FETÖ’cüler Çin’de yeraltına indi

FETÖ’cü darbe girişiminin püskürtülmesinden sonra örgüt üyeleri Çin’de faaliyetlerini askıya aldı. Vatan Partisi’nin aktif çabalarından sonra Emniyet Genel Müdürlüğü F tipi yapılanmaya eğilirken örgütün siteleri bakım bahanesiyle kapatıldı

FETÖ’cüler Çin’de yeraltına indi
22 Temmuz 2016 Cuma 11:20

Dış Haberler Servisi / Pekin
Çin medyasındaki ilişkileri aracılığıyla “IŞID’çi hükümet devrildi’ diye yoğun kara propaganda yapan Çin’deki FETÖ, Vatan Partililerin aktif çabasıyla deşifre edildi ve yeraltına çekilmek zorunda kaldı.
Vatan Partililer, FETÖ’cü darbe konusunda hem Çin devletini, Çin medyasını ve akademik kuruluşları hem de Çin’deki Türkleri bilgilendirmek için yoğun çaba gösterdi.
Parti’nin açıklamalarını Çince’ye çevirip, bütün kurumlara dağıttılar. Doğru bilgilerin ulaşmasından sonra, Çin basını ve sosyal medyasında darbenin arkasında ABD’nin olduğu yaygın olarak kabul gördü.
Şanghay’da yaşayan, Vatan Partisi Uluslararası İlişkiler Bürosu üyesi Adnan Akfırat, Çin’de yaşayan Türklerin ortak haberleşme grubuna, FETÖ’nün Çin’deki darbe için kamuoyu oluşturma etkinliklerini sergileyen ayrıntılı bir mektup yazdı, Türkleri birlik olup, FETÖ’ye karşı mücedele etmeye çağırdı. Akfırat, Büyükelçilik ve Başkonsolosluklara, FETÖ ile mücadele etmek için birim oluşturmaları talebinde bulundu. Adnan Akfırat’ın mektubundan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Facebook sayfasından “Çin’deki cemaat faaliyetlerini ihbar edin” diye çağrı yayınlandı. Bunun üzerine FETÖ tamamen yeraltına çekildi. Birden bire TUÇSİAD ve GUTİAD siteleri bakıma alındı. Çin’deki Fethullahçılar, WeChat (Çin’in en büyük sosyal medya platformu) sayfalarından FETÖ ile bağlantılarını gösterecek, duyuru ve fotoğrafları kaldırdılar. Aynı şeyi Facebook sayfalarında da yaptılar.
Çin’de yaşayan Türkler arasında büyük yankı yaratan mektubunda Akfırat, FETÖ’nün Çin’deki en örgütlü Türk grubu olduğunu bildirip “CIA maşası bu örgüt,1992 yılından bu yana ABD’nin açık ve kapalı olarak verdiği büyük destekle Çin’de yuvalanma imkanı bulmuştur. En yetenekli örgüt elemanlarını Çin’de görevlendirmiş ve en parlak öğrencileri daha dersanelerden seçerek Çin’e göndermişlerdir” dedi.

TUÇSİAD, TUSKON’UN ÇİN OFİSLERİNİ VE GUTAD’I DERHAL KAPATIN
Vatan Partisi’nin 1997’de (o zamanki adı İşçi Partisi) Çin Devleti’ni uyarması üzerine okul açmak için kurdukları iki şirketin kapatıldığını hatırlatan Akfırat, FETÖ’nün Çin’li müslümanlar arasında yaygın örgütlenme yaptığını, okul açma girişimini Huiler aracalığıyla gerçekleştirmeye çalıştıklarına dikkat çekti
Akfırat, şöyle devam etti: “Ne yazık ki, 2006 yılında AKP hükümeti büyük bir gaflete düşerek, FETÖ’nün TUSKON, TUÇSİAD, GUTİAD adlı örgütlenmelerini, Çin hükümetine zorla dayatmış ve yıllardır yeraltında devam eden faaliyetlerine yasal konum elde etmelerine imkan vermiştir.
Maalesef 2006 yılından itibaren Türkiye-Çin ilişkileri FETÖ’ye teslim edilmiştir. FETÖ’nün Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin değişik kurumlarından sağladığı mali imkanlarla, hem bu faaliyetlerden büyük paraların örgüt kasasına aktarılmasına hem de Çin’in devlet kurumlarına ve ekonomik örgütlerine nüfuz etmelerine izin verilmiştir. Türkiye’de Paralel Devlet Yapılanması soruşturması başlayınca, TUÇSİAD kendini gizlemek için, merkezi Hong Kong’da olan Pacific Business Consultancy şirketinin Şanghay’da şubesini açmış, dernek adına yapacakları faaliyetleri, şirket etkinliği adı altında örtme yoluna gitmişlerdir.

AKFIRAT GÖREVE DAVET ETTİ
FETÖ’nün darbeyi Çin’e kabul ettirmek için bir propaganda birimi oluşturduklarını belirten Akfırat bu faaliyetle ilgili şu bilgileri verdi: “FETÖ’cüler Türkiye’deki darbe girişimini desteklemek için yoğun bir kara propaganda faaliyetine başlamış bulunuyorlar. Öğrendiğimize göre propaganda faaliyetleri için başında Salih Tınmaz ve Osman Erol isimli FETÖ mensuplarının olduğu yeni bir birim kurulmuş, bu birime büyük bütçe tahsis edilmiş. Bu birim, darbenin başarılı olacağını varsayarak ‘Türkiye’de askeri darbe: İŞİDçi hükümet devrildi’ diye uzun, ayrıntılı haberi, çok sayıda izleyeni olan “Kuzey Amerika’da Okuyan Öğrenciler Gazetesi” isimli Wechat hesabında 16 Temmuz sabahı yayınlatmıştır.” Akfırat ayrıca Çin’deki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını, FETÖ faaliyetlerini engellemek için göreve davet etti.

Etiketler; #çin #FETÖ

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.