'Ermeni meselesi bilimin konusu'

Soykırım anıtını protesto eden binlerce Türk’ün cezalandırılması için hükümeti sıkıştıran beş milletvekiline yanıt veren Hollanda Dışişleri Bakanı, tarihsel meseleleri tanımlamanın hükümetin işi olmadığını belirtti

'Ermeni meselesi bilimin konusu'
28 Şubat 2015 Cumartesi 13:10

Şafak Terzi
Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders’ın Ermeni meselesiyle ilgili açıklamaları 24 Şubat günü basına yansımıştı. Dışişleri Bakanı Koenders, Temsilciler Meclisi Başkanlığı’na (Tweede Kamer) gönderdiği bir mektupta, 1915 yılında yaşanan olayların hükümet tarafından tanımlanamayacağını, tarihsel olaylarla ilgili karar almanın hükümetin görevi olmadığını belirtmişti.
Koenders, “Bu insanlık dışı sonuçları olan tarihi olayları tanımlamak hükümete düşmez. Söz konusu tarihi gerçeklerin tanımlanması bilim adamları kadar Türkiye ve Ermenistan hükümetlerinin birlikte çalışmasına bağlı” ifadelerini kullanmıştı.
Konuyla ilgili daha fazla ayrıntı öğrenmek için Aydınlık gazetesi olarak Hollanda Dışişleri Bakanlığı’na başvurduk. Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Aad Meijer, gazetemize açıklamalarda bulundu ve mektubun aslını ve ayrıntılı raporu bizimle paylaştı.  
Bakanlığın Basın Sözcüsü Meijer, söz konusu mektup ve raporun, beş Hollandalı milletvekilinin değişik bakanlıklara 31 Ekim 2014 tarihinde gönderdiği sorulara cevaben yazıldığını belirtti. 
Buna göre, Hollanda’nın doğusunda, Almanya sınırına yakın Almelo kentinde 24 Nisan 2014 tarihinde dikilen sözde soykırım anıtını 1 Haziran 2014 günü protesto eden Hollanda’daki Türklerle ile ilgili hangi önlemlerin alınacağını soran milletvekilleri bakanlıklardan ayrıntılı açıklama istemişti. 
PROTESTONUN SUÇ SAYILMASI İSTENİYOR
Hollandalı milletvekilleri, “protestocu Türkler, toplumsal düzeni bozdukları”, “nefret içeren sloganlar attıkları”, “Hollanda toplumunu hedef aldıkları”, “Ermenileri keserken kullanılan Osmanlı askeri marşlarını çaldıkları” gerekçesiyle ve tüm bunları “Hollanda Diyanet Vakfı’nın kaldırdığı ücretsiz otobüsler sayesinde yaptıkları” nedeniyle ve “açıkça Türk devletinin desteğini almaları” sebebiyle, Hollanda Dışişleri Bakanlığı’nı, Sosyal İşler ve İstihdam Bakanlığı’nı ve Güvenlik ve Adalet Bakanlığı’nı göreve çağırıyor ve görevlerini ihmal etmekle suçluyor.    
'HERKESİN PROTESTO HAKKI VAR'
Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Meijer’ın gazetemizle paylaştığı rapora göre, hükümet ve söz konusu bakanlıklar adına soruları yanıtlayan Hollanda Dışişleri Bakanı Koenders, her toplumun Hollanda’da protesto yapma hakkına sahip olduğunu belirtti. Koenders Türk devletinin kesinlikle protestolara müdahil olmadığını belirterek sözlerine şu ifadelerle devam etti: “Hollanda’da herkesin, her grubun kamuoyuna açık bir şekilde bir araya gelip yürüyüş ve gösteri yapma hakkı bulunuyor, yeter ki yasalar çerçevesinde gerçekleşsin. Kabinenin geçtiğimiz 8 Eylül tarihli meclis soru önergesine verdiği yanıt gibi, Hollanda’da yaşayan Türk toplumunun, Hollanda’da yaşayan bir başka topluma karşı herhangi bir gösteri düzenlediği sonucunun çıkarılamayacağı görülmektedir.”
“Kabine, ‘Ermeni Soykırımı’ meselesinin de ilgili tüm topluluklar tarafından, yine tüm topluluklara saygı ve değer çerçevesinde anılabileceği düşüncesini paylaşmaktadır.”
'BİLİM ADAMLARININ GÖREVİ'
Milletvekilleri 11. ve 14. sorularda, Hollanda hükümetinin “Ermeniler söz konusu olunca şu ana kadar ayrımcılık ve soykırım inkarcılığına karşı önlemler konusunda her seferinde neden mesafeli durduğunu” ve Hollanda hükümetinin tanıdığı diğer soykırımlar gibi Ermeni meselesinin de cezai yaptırım getirecek “eşdeğer bir düzenleme” yapmaya hazır olup olmadığını sordu. 
Dışişleri Bakanı Koenders bu sorulara, “hükümet tabii ki bu hassas ve ciddi konuda bilimsel tartışmalardan bilgi edinmiştir. Tarihsel olguları yorumlamak bilim insanlarının görevidir.” cevabını verdi. Milletvekilleri 16. soruda, Hollanda Başsavcılığı’nın protestoya katılan ve “Karabağ Ermenilere mezar olacak” sloganı atan Türklerle ilgili yapılan suç duyurusundan “aylar sonra” artık ne zaman kovuşturma kararı alacağı sorusuna cevaben, Dışişleri Bakanı Koenders, “Hollanda Başsavcılığı, eldeki mevcut verilerle Güvenlik ve Adalet Bakanlığı’na yapılan suç duyurularını değerlendirmenin ne zaman sonuçlanabileceğini bilemediklerini bildirmiştir” dedi.
'ANIT ÖZEL MÜLKE YAPILDI VE KİLİSENİN KARARI'
Koenders’ın mektubunda, 3 bin dolayında Ermeni’nin yaşadığı Almelo kentindeki Surp Krikor Lusavoritç Ermeni Kilisesi’nin bahçesinde yaptırılan anıtın “özel mülk” olduğu da hatırlatılıyor. Anıtın dikilmesiyle ilgili Almelo Belediye Başkanı Jon Hermans da, “bu kilisenin kararı” demişti. Hermans, “soykırım anıtı” adının verilmesi konusundaki soruları da, “Siyasi tartışmalara girmek istemiyorum. Almelo farklı kültürlerden insanların kardeşçe yaşadığı bir kent” karşılığını vermişti.
HOLLANDA'DA İLGİNÇ BİLEŞİM
Soruları yönelten milletvekillerinin kolay kolay bir araya gelemeyecek siyasi partilere mensup olmaları da dikkat çekiyor; Hıristiyan Demokrat (CDA) milletvekili Pieter Omtzigt; Hıristiyan Birlik (ChristenUnie) milletvekili Joël Voordewind; protestan Reformcu Parti (SGP) milletvekili Kees van der Staaij; ırkçı Özgürlükler Partisi (PVV) milletvekili Raymond de Roon; ve sosyal demokrat Sosyalist Parti (SP) milletvekili Harry van Bommel. Milletvekilleri protestoda özellikle “Karabağ Ermeni’ye mezar olacak” sloganının atılmasından dolayı “acil önlem” alınması gerektiğini  söylüyor. 
HÜKÜMET NET DEĞİL
Dışişeleri Bakanı Koenders:  “hükümet, tarafınızca isimlendirilen korkunç yaşanmışlıkların her birinin (Ruanda, Holokost vb) kendi karakteri ve tarihsel arkaplanları olduğunu düşünüyor. 
Hükümet, ‘Ermeni Soykırımı’ meselesinin anılması konusunda olası bir katılıma yönelik -zaman zaman- duruma göre değerlendirmede bulunuyor.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.