İran seçime gidiyor

İran’da yarın yapılacak parlamento ve Uzmanlar Konseyi seçimleri Ruhani’nin başını çektiği reformist çizginin de rüştünü ispatlama günü olacak. Çünkü izlenen ekonomik ve dış politikalara yönelik muhafazakar kanattan ciddi eleştiriler var

İran seçime gidiyor
25 Şubat 2016 Perşembe 12:28

Yakup Aslan / Tahran
İran’da 26 şubat Cuma günü iki seçim yapılacak. İran halkı, İran parlamentosu ve Uzmanlar Konseyi ( Şura-e Honregan) seçimleri için oy kullanacak. 290 sandalyeli İran meclisi ( Şura-i İslami) için ülke genelinde bin 179 adayın başvurusu kabul edildi. Parlamento seçimleri İran’da birkaç açıdan önem taşıyor. Bunlardan ilki 2013 yılında ambargolardan bunalmış İran haklına ekonomik buhrandan çıkışı vaat eden reformist kanadın temsilcisi Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin başarısını ya da başarısızlığını ortaya koyacak; zira hükümette reformcu akım olsa da mecliste muhafazakar milletvekilleri çoğunlukta. Reformcu kanatın mecliste sandalye sayısını artırması İran halkının Ruhani hükümetine güvenini tescillemiş olacak. İkinci mesele ise Batı ile imzalanan nükleer anlaşmanın İran halkı gözündeki karşılığı ortaya çıkacak. Yaklaşan seçimler için ambargolarda elde edildiği açıklanan başarılar reformist adayların ana seçim söylemleri arasında yer alıyor.

ADAYLARIN SEÇİM SÖYLEMLERİ
Reformcu milletvekili adayları seçim çalışmalarında kalkan ambargolar sonrası elde dilen başarılar, ülkenin batıya açılması ve dünya ile entegrasyonu, özelleştirme, ekonomik refah konularını sıklıkla dile getiriyor. Muhafazakar milletvekili adayları ise imzalanan nükleer anlaşma sonrası ambargoların hükümetin açıkladığı kapsamda kalkmadığını, anlaşmada gizli maddeler ve ucu açık kavramlar olduğunu savunuyor. Ancak direniş ekonomisi ile ekonomik sorunların aşılabileceğini ifade eden adaylar Ruhani hükümetini batıya taviz verdikleri gerekçesi ile eleştiriyor.

UZMANLAR KONSEYİ
26 Şubat yapılacak diğer önemli seçim de Uzmanlar Konseyi (Şura-i Hobregan) üyeleri belirlenecek. İran devlet yapısındaki en önemli kurumlardan biri olan Uzmanlar konseyi 86 üyeden oluşuyor ve bu konsey
8 yılda bir halk oylaması ile seçilmekte. Konsey’in İran’ın en üst makamı olan “Rehberlik” koltuğuna oturan kişiyi seçmek, dini lideri denetlemek gibi önemli görevleri var.
İran İslam Cumhuriyeti’nin en temel kurumu olan dini liderlik, Rehberlik olarak da bilinen “Velayet-i Fakih”makamı, ülkede yasama, yürütme ve yargı güçleri üzerinde mutlak bir yetkiye sahiptir. Şii İslam inancındaki 12. İmam’ın( İmam Mehdi) geleceği zamana kadar yönetici sorumluluğunu üstlenen kurum olarak tanımlanmaktadır.

İRAN’DA DİNİ LİDERİN ÖNEMİ
İran Anayasası’nın 110. Maddesi İran dini liderinin görevlerini belirliyor. İran dini liderinin başlıca yetkileri şunlar:
- Devletin genel siyasetini belirler.
- Genel siyasetin uygulanmasını denetler
- Silahlı kuvvetlere başkomutanlık eder
- Referanduma karar verir
- Savaş ve barış ilan eder.
Bu maddeler ülkenin en yetkili yöneticisini belirleyen Uzmanlar Konseyi seçiminin önemini özetlemektedir.
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.