın kurulması için çalışmalıdır çünkü Kürdistan için İran, Türkiye ve Irak topraklarının üçte birinin alınması bu üç devletin tamahkârlıklarını azaltacaktır” önerisi ile bölge ülkelerinin bölünmesini çözüm olarak sunuyor.
Gelelim Suudi Arabistan Ortadoğu Araştırmaları Başkanı Enver Aşki’nin Amerika Dış İlişkiler konseyindeki sunumunun detaylarına.
Aşki, “Afrika boynuzu ve Arap yarımadası arasında ‘Nur Köprüsü’ adlı köprü inşa edilecek. Bu da birkaç şeyi gerekli kılıyor.
1-Arabistan-İsrail barışının sağlanması
2-İran’daki siyasi düzenin değiştirilmesi
3-Yardımlaşma Konseyinin birliği
4-Yemen’de barışın sağlanması ve Aden Serbest Limanı’nın yeniden canlandırılması
5-Körfez ve Arap ülkelerini desteklemek ve istikrarı sağlamak amacıyla Amerika ve Avrupa’nın inayetiyle bir Arap Ordusu kurmak
6-Arap dünyasında İslami ilkeler eşliğinde demokrasinin yerleşmesini hızlandırmak
7-Büyük Kürdistan’ın barışçıl yollarla kurulması için çalışmak
Çünkü Kürdistan için İran, Türkiye ve Irak topraklarının üçte birinin alınması bu üç devletin tamahkârlıklarını azaltacaktır. “
Benzer açıklama daha cüretkar biçimde İsrail Adalet Bakanı Ayelet Şaked tarafından resmi ağızdan dillendirildi, Bayan Hitler olarak anılan Şaked, “Kürt devleti kurulması çağrısı yapmalıyız” diyerek devletin nerede kurulması gerektiğine dair koordinat da verdi. Şaked’e göre Kürdistan, Türkiye ve İran arasında kurulmalı...

KENDİ KENDİNİ ATEŞE ATMAK
Hal böyle iken, AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik’in “İsrail ve Türkiye dosttur”, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İsrail’e ihtiyacımız var” şeklindeki açıklamaları ile Erdoğan’ın Suudi Arabistan ziyareti ve Suudi Arabistan öncülüğünde kurulacak “Teröre karşı İslam ittifakı” adlı askeri birliğe Erdoğan ve AKP iktidarının Türkiye’yi de dahil etmesi ülkemizi kendi elimizle mi böleceğiz sorusunı akıllara getiriyor.

‘TERÖRE KARŞI İSLAM İTTİFAKI’ İSRAİL PROJESİ Mİ?
Suudi Arabistan öncülüğünde kurulacak “Teröre karşı İslam ittifakı” bünyesinde nufusunun geneli Sünni müslümanlardan oluşan ülkeleri barındırıyor ve bu ittifak Suriye ve İran’ı kapsamıyor. İsrail’in iç istihbarat örgütü Shin Bet’in eski Başkanı Ami Ayalon,2012 yılında Amerikalı ünlü gazeteci Charlie Rose’a verdiği özel röportajda Türkiye önderliğinde Sünni devletlerden bir koalisyon kurma cabasında olduklarını açıklamıştı “Orta Doğu’nun geleceğini şekillendirmemiz lazım ve bunu yapmak icin Türkiye önderliğinde Sünni bir koalisyona ihtiyacimiz var” diyen Ayalon, “Kuracağımız Sünni koalisyon ABD ve biz tarafından destek görecek ve İsrail, İran tehditine karşı bir güç oluşturmuş olacak” diye ittifakın misyonunu ortaya koyuyor.
“İsrail için önümüzdeki 10 yıl icinde Sünni koalisyonun kurulmasi cok onemli bir adım olacak” diyen Ami Ayalon, Charlie Rose’un Sünni koalisyonla kimi kastediyorsunuz sorusuna Suudi Arabistan, Türkiye, Ürdün ve Mısır.” yanıtını veriyor.
Erdoğan- AKP İsrail yakınlaşması , Suudi Arabistan’ın “Teröre karşı İslam ittifakı” kurması bugünün projesi değil, İsrail’in yönettiği uzun vadeli bir proje olduğunu gözler önüne seriyor.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.