Göçmen krizi Avrupa’da derinleşiyor

Avrupalı devletlerin değişen sığınmacı politikaları ve bu nedenle sınırlarını kapatması, göçmenlerin sığınmacı kamplarında sıkışıp kalmalarına ve güvenlik güçleri ile gerginlikler yaşamalarına neden oluyor

Göçmen krizi Avrupa’da derinleşiyor
02 Mart 2016 Çarşamba 12:20

Ülkelerindeki karışıklıklar nedeniyle Avrupa’ya göç eden sığınmacı sayısı 1 milyonu geçmiş durumda. Ancak sığınmacıların gittikleri ülkede sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik sıkıntılar doğuracakları endişesi, birçok Avrupa devletinin göçmenlere sınırlarını kapatmasına yol açtı. Bu durum binlerce göçmenin kaplarda mahsur kalmasına yol açarken, sınırı geçmek isteyen göçmenlere güvenlik güçlerinin sert müdahalede bulundu.

FRANSA’DAKİ CALAIS KAMPI BOŞALTILIYOR
Fransa’nın Calais kentinde, Ortadoğu ve Afrika kökenli göçmenlerin barındığı kamp, Fransız polisi tarafından “olumsuz” sağlık şartları içerdiği için boşaltılmaya başlandı. 100 kadar barınağın yıkıldığı kampta, asıl amaçları İngiltere’ye gitmek olan göçmenler ile polis çatıştı. Polis göz yaşartıcı gaz kullanırken, kamp sakinleri polise taş fırlatarak cevap verdi ve Calais limanına giden yolda barikat kurdu.
Calais kampında, yardım kuruluşlarının verdiği bilgiye göre 651’i çocuk, 205’i kadın toplam 5 binin üzerinde göçmen barınıyor. Fransız hükümetinin göçmenleri taşımak istediği kampta ise sadece 1500 kişilik yer bulunmakta.

BİNLERCESİ MAHSUR KALDI
Avrupa ülkelerinin sınır kontrollerini arttırmasından sonra en ciddi gerginlikler, Makedonya ile Yunanistan sınırında yaşanmaya başlandı. Özellikle Ortadoğulu göçmenlerin Orta ve Kuzey Avrupa’ya geçiş noktası olan Yunanistan’da, Makedonya’nın sınırlarını sıkı kontrole almasıyla, binlerce göçmen mahsur kalmış durumda. Tansiyonun en yüksek olduğu nokta ise İdomeni kampı. Yunanistan’daki sayıları ortalama 22,000 olan mültecilerin yaklaşık 7 bini bu kampta bulunuyor ve sayıları her geçen gün daha da artıyor.
Geçtiğimiz hafta sonu, sadece 1500 kişi için tasarlanmış Idomeni kampında, son derece olumsuz şartlar altında bekleyen göçmenler, asıl hedefleri olan Almanya’ya ulaşabilmek için Makedon sınırındaki dikenli telleri birkaç kez, sloganlar atarak aşmaya çalıştı. Polisin göz yaşartıcı gaz kullanarak geri püskürttüğü göçmenler, Pazartesi günü de kampın hemen yanındaki tren yolunda oturma eylemi yaptılar ve sonra tekrar sınır tellerine doğru hücum ederek Yunan ve Makedon polisiyle çatıştılar.

AB KRİZE ÇÖZÜM ARIYOR
Mülteci kamplarında tüm bu sıkıntılar yaşanırken, AB’li liderler meseleye ortak bir çözüm bulmaya çalışıyor. Göçmenlere karşı “açık kapı” politikası uygulayan Almanya Başbakanı Angela Merkel, 500 milyonluk Avrupa’nın 1 milyon göçmeni kendi içinde paylaşarak sorunu çözebileceğini düşünüyor. Ancak tüm Birlik devletleri Merkel ile aynı görüşe sahip değil.
AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ise bu hafta Avusturya ile Balkan devletlerini kapsayan bir dizi ziyaret gerçekleştiriyor. Mülteci krizinde ortak hareket edilmesi için diplomatik temaslarda bulunacak Tusk, 7 Mart’ta da Ankara’yı ziyaret edecek. Göçmen meselesi ile ilgili Türkiye ile ortak hareket etmek isteyen Avrupalı devletler için bu ziyaret çok önemli. Donald Tusk’ın ziyaretleri sonrası, 17-18 Mart’ta da mülteci krizinin tartışılacağı AB zirvesi gerçekleşecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.