Irak Türkmensizleştiriliyor

Deniz Kahraman

Irak Türkmensizleştiriliyor
27 Ekim 2014 Pazartesi 10:30

11turkmen
Türkiye, bütün dikkatini Ayn el Arap’taki (Kobani) gelişmelere çevirmişken, IŞİD örgütü, başlattığı saldırılarla Irak’ı Türkmensizleştiriyor. Bölgeden gelen son bilgiler, zaten nüfus yoğunluğu açısından sıkıntılı olan Türkmenlerin, giderek Irak’ın içine dağıldıklarını, Türkmen kasaba ve köylerinin giderek boşaldığını, Kerkük gibi, çevresindeki nahiyelerle birlikte tarihi Türk şehirlerinin IŞİD bahanesiyle tamamen Kuzey Irak Bölgesel Yönetiminin denetimine geçtiğini gösteriyor.
IŞİD’in Musul’u ele geçirmesinden sonra Irak içinde hızla ilerlemesinin faturası, en fazla Türkmenlere çıktı. Uluslararası toplumun, bugün Ayn el Arap’taki Kürtlere gösterdiği ilginin geçen yaz aylarında Telafer ve Sincar’da adeta kıyıma uğrayan Türkmenler özenle görmezden gelinmişti.
‘AKP TÜRKMENLERE YÖNELİK SALDIRILARA SESSİZ’
Telafer ve Sincar’dan kaçarak Irak’ın içlerine kaçan Türkmenlerin önemli bir bölümü Şii bölgelerine sığınmış, bir bölümü de Kürt bölgesine geçmişti. IŞİD, son olarak Irak’ın Diyale iline bağlı Türkmenlerin yoğunlukta olduğu Karatepe kasabasına saldırı başlattı. IŞİD militanları kasabanın bir kilometre batısındaki Alisaray ve beşyüz metre kuzeyindeki Seyf Saad köylerini ele geçirdi ve Şii Türkmenlerin yaşadığı köylerden aralarında çocuk ve kadınlarında bulunduğu 30 kişiyi kaçırdı. Örgüt Şii’lere ait Cami ve Hüseyniyeleri dinamit kullanarak havaya uçurdu. IŞİD’in Karatape’ye saldırıları 10 bin civarında kişi bölgeden göç etmek zorunda kaldı.
Türkmenlere yapılan kıyıma gözlerini kapamayı tercih eden AKP hükümeti ise sessizliğini korumayı sürdürdü.
KOORDİNASYON TOPLANTISINDA KONUŞULDU
Son gelişmelerin ardından istihbarat birimlerinin hazırladığı bir çalışma, Türkmenlerin Irak içinde giderek dağıldığını ortaya koydu. Genelkurmay Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve MİT’in koordinasyon toplantısında da gündeme geldiği öğrenilen çalışmada, son gelişmelerin ardından Türkmenlerin yaşadıkları yerleşim birimlerindeki nüfus yoğunluklarını büyük ölçüde yitirdikleri değerlendirmesi yer aldı. Çalışmada, Irak’taki durumun hassasiyeti ve çatışma ortamının getirdiği toplumsal dengeler dikkate alındığında, Türkmenlerin gittikleri bölgelerde hızla asimile olma tehlikesi ile karşı karşıya bulunduğu uyarısı da yapıldı.
IŞİD krizi nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın, bölgede Kürtlerin giderek daha fazla güç kazanacağı, Türkmenlerin de adının bile anılmayacağı bir sürecin başlangıç noktası olacak.
KERKÜK SIKINTIDA
Tarihi bir Türk kenti olan Kerkük’te de sıkıntı giderek büyüyor. Kenti koruyacak hiçbir askeri gücün bulunmaması, peşmergenin ise Kerkük’ün dışına konuşlanması, IŞİD tehdidinin daha hissedilir hale gelmesine neden oldu.
Kerküklü kaynaklar, IŞİD’in istemesi durumunda kenti tek bir kurşun atmadan ele geçirebileceğine işaret ederek, Kerkük’ün bazı semtlerinin çoktan IŞİD sempatizanları ve destekçileri tarafından kontrol altına alınmış olduğuna işaret ettiler. Özellikle Sünni Arap mahallerinde IŞİD’in önemli bir tabanı olduğuna dikkat çeken kaynaklar, örgütün ABD’nin yoğun tepkisi ve saldırısı ile karşılaşmamak için Kerkük’e yönelmediğinin düşünüldüğünü belirttiler.
Deniz Kahraman


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.