Eski düşmana yeni önlem

Putin, Ulusal Güvenlik Konseyi’nin hazırladığı belgeyi onayladı. 6 yılda bir güncelenen strateji belgesinde NATO ve ABD’nin esas tehdit olduğu vurgulanırken Çin’in anahtar rolünün altı çizildi. Nükleer cephaneliğin artırılması ise önemler listesine dahil edildi

Eski düşmana yeni önlem
02 Ocak 2016 Cumartesi 12:39

Dış Haberler
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, NATO’nun genişlemesini ulusal güvenliğe tehdit olarak niteleyen güncelleştirilmiş yeni ulusal güvenlik strateji belgesini imzaladı. Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin cuma günü yayımladığı belge 2016 yılında Moskova’nın dış politikasında önemli bir belirleyeci olacak.

STRATEJİK TEHDİT: ABD VE NATO
Rusya’nın bağımsız iç ve dış politikasının ABD ve ortaklarının karşı hamle yapmasına neden olduğunu belirten raporda, Washington yönetiminin uluslararası meselelerde hegemonyasını korumaya çalıştığı öne sürüldü.
ABD’nin başını çektiği NATO’nun Rusya sınırılarında uluslararası hukuku ihlal ederek askeri yığınak yaptığına dikkat çeken Moskova yönetimi, bu tip hamleleri ulusal güvenlik açısından “kabul edilemez” olarak tanımladı.
Rusya, güvenlik algısını her ne kadar ABD, AB ve NATO’ya karşı kurgulasa da bahsi geçen ülkeler ve kurumlarla işbirliğine kapıyı açık bıraktı. Özellikle Avrupa ülkeleri ve eski Sovyet coğrafyasını kapsayan ortak güvenlik sisteminden yana olduğunu belirtildi ve ABD ile ilişkilerde karşılıklılık ve eşitlik ilkesinin altını çizildi.

ÖNLEM: NÜKLEER CEPHANELİK
Ülkesine yönelik tehditleri ve ittifak fırsatlarını mercek altına belgede, Rusya’nın nükleer silahlarını arttırması da tartışmaya açıldı.
“Stratejik caydırıcılık ve uluslararası çatışmaların önlenmesi nükleer caydırıcılığın yeterli boyutta desteklenmesi ve Rus ordusu ile diğer silahlı birliklerin görevde olmasıyla başarılı olur” vurgusu yapılan belgede “Rusya, stratejik istikararın sürmesi amacıyla, karşılıklı anlaşmalar temelinde nükleer cephaneliğin arttırılmasını tartışmaya hazırdır” denildi.

ANAHTAR ÜLKE: ÇİN
Moskova’nın dış politikada öncelikli olarak Bağımsız Devletler Topluluğu, Abhazya ve Osetya’ya odaklanacağını belirten belge, Çin Halk Cumhuriyeti ile olan ilişkilere özel bir yer ayırarak “Çin Halk Cumhuriyeti ile olan ilişkiler bölgesel ve küresel istikararın sağlanması için anahtar faktördür” ifadelerine yer verdi.
Bununla birlikte Hindistan ile ilişkilerin de son derece önemli olduğunu hatırlatan rapor, Latin Amerika ve Afrika ülkeleri ile politik, ticari ve askeri ilişkilerin geliştirilmesine önem verileceğini bildirdi.
Rusya Federasyonu 2014’te başlayan Ukrayna krizi ve NATO’nun Doğu Avrupa’daki askeri varlığını dikkate alarak askerî doktrinini değiştireceğini açıklamıştı.

‘GIDA BAĞIMSIZLIĞI’ ÖNCELİKLİ HEDEFLER ARASINDA
Ukrayna’da yaşanan kriz sonrasında maruz kalınan yaptırımlar ve Türkiye’nin Suriye sınırında Rus uçağını düşürmesinin ardından ilan edilen ambargo sonrası “Gıda Bağımsızlığı” maddesi Rusya Ulusal Güvenlik Strateji belgesine dahil edildi.
“Ekonomik yaptırımların, uluslarası kriz koşullarının, adaletsiz hukuk uygulamalarının ve haksız rekabet koşullarının Rusya’ya olumsuz etkisi olmuştur” denilen raporda devletin tarımda rol almasına ve alanında uzman kişilerin yetiştirilmesine vurgu yapıldı.

RENKLİ KALKIŞMALARA DİKKAT!
Perşembe günü yayımlanan Ulusal Güvenlik Stratejisi raporunda, “Renkli devrim” adıyla anılan kalkışmalar da tehditler kategorisinde incelendi. Uluslararası sivil toplum örgütleri (NGO) ve özel firmalar tarafından desteklenen ırkçı, dinci ve diğer radikal hareketlerin Rusya’nın birliğini ve sınırlarını tehdit ettiğini, bölgeyi istikrarsızlaştırdığı belirten belge, Ortadoğu, Afrika, Kuzey Asya bölgesini “sıcak alan” olarak betimledi.

Etiketler; #abd #NATO #Putin

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.