Fransa'da AİHM damgası

Doğu Perinçek’in AİHM zaferinden sonra Fransa Ulusal Meclis’i Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan yasa teklifini yeniden görüşülmek üzere ilgili komisyona gönderdi

Fransa'da AİHM damgası
04 Aralık 2015 Cuma 12:33

Ali Rıza Taşdelen

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) içtihat oluşturan Doğu Perinçek-İsviçre davasındaki kararından sonra Fransa Ulusal Meclisi Genel Kurulu, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan yasa teklifini yeniden görüşülmek üzere ilgili komisyona gönderdi.
Ana muhalefetteki Cumhuriyetçiler Partisi Milletvekili Valerie Boyer’in 2014 Ekim ayında sunduğu “20. yüzyıldaki soykırımlar ve insanlığa karşı işlenen suçları inkar edenler cezalandırılsın” başlıklı yasa teklifi Ulusal Meclis Genel Kurulu’nda görüşüldü. 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını reddedenlere cezai yaptırım uygulanmasını da içeren yasa teklifi, “ifade özgürlüğünü kısıtladığı” gerekçesiyle genel kurula katılan bazı milletvekilleri tarafından eleştirildi.
Boyer’in tasarısı 25 Kasım’da Meclis Adalet Komisyonu’nda görüşülerek Meclis’e gelmişti. Görüşmelerin ardından yapılan oylamada tasarının 26’ya karşı 12 oy ile komisyona gönderilmesine karar verildi.
Hükümet adına konuşan parlamenterlerle ilişkilerden sorumlu Devlet Bakanı Jean-Mari Le Guen, Fransa Anayasa Konseyi ve Doğu Perinçek-İsviçre davasına ilişkin AİHM kararlarını hatırlatarak bir konuşma yaptı. AİHM’in soykırım hükmünü verme yetkisinin uluslararası bir mahkeme tarafından verilebileceği ve soykırım tarifine ilişkin kararlarını hatırlattı. Le Guen, hükümetin AİHM kararını dikkate aldığını, zaten bu tasarı geçse de tekrar Anayasa Konseyinden geri döneceğini ifade etti. Le Guen, “Yüzyıl önce yaşanmış bir olay hukuksal olarak işimizi zorlaştırıyor. Tasarının hukuksal bir temeli yok. Kimseye boşuna bir umut vermek istemiyorum” diye konuştu. Sol Radikaller de Anayasa Konseyi’nın “Parlamentolar, tarihi yasalar yapamaz” kararını hatırlatarak, tasarının Adalet Komisyonu’na gönderilerek tekrar gözden geçirilmesini talep etti.

‘İNKARCILARI CEZALANDIRANMAZSINIZ’
Sosyalist Cumhuriyetçilerden Marie Anne Chapdelaine yaptığı konuşmada, “İnkarcıları cezalandıramazsınız. Tasarının hukuksal bir temeli yok. Bir gecede yazılan bu yasa beklentilere yanıt vermekten son derece uzak. Uluslararası belgeleri, Gaysot Yasası’nı ve Anayasa Konseyi’ni dikkate alınmadan hazırlanmış. Hukuki olarak incelenecek nitelikte değil. Anayasa Konseyi’nin ve AİHM’in aldığı Perinçek kararını da dikkate almıyor” diyerek tasarının Komisyona gönderilmesi gerektiğini vurguladı.
Sosyalist Parti adına konuşan Bruno Le Roux, “15 yıldır beraberce bu konuda mücadele ediyoruz. Biliyoruz ki bu temelsiz tasarı Anayasa Konseyi’ne takılacaktır. AİHM’in Perinçek kararı ortadadır. Bugün tarihi ve politik boyutu değil, hukuki boyutu tartışılmaktadır. Tasarının yeniden ele alınması için Komisyona gitmesi gerekir” dedi.

İÇTİHAT OLUŞTURAN AİHM KARARI
Diğer taraftan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan İsviçre’nin “ifade özgürlüğü” ihlali yaptığına hükmetmişti. Kararda ayrıca 1915’te yaşanan olaylarının soykırım olduğuna dair alınmış herhangi bir mahkeme kararı olmadığı belirtilmişti.
AİHM Büyük Dairesi, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in 1915 olaylarına ilişkin “Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır” sözleri nedeniyle İsviçre’de ceza alması konusunda AİHM tarafından verilen ihlal kararına İsviçre’nin itiraz başvurusunu 15 Ekim’de reddetmişti. AİHM Büyük Dairesi’nin açıkladığı karar, Avrupa için içtihat oluşturuyor.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.