Gelir uçurumu ırkçılığı tetikledi

Cleveland eyaletinde siyahi bir çocuğu vuran polisin cezasız kalması sonrası ABD sokakları karıştı. Mahkeme kararıyla tetiklenen sokak protestolarının altında ise gelir adeletsizliği yatmakta.

Gelir uçurumu ırkçılığı tetikledi
31 Aralık 2015 Perşembe 10:28

Vefik Mehmet Aksu
[email protected]

ABD'de polis kurşunuyla ölen gençlerden sonra sokaklara dökülen insanlar, sadece siyahlara uygulanan şiddete değil, mahkum kaldıkları politik ve ekonomik adaletsizliğe de isyan ediyorlar.
Merkezi Washington’da bulunan ünlü düşünce kuruluşu Urban Institution’un, Beyaz Amerikalılar ile “diğerleri” arasındaki refah farkını gösteren 2015 tarihli raporu, ABD’de etnik gruplar arasındaki ekonomik eşitsizliği göstermekte ve Ferguson, Baltimore, Chicago gibi şehirlerde yaşananların sadece basit bir polis şiddetine olan tepki olarak görülemeyeceğini söylemektedir.
Urban Institution’un 1963 ile 2013 yılları arasındaki 50 yıllık süreyi ele alan çalışmasında ilk göze çarpan, ABD halkının ortalama refah düzeyinde radikal bir artış olduğudur. Ancak rapora göre, bu artıştan toplumun geneli değil belli bir kısmı faydalanmaktadır. Toplumun %10’nu oluşturan bir kesim 1963’den bu yana refah seviyesini arttıramamışken, %10’luk, ekonomik olarak üst seviyede olan kesim dört kat daha zenginleşmiş. En zengin %1’lik kısım ise son elli yıl içinde tam altı kat zenginleşmiştir.

BEYAZLAR 7 KAT DAHA ZENGİN
Raporda, emeklilik tasarrufları ve sahip olunan gayrimenkul değerleri de göz önüne alınarak yapılan hesaplamada, bir Siyah Amerikan ailesinin ortalama 95,000 dolarlık varlık birikimine sahip olduğu görülüyor. Hispanik Amerikalı bir ailenin varlığı ise ortalama 112,000 dolar seviyesinde. Beyaz Amerikan bir ailenin serveti ise 1963 yılında ortalama 136,000 dolar seviyesindeyken 2013 yılı itibarı ile neredeyse beş kat artarak ortalama 677,656 dolar seviyesine çıkmış. Bu rakamlar bize Beyaz Amerikalı bir ailenin ortalama varlık seviyesinin Siyah Amerikalı bir aileden yedi, Hispanik kökenli bir aileden altı kat daha yüksek olduğunu gösteriyor.

MAHKUMLARIN %60’I FARKLI ETNİK GRUPTAN
Hayatın her alanına sirayet eden bu fırsat eşitsizliği, Siyah Amerikalıların ve Hispaniklerin, makus talihlerini değiştirmek için illegal eylemlere girişmelerini desteklemektedir. Sonuç olarak ABD Adalet Bakanlığı verilerine göre ABD nüfusunun ortalama %30’unu oluşturan Siyahlar ile Hispanikler, hüküm giymiş mahkum oranının %60’ını oluşturmaktadırlar. Doğal olarak bu gruplara polisin yaklaşımı daha önyargılı olmakta ve Ferguson, Baltimore, Chicago gibi örnekler yaşanmaktadır.
 Felsefe ve Sosyal Antropoloji profesörü Ernest Gellner, bir toplumun içinde ekonomik ve politik olarak dezavantajlı olan grupların, içinde yaşadıkları toplumdan farklı olan kültürel değerlerine, yani farklılıklarına, daha sıkı bağlanacaklarını ve bunun da bir entegrasyon sorunu ile beraber sosyokültürel çatışmaları doğurabileceğini çalışmalarında belirtmiştir.
Gellner’in sanayileşmiş modern devletlerde, dezavantajlı durumda olan gruplarla ilgili saptamasını, açıklanan rapor ışığında ABD’de yaşananlarla bire bir örtüşmektedir.
Eğer ABD’de etnik yapılar arasındaki ekonomik farklılıklar asgariye indirilemezse, “beyazlar” ile “diğerleri” arasındaki en ufak sürtüşme, geniş katılımlı sosyal hareketleri tetiklemeye devam edecektir.Yukarıdaki grafikte görüldüğü üzere ABD’de son 50 yıl içinde aşırı zenginleşen ve tam tersi olarak fakir kalan hatta fakirleşen gruplar bulunmakta. Eğer bu farklı refah seviyesine sahip grupların hangi etnik topluluktan olduklarını incelersek, yakın zamanda polis şiddetinden dolayı sokaklara dökülen insanların öfkelerinin altındaki asıl gerçeği daha iyi anlayabiliriz.Başta gayrimenkul mülkiyeti ve emeklilik tasarruf oranlarında Beyaz Amerikalıların gerisinde kalan Siyah ve Hispanik Amerikalılar, ekonomik dezavantajlarından dolayı eğitim imkanlarından da yararlanmada ciddi sıkıntılar çekiyorlar. İyi bir iş ve daha iyi bir gelecek için eğitim kredisi almak zorunda olan bu düşük refah seviyesindeki gruplar ciddi oranlarda bankalara borçlu durumda. Yaşları 25 ile 55 arasında değişen Siyah Amerikalıların %42’si eğitim kredisi borçlusu. Beyazlarda ise bu oran %28’lerde. Urban Institution’un raporu ile görülmektedir ki, ABD’de beyazlar ve diğer majör gruplar arasında ciddi anlamda refah seviyesi farkı bulunmaktadır. Ekonomik olarak etnikgrupların arasında oluşan farklılık, başta iyi bir eğitim ve buna bağlı olarak iyi bir iş bulma imkânını da azaltmaktadır.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.