İhvan'ın diktatörlük yasalarına güle güle

Mısır'da, 14 Ocak günü başlayan ve iki gün süren anayasa referandumu Salı günü sona erdi. Anayasa ezici bir çoğunlukla kabul edildi. Terör örgütü ilan edilen İhvan'ın (Müslüman Kardeşler) boykot çağrılarına rağmen referanduma...

İhvan'ın diktatörlük yasalarına güle güle
17 Ocak 2014 Cuma 11:25

13ihvan

Mısır'da, 14 Ocak günü başlayan ve iki gün süren anayasa referandumu Salı günü sona erdi. Anayasa ezici bir çoğunlukla kabul edildi. Terör örgütü ilan edilen İhvan'ın (Müslüman Kardeşler) boykot çağrılarına rağmen referanduma katılım, 2012 yılında Müslüman Kardeşler tarafından hazırlanan anayasa için yapılan halk oylamasına olan katılımı aştı.

El Ahram gazetesi geçen ay yeni anayasa taslağını, Müslüman Kardeşler tarafından referanduma sunulan 2012 anayasa ile karşılaştıran bir makale yayımlandı. Buna göre, İslamcıların ağırlıkta olduğu bir heyet tarafından hazırlanan 2012 anayasası yasamanın temel kaynağının Şeriat ilkeleri olduğunu ifade etmekteydi. Bu madde 2014 anayasasında da korunmakla beraber 2012 anayasasında bulunan ve Şeriat'ın katı bir şekilde yorumlanmasına yol açan tartışmalı 219. Madde çıkarıldı.

Siyasal İslam'a yasak

Makaleye göre anayasaya eklenen maddelerden birisi de dine dayalı siyasi partileri yasaklıyor. Bu maddenin ise 25 Ocak ayaklanması sonrasında kurulan ve en önemlileri arasında Selefi Nur Partisi ile Müslüman Kardeşler'in Özgürlük ve Adalet Partisi'nin bulunduğu partileri etkileyebileceği vurgulanıyor.

Yeni anayasa, Ordu'ya da daha geniş yetkiler veriyor. Yeni anayasaya eklenen geçici bir madde ile Savunma Bakanı'nın atanabilmesi için Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi'nin onayı gerekecek.

Yeni anayasanın genel olarak hakları ve özgürlükleri genişlettiği vurgulanan makalede, özellikle kadın hakları, basın özgürlüğü ve azınlık haklarında iyileştirmelerin yapıldığı belirtiliyor. Yeni anayasanın 11. Maddesi "Devlet, anayasa hükümleri doğrultusunda kadınlar ile erkekler arasında sivil, siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel haklar açısından eşitliğe ulaşılmasını sağlamalıdır" demektedir. Bu maddeye göre kadınların resmi ve adli görevlerde bulunabilecekleri belirtiliyor.

Hıristiyanlar korunuyor

El Ahram'a göre, mezhep çatışmaları esnasında özellikle Hıristiyanların zarar gördüğü işkenceyi, ayrımcılığı ve keyfi yerinden etmeleri anayasal suç sayan yeni maddeler de eklendi.

Kuvvetler ayrılığı

Gazeteye göre, yeni anayasa ülkenin idari yapısında da önemli değişiklikler getiriyor. Örneğin, meclise Cumhurbaşkanı'na olan güveni geri alma hakkı tanıyor. Bu, 2012 anayasasında olmayan bir maddeydi. Değişiklikler, Cumhurbaşkanı'nın ve meclisin ülke topraklarına ilişkin antlaşmalar yapmasını yasaklıyor. Mecliste bir çoğunluk partisi bir Başbakan adayı çıkardığında Cumhurbaşkanı'na önemli bazı bakanları belirleme imkânı veriliyor. 2012 anayasasında bulunmayan ve eklenen yeni bir madde ise meclise, Cumhurbaşkanı anayasayı ihlal ettiğinde onu mahkemeye verme hakkı tanıyor.

En önemli değişikliklerden birisi ise başsavcının atanması ile ilgili. 2012 anayasasında başsavcıyı atama yetkisi Cumhurbaşkanı'ndayken, 2014 anayasasında bu yetki Yüksek Yargı Konseyi'ne verildi.

Buna göre, Genelkurmay Başkanı Abdulfettah El Sisi'nin olası cumhurbaşkanlığında yetkileri Mursi'ye göre çok az olacak.

Harun Çakan


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.