Gönül Kenter / Berlin’in ateşle oyunu!

PTT Kargo Gönül Kenter

Gönül Kenter / Berlin’in  ateşle oyunu!
27 Eylül 2014 Cumartesi 10:24

13gonulkenter

Almanya’nın Kuzey Irak’ta Kürtleri silahlandırmaya başlamasıyla, tartışmalar da alevlendi. Şaşkınlık içinde sorulan soru şu: Merkel dış politikada ne yapmak istiyor? Hele, PKK’yı silahlandırmak ne iştir? Sohbetlerde “Berlin ateşle oynuyor, başına bela alacak!” uyarısını sıkça duyuluyor. Berlin’de bir kadın başbakan, bir kadın savunma bakanı, kriz bölgesine silah öneren sosyal demokrat kökenli  dışişleri bakanı, üstüne de “Almanya ille de kriz bölgelerinde askeri sorumluluk da üstlenmeli” söylemine giren bir de Cumhurbaşkanı var! “IŞİD’e karşı savaşta, kahraman  Kürt kadınlarını” göklere çıkaran medya zaten iş başında! Ankara’dan sonra Berlin’de “Sonumuz hayırlı olsun!” dedirtti.

PROTESTOLAR YOLDA

Leibzig Savaş Karşıtları Sivil Toplum Örgütü evvelsi gün, Berlin’in Kuzey Irak’a silah göndermesine karşı eylem yapacaklarını açıklayarak, “Berlin, Batı’nın bölgede başlattığı yangına körükle gidiyor” uyarısında bulundu. Önümüzdeki günlerde Almanya gösterilere sahne olacak. Konuya eleştirel bakan dış politika uzmanlarının yorumları da bu doğrultuda: “IŞİD’in ortaya çıkması, hâkimiyetine geçirmek istediği bölgelerde savaştığı Irak Kürtlerinin Alman silahlarıyla donatılması... Tüm bunlar, Batı’nın 2003 yılında Irak’ı parçalamasıyla ve Almanya’nın da içinde bulunduğu Batı bloğunun aynı şekilde Suriye’deki iç savaşta muhalif güçleri desteklemesi ile mümkün oldu! Suudi Arabistan ve Almanya’nın NATO ortağı Türkiye’de IŞİD’i destekledi. Almanya, Esad’a karşı savaşta işimize yarıyor diye IŞİD’e göz yumdu!” Bkz. 26.9.2014 tarihli German Foreign Policy

SADECE GÖZ MÜ YUMDU?

Almanya, o dönemde Suriye’deki iç savaşta IŞİD’e sadece göz mü yumdu, yoksa Westerwelle-Davutoğlu hattında, “IŞİD’e aktif veya pasif destek mi çıktı?” sorusunun cevabı henüz açık. O süreçte Berlin-Ankara eksenli Şam politikalarını endişeyle izleyen kesim, şeffaf olmaması nedeniyle de her fırsatta eleştirmişti. Bölgedeki yaşanan çok vahim tabloda, Berlin ve Ankara’nın ortak rolünün boyutları bir gün tüm ayrıntılarıyla ortaya çıkacaktır.

AVRUPA İÇİN UFUKTA SAVAŞ MI VAR?

Eski Başbakan  Helmut Schmidt, Avrupa’da savaş çıkabileceği konusunda uyardı. Schmidt, bu hafta Alman die Zeit gazetesine yaptığı açıklamada,  Avrupa Birliği ve NATO arasındaki çatışmalar kadar, Avrupa Birliği ve Rusya arasındaki çatışmaların da  kendisini giderek endişelendirdiğini açıkladı! Schmidt’ e göre: “Soğuk Savaş’ın sona ermesinden bu yana ilk kez Avrupa’da ufukta belirgin bir savaş olasılığı ortaya çıktı.” AB ve NATO faaliyetlerinin yanı sıra, Rusya’nın da “her iki tarafın güvenliğini önemli ölçüde tehlikeye düşürebilecek” girişimlerine vurgu yapan eski Şansölye Schmidt, “Kimse savaş istemiyor, ancak gittikçe büyüyen savaş olasılığından korkmamız gerektiğini” belirterek, 1962 Kuba krizini örnek gösteriyor: “Sovyet atom füzeleri Küba’ya konuşlandırılacaktı. Bu füzeler, ABD’nin güvenliği açısından kritik risk oluşturduğu için, dünyada bir 3. Dünya Savaşı’nın eşiğine gelinmişti...!”
Schmidt’in uyarılarını ciddiye almak gerekiyor, ABD’nin her geçen gün Rusya’ya karşı Avrupa üstünden yürüttüğü kuşatma faaliyetleri, olasılıklarla ilgili endişeleri besliyor.

TAŞ ATAN ELLERE İNAT

İhanet, emperyalizmin en etkin unsuru olarak suretini her gün yeniden gösteriyor. Kah okul ve heykel yakarken, kah taş atarken...Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı amansız yıkıcı saldırılar ortasında, Şırnak’tan gelen kitap çağırısı kara bulutların arasından ışık gibi süzüdü. Veli öğretmen çocuklarına kitap istiyordu. Aydınlık Gazetesi’ne, Türkiye Gençlik Birliği’ne ve Tweet üzerinden gelen desteklere sonsuz teşekkürler. Taş atan ellere inat #Bir kitap da sen gönder!
İletişim: Veysel Yaman, Yeni Mahalle Fatih Ortaokulu 73300 İDİL
PTT Kargo

Gönül Kenter


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.