Fransız basını AİHM Kararını hazmedemedi!

Emperyalist merkezlerin yayın organı olan Fransız Le Monde, ondan aşağı kalmayan Liberation ve soykırım yasasının çıkması için çaba harcayan L'Humanite gazetesi, Le Point ve L'Express gibi haftalık degiler İşçi Partisi Genel...

Fransız basını AİHM Kararını hazmedemedi!
21 Aralık 2013 Cumartesi 15:44

fransa

Emperyalist merkezlerin yayın organı olan Fransız Le Monde, ondan aşağı kalmayan Liberation ve soykırım yasasının çıkması için çaba harcayan L'Humanite gazetesi, Le Point ve L'Express gibi haftalık degiler İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'i haklı çıkaran Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararını söz birliği etmişcesine görmezden geldiler. Ne sayfalarında ne de internet sitelerinde düne kadar yer vermediler.

Fransa'da sözde Ermeni Soykırımı'nı kabul etmeyenlere yönelik bir ceza yasası çıkarmak için canla başla çalışan bu yayın organlarının suskunluğu AİHM'nin karlarını hazmedemedikleri ve bir hayal kırıklığı yaşadıkları görülüyor.

Fransa: "AİHM soykırım inkarı 'suç değil' dedi"

Bunun yanında, Le Figaro, France 24, nouvelobs.com gibi Fransız medyası ise Reuters Haber Ajansı'nın haberini kullanarak, AİHM'nin İsviçre'yi mahkum eden kararını "AİHM'e göre Ermeni Soykırımı'nı inkar etmek suç değil" başlığı ile haberleştirdiler.

AİHM kararı ile ilgili yapılan haberlerde öne çıka noktalar şunlar: 1- Perinçek'in, tartışmalı bir konuda siyasi, hukuksal ve tarih içerikli bir konuşma yaptığı, 2- Kararda, Yahudi Soykırımı ile 1915'de yaşanan Ermeni katliamının aynı kategoride olmadığı, 3- Hassas ve başkalarının hoşuna gitmeyen sorunlar üzerindeki tartışmanın ifade özgürlüğünün temeli olduğu, 4- Bern'in (İsviçre), Perinçek'in ifade özgürlüğünü engellediğini, 5- AİHM yargıçlarının, ne 1915'de Ermenilerin yaşadığı katliamlar üzerine ne de bu katliamları bir "soykırım" olarak değerlendirme üzerine kendilerinin söz söyleme yetkisinin olmadığı, 6- "Soykırım" terimi üzerine genel bir konsansüsün olmadığı, 7- Doğu Perinçek'in yaşanan katliamları ve tehçiri reddetmediğini, "soykırım" nitelemesine karşı çıktığını, olaylarda yaşamını yitirenlerin anısına saygısızlık yapmadığı, 8- Ermeni Soykırımı'nı tanıyan ülkelerin, bunu kabul etmeyenlere yönelik bir cezalandırma yoluna gitmedikleri belirtilerek Fransa Anayasa Konseyi'nin 2012 kararına dikkat çekilmekte.

Fransa Anayasa Konseyi de reddetmişti

23 Ocak 2012 tarihinde Fransız Senatosunda kabul edilen "Fransa'nın tanıdığı soykırımları reddedenlere ceza öngören" yasa tasarısı, Fransa Anayasa Konseyi tarafından Fransız Anayasası'nın 34. maddesine ve 1789 İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirisi'nin ifade, basın ve araştırma özgürlüğüne aykırı olması nedeniyle "Yasayla tanınan soykırımları reddedenlere ceza öngören yasa anayasaya aykırıdır" kararıyla reddedilmişti.

Ayrıca bu haberlerde kararın kesinleşmesi halinde (İsviçre'nin 3 ay içinde itiraz hakkı bulunuyor) Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın seçim bildirgesinde söz verdiği yeni bir yasayı gündeme getirmesinin zor olacağı ve AİHM'nin kararlarının Avrupa Konseyi üye ülkelerini bağlayıcı nitelikde olduğunun altı çiziliyor.

Ermeni diasporası telaşta

2012 Ermeni yasa tasarısının mimarı Valérie Boyer, armenews.com internet sitesine bir açıklamada bulundu. Boyer, "AİHM, olaydan 100 yıl sonra ifade özgürlüğü adına inkarcılığı onayladı. (Kararın) kapsamı ve sembolik (konumu) gelecekte Avrupa'da ve özelliklede Fransa'da kullanılacaktır. (AİHM), Fransa'da inkarcıları cezalandırmaya yönelik yasa tasarısına karşı çıkanların argümanlarını kullanmıştır" dedi.

Ali Rıza Taşdelen / Paris


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.