Göç akını zirve yaptı Schengen askıya alındı

Yoğun göç dalgası karşısında Schengen anlaşmasını donduran Berlin yönetimine destek Fransa’dan geldi. İngiltere Başbakanı David Cameron ise Lübnan’daki göçmen kamplarını ziyaret ederek destek sözü verdi

Göç akını zirve yaptı Schengen askıya alındı
15 Eylül 2015 Salı 15:05

Dış Haberler Servisi

Karşılaştığı mülteci akımı beklentilerinin üzerine çıkan Almanya, Avusturya ile sınır kontrollerini yeniden başlatıp, demiryolu trafiğini geçiçi bir süre durdururken, serbest dolaşıma ilişkin Schengen anlaşmasını da askıya aldı. Avusturya demiryolu şirketinden aldıkları bilgiler doğrultusunda, Almanya’nın Pazar günü 17:00 ve 00:00 saatleri arasında demiryolu trafiğini durdurduğunu bildiren Avusturya ve Alman basınının haberi Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere’nin yaptığı açıklamalarla doğrulandı. “Almanya şu dakikalarda geçici olarak sınırlarda yeniden sınır kontrolleri yapıyor. Ağırlık noktası şimdilik Avusturya sınırı olacak. Bu uygulamanın amacı Almanya’ya insan akınını sınırlamak ve ülkeye düzenli girişleri sağlamaktır” açıklamasında bulunan Maiziere, iltica talep edenlerin gidecekleri ülkeyi seçemeyeceklerinin altını çizdi.

FRANSA’DAN ALMANYA’YA DESTEK
AB Komisyonu, mülteci krizini kontrol altına almak için geçici bir süre kontrollere başlamanın Schengen’e aykırı olmadığını belirtirken, konuyla ilgili Fransa da Almanya’nın yanında yer aldı. Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve dün Brüksel’de AB Adalet ve İçişleri Bakanları toplantısından birkaç saat önce yaptığı açıklamada “Angela Merkel mültecilere kapıyı kapatmadı, üye ülkelerin Schengen koşullarına uymasını ve gelenlerin mülteci statüsüne sahip olmasını sağlayacak şekilde sınır kontrol mekanizmalarını yeniden oluşturdu” sözleriyle Almanya’ya destek verdi. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da Almanya’nın sınır kontrollerine başlamasının ardından yaptığı açıklamada, Avrupa sınırlarına saygı duyulmasını sağlamak için AB sınırlarında kontrol merkezleri kurulması gerekliliğinden bahsetti. Bugün yaşanan olayları önlemek için Yunanistan, İtalya ve Macaristan’da kayıt merkezleri oluşturulması gerektiğini söyleyen Hollande, Almanya ve Fransa’nın bu merkezlerin kurulması için baskın davranacaklarını ve son derece aceleci olacaklarını belirtti.

CAMERON LÜBNAN’DA
Yakıcı hale gelen göçmen sorununa yönelik bir adım da İngiltere’den geldi. İngiliz Başbakanı David Cameron’un dün sabah Suriyeli mülteci kampını ziyaret etmek için Beyrut’a geldiği sırada, İngiliz Hükümeti de Mültecilerde Sorumlu Devlet Müsteşarı olarak Richard Harington’ın atandığını açıkladı. Lübnan’da mülteci kampı ziyareti sırasında mültecileri ve onların ihtiyaçlarını görmek istediği için geldiğini belirten İngiliz Başbakanı “Suriyeli 20 bin mülteciye ev sahipliği yapmak ve onlara sıcak bir yuva sağlamak için özel bakan tayin ediyorum” açıklamasında bulundu. Bekaa’daki kampı ziyaretinin yanında, Lübnan Milli Eğitim Bakanı Elias Bou
Saab’la Suriyeli öğrencilere ev sahipliği yapan bir devlet okuluna da giden Cameron,
Lübnanlı mevkidaşı Tamam Selam’la da görüştü. Görüşmenin ardından Başbakan Selam, bir milyondan fazla mültecinin Lübnan için büyük bir yük olduğunu ve mülteci akımının Suriye’de siyasi bir çözüm olmadan bitmeyeceğinin de altını çizerken, Lübnan’ın bugün Brüksel’de Suriyeli mültecilere ev sahipliği yapan ülkeler arasında gerçekleştirilecek konferansta konuyla ilgili daha çok yardım talep etmesi bekleniyor.

LÜBNAN YARDIM İSTEDİ
Brüksel’de Lübnan heyetine başkanlık edecek olan milletvekili Michel Moussa an-Nahar gazetesine verdiği röportajda Lübnan’daki mülteci kriziyle başa çıkmak için ya yardım sözü ya da mültecilerin onları kabul edecek ülkelere transferini isteyeceklerini açıkladı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.