IŞİD’e karşı mücadele Esad’a destekten geçer

  ‘Eğer IŞID’e karşı mücadele etmek istiyorlarsa, Suriye ordusuna destek versinler. Suriye’nin içişlerine müdahale etmeye kimsenin hakkı yok. Müdahale için BM’den karar çıkması şart, aksi halde hangi nedenle...

IŞİD’e karşı mücadele Esad’a destekten geçer
30 Ekim 2014 Perşembe 09:47

13misir2

 

‘Eğer IŞID’e karşı mücadele etmek istiyorlarsa, Suriye ordusuna destek versinler. Suriye’nin içişlerine müdahale etmeye kimsenin hakkı yok. Müdahale için BM’den karar çıkması şart, aksi halde hangi nedenle olursa olsun askeri müdahaleye karşıyız.’

Kahire’de Türkiye Büyükelçiliği önünde düzenlenen Erdoğan karşıtı gösteri ile adını Türkiye’de duyuran, Mısır’ın köklü partilerinden El Vafd’a yakın El Vafd Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Magdi Sahran ile Kahire’de görüştük.

Sahran, Türkiye-Mısır ilişkileri ve Ortadoğu’daki genel duruma yönelik sorularımızı yanıtladı.

- Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler(BM) Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Mısır yönetimine karşı sert ifadeler kullanmasının zaten gergin olan Türkiye-Mısır arasındaki ilişkilere nasıl bir etkisi olur?

Erdoğan’ın Sisi’ye yönelik ifadelerinin, Mısır ve Türkiye arasında zaten gergin olan ilişkileri derinden etkileyeceği kesin. Erdoğan, Mısır’ın içişlerine karışmaya hakkı olmadığını anlaması gerekiyor. Mısır halkı Erdoğan’ın görüşlerine ihtiyaç duymaz. Erdoğan, Türkiye’deki sorunlarla ilgilensin ve Mısır’ı bir kenara bıraksın. Erdoğan’ın BM’deki konuşması, Yeni-Osmanlı rüyasının dışa yansımasından başka bir şey değil. Başkan Sisi, Erdoğan’ın konuşmasına BM’de cevap verebilir veya Erdoğan’ı BM’nin yetkili organlarına şikâyet edebilirdi.

Erdoğan’ın, BM kürsüsünden başka bir ülkenin lideri hakkında bu tür ifadeler kullanmaya hakkı yok. İnsanlar, Başkan Sisi’ye, Erdoğan’ın eleştirilerine neden cevap vermediğini sorduğunda, Sisi, sadece kötüye kötü ile cevap vermenin bir anlamı olmadığı cevabını verdi.

TÜRK MALLARI DAHA AZ TÜKETİLİYOR

- Mısır ve Türkiye arasındaki ekonomik ilişkiler nereye doğru gidiyor? Türk gemilerine Mısır limanlarında ve Süveyş kanalından geçişlerde kolaylık sağlayan Roro anlaşmasının iptali veya Türk mallarına karşı boykot gündeme gelebilir mi?

Mısır ve Türkiye arasındaki ilişkiler kopma noktasında. Biliyorsunuz ki, iki ülke karşılıklı olarak diplomatik temsil düzeylerini en aşağı düzeye indirdiler. Siyasi ilişkilerdeki gerginliğin ekonomiyi etkilemesi kaçınılmaz gözüküyor. Yazık, oysa ki Türkiye ile çok yönlü ekonomik ilişkilerimiz mevcut. Birçok siyasi parti, Mısır halkını, Erdoğan’ın saldırgan politikalarına karşı boykota çağırdı. Şu ana kadar yaşanan gelişmelerden, boykot çağrılarının Mısır halkını etkilediği gözüküyor. Türk mallarının tüketiminde düşüş gözlemlendi. Erdoğan böyle devam ederse, daha kötüsü de olabilir.

ERDOĞAN’IN, İHVAN SEVDASI TAKTİKSEL

- Erdoğan’ın, İhvan’a destekte ısrarının altında ne yatmakta? Sizce ideolojik nedenler mi yoksa sadece siyasi çıkar mı?

Erdoğan’a göre, bölgede güçlü bir Mısır devletinin varlığı Türkiye’nin zararına, bu nedenden dolayı İhvan’ı destekleyerek, Mısır’ı zayıflatmaya çalışıyor. Müslüman Kardeşler’e desteğinin nedeninin, ideolojikten çok taktiksel olduğu kanısındayım. Mısırlılar dindar insanlar. Dini kullanarak, Mısırlıların kalbinde yer etmeye çalışıyor. Yaptığının, İhvan’ın politikasından bir farkı yok. Erdoğan’ın Müslüman Kardeşler’e dahil olduğundan hiçbir şüphem yok.

- Batı ülkelerinin Ortadoğu politikasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Batı ülkeleri, bölgede dini ayrılıkları kaşıyan bir politika izleyerek, bölgedeki ülkeleri bölmek niyetinde mi?

Batı’nın Ortadoğu’yu bölme planı gizli bir plan değil. Herkes tarafından biliniyor.

Ortadoğu’yu bir satranç tahtası olarak görüyorlar. Mısır’ı Hıristiyanlar ve Müslümanlar olarak ikiye bölmeye çalıştılar. Batı’nın Mısır’da Siyasal İslam’ı desteklemesinin arkasında, Mısır’ı bölme emelleri yatıyor.

Siyasal İslam’ı ülkede güçlü kılarak, Mısır’ın içinde ayrılıklar yaratmak, daha sonra bu ayrılıkları kullanarak Mısır’ın içişlerine müdahale etmeyi amaçladılar.

- Erdoğan, IŞID’i desteklemekle suçlanıyor fakat Türk Parlamentosu, Türk Ordusuna, Irak ve Suriye’de IŞID’e karşı savaşma izni veren tezkereyi onayladı. Bu durum çelişkili değil mi?

Erdoğan sadece rol yapıyor. Medyayı kullanmasını iyi biliyor. Batı’nın IŞID karşıtı koalisyonunu destekler gözüküyor, öte yandan IŞID’e karşı mücadelede büyük çekinceleri var

Kürtler, Erdoğan’ın sadece görünürde IŞID karşıtı koalisyonu desteklediğini fakat pratikte herhangi bir adım atmadığı iddiasını bolca dillendiriyorlar. Erdoğan’ın pratikte, IŞID’e destek verdiği üstü kapatılamaz bir gerçek.

‘SURİYE ORDUSUNA DESTEK VERSİNLER’

- Türk Ordusunun Suriye ve Irak’ta IŞID’e karşı mücadele etmesi bölgedeki kargaşayı sonlandırmaz mı?

Prensip olarak, Arap ülkelerine, herhangi bir ülke tarafından yapılacak olan askeri müdahaleye karşıyız. Eğer IŞID’e karşı mücadele etmek istiyorlarsa, Suriye ordusuna destek versinler. Suriye’nin içişlerine müdahale etmeye kimsenin hakkı yok. Müdahale için Birleşmiş Milletler’den karar çıkması şart, aksi halde hangi nedenle olursa olsun askeri müdahaleye karşıyız.

- Mısır’a geri dönelim. Sisi ve Mübarek dönemlerinin dış politikası arasında bir farklılık var mı?

Tabiî ki büyük bir farklılık var. Sisi, bütün dünyayı Mısır’da yaşananların bir devrim olduğuna ikna etmeyi başardı. IŞID ile mücadelede izlediği dengeli tavır farkı gösteriyor.

Ayrıca, Gazze’nin yeniden inşası konusunda attığı adımlar dünyada büyük ses getirdi.

ABD’NİN TAVRI MISIR’I RUSYA’YA İTTİ

- Rusya Devlet Başkanı Putin’in önümüzdeki günlerde Kahire’yi ziyaret edeceğine yönelik haberler artıyor. Sisi, dış politikada Mısır’ın yönünü Moskova’ya mı çevirdi?

Dünyada, sadece bir kutupla değil farklı kutuplarla ilişki geliştirmek akıllıca bir politika.

Mısır’ın Rusya ile yakınlaştığı reddedilemez bir gerçek. ABD, Mısır’da yaşanan devrime saygı göstermedi, bu nedenle Mısır, Rusya ile yakınlaşma yoluna girdi.

Devrim sonrası, ABD, Mısır’a verdiği ekonomik ve askeri yardımları askıya alma yoluna gitti. ABD, açık bir biçimde, Mısır’da yaşanan devrimi kabul etmek istemedi.

Mısır gibi bölgede güçlü bir ülkenin, kendi kurallarını ve önceliklerini tayin etmeye hakkı var.

Sisi, izlediği dış politika ile ABD’ye iyi bir ders verdi. Bölgede bize muhtaç olduklarını anladılar ve bugün Mısır’ın güvenini kazanmak için çaba sarfediyorlar.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, geçtiğimiz günlerde Mısır’la olan askeri anlaşmaların gereklerinin yerine getirileceğini belirtti.

Askeri “Apaçi” marka helikopterlerin teslimi, ABD tarafından Mısır’a karşı bir baskı aracı olarak kullanıldı fakat son gelişmelerle birlikte, ABD tarafı, bu helikopterleri Mısır’a teslim edeceğini beyan etti.

- Çok kutuplu bir dış siyaset izleyen Mısır, önümüzdeki günlerde Asya temelli birliklere yanaşabilir mi? Bölgede bu tür bir birlik mümkün mü?

Arap Birliği, Arap ülkelerini bir araya getirmeyi ve Ortadoğu’da birlik kurmayı amaçlayan bir örgüt. Fakat, Arap ülkelerin liderleri farklı görüşlere sahipler. Bu nedenle bölgede bir birlik şimdilik mümkün gözükmüyor.

AKP, TÜRK-MISIR KARDEŞLİĞİNİ BOZAMAZ

- Ortadoğu’da yaşanan etnik ve dini bölünmelere karşı, Mustafa Kemal Atatürk’ün laik Türkiye modeli bir örnek olabilir mi?

Atatürk’e ve Türk halkına saygımız büyük. Atatürk, çağdaş, laik bir Türkiye Cumhuriyeti kurdu. El Vafd partisinin liderleri Atatürk modelinden büyük ölçüde etkilendi. Fakat şunu unutmamak lazım, bölgede her halkın kendi kültür, adet ve tarihi var. Bir modeli başka bir ülkede uygulamak mümkün değil.

- Son olarak, Türk halkına bir mesajınız var mı?

İki ülke arasında sürmekte olan kavga, siyasi bir kavgadır. Mısır ve Türkiye halkı arasında ilişkiler tarihe dayanmaktadır. Siyasiler bugün varlar fakat yarın yoklar, oysa haklar her zaman burada olacaktır. İki ülke haklı arasında herhangi bir sorun mevcut değildir.

Sinan Güzaltan / Kahire


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.