‘Geçiş, mevcut anayasa ile olacak’

Suriye lideri Esad, ‘geçiş süreci’ diye bir tanımın gerçekte varolmadığını belirterek, yeni anayasanın seçimlerden sonra hazırlanabileceğini vurguladı. Esad, ülkenin yeninden inşasında Rusya, Çin ve İran firmalarının da olabileceğini açıkladı

‘Geçiş, mevcut anayasa ile olacak’
31 Mart 2016 Perşembe 10:10

Dış Haberler Servisi
Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Rusya merkezli Ria Novosti ve Sputnik Inernational haber ajanslarının sorularını yanıtladı.
Cenevre’de gerçekleşen diplomatik temasların neticesinde ortaya çıkan 12 maddelik uzlaşıya değinen Esad “Çözüm için tek şansı kaçırmayız. Esnekliğimizi göstermek için Cenevre görüşmelerine gideceğiz. Şimdiye kadar herhangi bir şeyin başarıldığını söyleyemeyiz ama işe temelinden başlayıp, temel prensipleri formüle ettik” dedi.

SEÇİMDEN SONRA ANAYASA
Suriye’de geçişin mevcut anayasa altında ve çeşitli kuvvetleri kapsayan Ulusal Birlik Hükümeti ile gerçekleşmesi gerektiğini bildiren Beşar Esad, “Geçiş süreci adı ile anılan bir tanım ne Suriye’de ne dünyada mevcut. Bu mantıksız ve anayasaya aykırı. Suriye’de politik geçişten anladığımız bir anayasadan diğerine geçiştir ve anaysa sonraki adımda yer alacak kuvvetlerin tanımını yapar. Bu yüzden geçiş, mevcut anayasa altında yapılmalıdır. Suriye halkının seçiminden sonra biz yeni anaysa için harekete geçeriz” diye konuştu.

TERÖRÜ BATI, S. ARABİSTAN VE TÜRKİYE DESTEKLİYOR
Söyleşinin devamında terör sorunun sahada savaşan figürlerin ötesinde olduğunu söyleyen Esad, terörisitlerin Suudi Arabistan, Türkiye, Fransa ve İngilere başta olmak üzere birçok Batı ülkesi tarafından desteklendğini dile getirdi. Esad “Gerçek problem terörizmdir. Terörizme karşı uluslararası alanda savaşmalıyız çünkü terörizm sadece Suriye’yi etkilemiyor, Irak’ı da etkiliyor.” ifadelerine yer verdi.
Beş yılı geride bırak terörist saldırıların neticesinde ortaya çıkan göçmen konusu da değinen Suriye lideri, terör eylemleri kadar Batı’nın uyguladığı yaptırımların da sığınmacı krizini tetiklediğini söyledi. Beşar Esad “Birçok insan güvenli bölgelerden göç etti. Orada terörizm yoktu ancak hayat şartları kötüleşmişti. Kendi ihtiyaçlarını karşılayamıyorladı. Dolayısıyla bizler bu konuda adım atarak, ekonomiyi güçlendirmeliyiz” diye konuştu.

ÇİN, RUSYA VE İRAN ÜLKEYİ RESTORE EDECEK
Sığınmacı statüsünde bulunan Suriye vatandaşlarının ülkenin geleceğinde umut gördüğü zaman dönüş yapacağını vurgulayan Esad, ülkenin yeniden yapılandırıması için harekete geçtiklerini söylerek, Rusya, Çin Halk Cumhuriyeti ve İran’ın rolüne vurgu yurgu yaptı. Esad bu kapsamda şu satırlara yer verdi:
“ Ülkenin yeniden inşasına katılım firmalar için de karlı. Elbette biz burada 3 temel ülkeye dayanacağız. Bunlar; Rusya, Çin Halk Cumhuriyeti ve İran. Sanıyorum ki bize karşı olan Batı ülkelerin tümü de bu sürecin bir parçası olmak isteyecekler. Bizim açımızdan bunu sormalarının bir mahsuru yok ancak öncelik dostlarımızındır. Eğer inşaat sektöründen konuşuyorsak,belki binlerce değil ama yüzlerce farklı alan var. Rusların oldukça geniş bir sektörü olduğunu ve Suriye’nin restorasyonuna katılacaklarını biliyorum”

HALK FEDERALİZME İZİN VERMEZ
Rus gazetecilere verdiği mülakatta PYD’nin ilan ettiği federalizme değinen Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Suriye halkının federalizme izin vermeyeceğini vurguladı. Esad, Kürtlerin büyük bir bölümünün Suriye halkı ile yaşamak istediğini dile getirerek ‘Suriye federalizm için fazla küçük” dedi.
PKK’nın Suriye uzantısı PYD’nin Rimelan kasabasında ilan ettiği federasyona daha önce de Türkiye ve Rusya başta olmak üzere birçok ülke karşı çıkmış, PYD’nin müttefeki olarak gördüğü Suriye Demokratik Meclisi Eş Başkanı Heysem Menna ve Rimelan aşiretleri de ilanı kabul etmediklerini duyurmuşlardı.  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.