İhvan'ın kadın düşmanı anayasası çöpe!

Mısır halkı yeni anayasa için sandık başında. Referandumdan 'evet' çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor. Yeni anayasa, 'Terör Örgütü' ilan edilen İhvan'ın, 2012'deki anayasa referandumunda değiştirdiği bütün...

İhvan'ın kadın düşmanı anayasası çöpe!
15 Ocak 2014 Çarşamba 10:37

13anayasa

Mısır halkı yeni anayasa için sandık başında. Referandumdan 'evet' çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor. Yeni anayasa, 'Terör Örgütü' ilan edilen İhvan'ın, 2012'deki anayasa referandumunda değiştirdiği bütün yasaları gözden geçirilerek ve yenileyerek geri getiriyor

Mısır'da 53 milyon dolayında kayıtlı seçmen dün ve bugün anayasa taslağını oylamak için sandık başında. Ülkede 32 yıl boyunca Mısır'ı yöneten Hüsnü Mübarek'in 2011'de devrilmesinden bu yana üçüncü kez anayasa referandumu düzenleniyor. Yeni taslak, 2012 yılının sonunda, Müslüman Kardeşler(İhvan) Terör Örgütü iktidarı döneminde yürürlüğe giren anayasanın yerini alacak.

Mısır'da 2012 haziran sonu, temmuz başında 30 milyon Mısırlı Temerrud(isyan) hareketiyle İhvancı Muhammed Mursi'yi devirmiş, ancak Mursi'nin çekilmemek konusunda diretmesiyle Ordu halk hareketine destek vermiş ve İhvan iktidardan uzaklaştırmıştı. Genelkurmay Başkanı Abdülfettah El Sisi bir geçiş hükümeti atamış ve oluşturulan bir uzmanlar komisyonu, 2013 yılı sonunda anayasa taslağını tamamlamıştı.

Kadınların elinden alınan haklar ziyadesiyle iade ediliyor

Uluslararası Seçim Araştırmaları Enstitüsü (IDEA) anayasa uzmanı Said El Ali, yeni taslağın eskisine kıyasla önemli iyileştirmeler getirdiğini kaydediyor. Kadın hakları, bunların başında geliyor. Mursi döneminde din adamlarına sağlanan bazı ayrıcalıklarsa iptal ediliyor. Said El Ali, buna rağmen taslağın, devleti vatandaşın üzerinde gören eski Mısır anayasa geleneğine sadık kaldığı eleştirisinde bulunuyor. Uzman, "Bu anayasa toplumun zayıf ve ezilen kesimlerinin korunması anlamında bir vizyon içermiyor" değerlendirmesinde bulunuyor.

İhvancılar boykot için terör estirdi

İnsan hakları savunucularının yeni anayasaya ilişkin eleştirilerinin başında ordunun yetkilerinin artırılmış olması geliyor. Anayasayla birlikte savunma bakanını atama yetkisi Silahlı Kuvvetlere veriliyor. Ordu ve orduya bağlı iktisadi kuruluşlar, sivil denetimin dışında kalmaya ve "gizli" statüsünde değerlendirilmeye devam ediyor. Siviller askeri mahkemelerde yargılanabilecek.

Müslüman Kardeşler Terör Örgütü ve diğer cihatçı selefi terör hareketleri Anayasa referandumunu engellemek için sokakta insanları alıkoyduğu, boykot etmeleri için zorla engellemeye çalıştıkları bildirildi. Ayrıca, Abdulmunim Ebu'l Futuh'un liderliğini yaptığı Güçlü Mısır Partisi'nin 7 taraftarı, referandumda hayır oyu vermeye davet eden bildiriler dağıttıkları gerekçesiyle tutuklandılar.

İhvancı teröristler aylardır kışkırtıcı kampanyalar ve kanlı saldırılar düzenlemişti. Bunlardan bir tanesi de aralık ayında Mısır'ın Mansura kentindeki bomba yüklü araçla düzenlenen ve en az 13 kişinin öldüğü, 120 kişi yaralandığı karakol saldırısıydı. Saldırıda 5 tane üst düzey emniyet mensubu öldürülmüştü. Bu süreçte, Mısır limanlarında başta Türkiye'den gelen on binlerce silah ve mühimmat yakalanmıştı.

Müslüman Kardeşler'in düzenbaz anayasası çöpe

Gözlemcilere göre halkın çoğunluğu huzursuzluğun sona ermesini ve ülkenin istikrara kavuşmasını istiyor. Bu nedenle anayasanın kabul edilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Anayasanın kabulü, devlet başkanlığı ve parlamento seçiminin önünü açacak. Yeni anayasayla birlikte başta kadınların elinden İhvan tarafından alınan hakların iyileştirilerek iade edildiğine dikkat çeken insan hakları savunucuları, olumsuz yön olarak ise askerlere bazı ayrıcalıkların sağlandığına vurgu yapıyor.

Müslüman Kardeşler ve radikal selefilerin üyelerinden oluşan bir önceki Anayasa Hazırlık Komisyonu'nun 2012 yılında hazırladığı Anayasa taslağının referandumunda büyük düzenbazlık ve hile yapılmıştı. karşı çıkmaktan vazgeçmeyen muhalifler ise sonuçları inandırıcı bulmuyor. orduya önemli imtiyazlar sağlıyor. Referandumun ardından devlet başkanlığı ve parlamento seçiminden hangisinin yapılacağı belirsizliğini koruyor. El Masri El Youm gazetesi, ocak ayı başında yayımladığı bir yorumda, "devlet başkanlığı seçiminin öne alınması eğiliminin ağırlık kazandığını" yazdı.

Gözlemciler, Genelkurmay Başkanı Abdülfettah El Sisi'yi devlet başkanlığı seçiminin favorisi olarak görüyor. Sisi, hafta sonu yaptığı açıklamada, "Mısır halkı isterse devlet başkanı adayı olurum" demişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.