İran ile İlişkiler gerginleşiyor

Al Monitor sitesi yazarı Ali Haşim, İran-Türkiye arasındaki ilişkilerin bozulmaya başladığını ve  İran’ın Türkiye’ye artık olumlu bakmadığını iddia ediyor Lübnan, Suriye ve İran basınında, son dönemde...

İran ile İlişkiler gerginleşiyor
25 Ekim 2014 Cumartesi 09:37

13manset

Al Monitor sitesi yazarı Ali Haşim, İran-Türkiye arasındaki ilişkilerin bozulmaya başladığını ve  İran’ın Türkiye’ye artık olumlu bakmadığını iddia ediyor

Lübnan, Suriye ve İran basınında, son dönemde İran ve Türkiye arasındaki ilişkilerin giderek bozulduğuna dair haberler çıkıyor. Lübnan’ın tanınmış gazetecilerinden Ali Haşim de Al Monitor sitesinde yayınlanan makalesinde aynı konuya değindi. Haşim, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Marmara Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada İran’ın dini lideri Ayettullah Hamaney’i hedef aldığını belirterek, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a yardım ettiği için Hamaney’e yönelik, “Böyle bir devlet liderliği olamaz” ifadelerini kullandığını hatırlatıyor.

'ESAD HÜKÜMETİ MEŞRU'

Erdoğan’ın Suriye krizinden beri ilk defa İran’ın Suriye politikası üzerine konuştuğunu belirten Haşim, Hamaney hakkındaki bu tuhaf konuşmanın bir zamanlar sıkı bir bağı olan iki ülkenin arasındaki durumun Suriye krizinden sonra değiştiğini gösterdiğini ifade ediyor. Ali Haşim, konuşmanın haberlerde en önde olması gerekirken, İran’da, Arap dünyasında ve uluslararası arenada hiç yer bulmadığını vurguluyor. Bu konuşmalar üzerine İranlı bir yetkilinin Al Monitor’u aradığını belirten Ali Haşim, İranlı yetkilinin sivil insanların katilinin Suriye devleti olmadığı aksine teröristlerin insanları öldürdüğünü ifade ettiğini belirtiyor. Ali Haşim makalesinde, Al Monitor’u arayan İranlı yetkilinin Suriye’deki ölümlerden büyük oranda Türkiye’yi sorumlu tuttuğunu ifade ediyor. Yetkilinin, İran’ın masum olduğunu Türkiye’nin bildiğini vurguladığını ifade eden Haşim, İran’ın teröristleri kontrol altına almak isteyen ve düzeni sağlamak isteyen meşru bir hükümete yardım ettiğini söylediğini belirtiyor. Ali Haşim İranlı yetkilinin, Erdoğan’ın sorumsuz sözlerine cevap vermenin zamanının daha  gelmediğini vurguladığını belirtiyor. Haşim Al Monitor’u arayan İranlı yetkilinin kendisine silahları teröristlere kimin verdiğini, kimlerin aslında teröristleri beslediğini ve dahası kimlerin kendi ülkelerinde terörisleri eğitecek kamplar kurduğunu sorduğunu vurguluyor.

İRAN, İKİNCİ EVİM DEMİŞTİ

Iranlı yetkilinin, Erdoğan’ın konuşmasını safsata olarak değerlendirdiğini belirten Haşim, yetkilinin, Türkiye’nin Suriye sorununu bitirmekte ise samimi olmadığını vurguladığını ifade ediyor. Erdoğan’ın İran’a son ziyaretini İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif’in davetiyle Başbakan sıfatıyla yaptığını fakat Erdoğan’ın son açıklamasının ardından yeni bir ziyaretin zor olduğunu belirtiyor. Türkiye ile İran arasındaki ilişkinin -Erdoğan’ın Haziran ayında tehlikelere karşı birliktelik stajesi düzleminde gerçekleşen ziyareti sırasında- zirveye ulaştığını belirten Ali Haşim, Hamaney’in o dönem Türkiye-İran ilişkilerinin bu yüzyıldaki en iyi döneminde olduğunu ve tehlikelere karşı dayanışma içinde olunması gerektiğini açıkça vurguladığını ifade ediyor. Ali Haşim makalesinde, Erdoğan’ın ise İran’ı ikinci evi olarak gördüğünü söylediğini ifade etti. Haşim şu soruyu soruyor: “Peki bu iki ülke arasındaki iyi ilişkiler ne oldu da bu kadar karşıt bir duruma geldi?”

EKONOMİ DE ETKİLENECEK

Al Monitor’daki makalesinde Ali Haşim, durumu şöyle açıklıyor: “Ortadoğu’da ilk başta hiçbir şey net değildi, fakat zamanla İran’ın, Türkiye’nin ve ABD’nin Suriye üzerine olan politikaları netleşti. İran ve Türkiye de bu savaşta aynı gemide olmadıklarını gördüler ve İran, Suriye’yi, Türkiye de ABD ve koalisyon ülkelerini müttefik olarak seçti. Durum bundan ibaret”. Türkiye’nin Suriye’deki savaşın bitmesi için Esad’ın devrilmesiyle mümkün olacağını düşündüğünü ve bu durumu öncelikli meselesi haline getirdiğini ifade eden Ali Haşim, İran’ın ise Suriye rejimi değil IŞİD’İ hedef aldığını ve esas problemin burada başladığını belirtiyor. Ali Haşim, İran için Esad’ın devrilmesinin Suriye’nin düşmesi anlamına geldiğini ifade ediyor. Son olarak da Haşim İran- Türkiye arasındaki bu gerginliğin Suriye ve Irak’taki savaş yüzünden giderek derinleşeceğini ve İran-Türkiye arasındaki ekonomik ilişkininde bu durumdan olumsuz etkileneceğini belirtiyor.

Mehmet Yaşar Yıldız


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.