Enerji için Süveyş’e alternatif strateji oluşturuluyor

Aydınlık, Türkiye’nin enerji satrancındaki kritik hamlelerin perde arkasındaki gelişmelere ulaştı

Enerji için Süveyş’e alternatif strateji oluşturuluyor
24 Kasım 2014 Pazartesi 00:54

gezimakine

Gezi Parkı'na otobüs durağı yapılması için önceki gün gece saatlerinde yapılan çalışma, yurttaşların başlattığı nöbet sonucunda durduruldu

Gezi Parkı'nın Cumhuriyet Caddesi tarafından bulunan İETT durağı geçen günlerde Şişli istikameti tarafına alınmıştı. Ancak yeni yapılan durak, önceki gün İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) ait taşeron firma çalışanları tarafından Gezi Parkı'na doğru çekilerek genişletilmek istendi. Yurttaşlar ise durak için Gezi Parkı'na iş makinelerinin girmesine tepki göstererek geceyi parkta nöbet tutarak geçirdi. Sosyal medyada olayın büyümesi ve kalabalığın Gezi Parkı'nda giderek artması üzerine İBB, dün sabah erken saatlerde geri adım attı. Gazi Parkı'nın içindeki kazılan alan toprakla geri doldurdu ve yeni yapılan durak da kaldırıldı.

'PROJEYİ AKLINIZDAN BİLE GEÇİRMEYİN'

Konuyla ilgili İstanbul Kent Savunması yöneticilerinden Deniz Özgür de Aydınlık'a yaptığı açıklamada, durağın parkın içerisine alınmasının yasal bir dayanağı olmadığını vurgulayarak, “Burası 1. dereceden kentsel sit alanı. Dolayısıyla buraya bir çive bile çakılamaz” dedi. Meclis'teki bütçe görüşmelerinde, AKP'nin Gezi Parkı'na geçen yıldan beri yapmak istediği Topçu Kışlası için de bütçe ayırmasını değerlendiren Özgür şunları ifade etti: “O kışlayı yapayacaklarını kendileri de biliyorlar. Çünkü bu halk buraya bir şey yapamayacaklarının cevabını geçen yıl verdi. Bundan sonra da vereceği cevap bundan geri kalmayacaktır. Şimdi ise bu yaptıkları seçim öncesinde bir provokasyondur. Toplumu gererek siyasi rant elde etmek istiyorlar. Dolayısıyla bu yapılan durak yalanı bir nabız yoklamadır. Bu bir durak meselesi değil. Buradan İBB'ye, bütün yetkililere sesleniyoruz; Gezi Parkı'na herhangi bir proje yapmayı aklınızdan bile geçirmeyin.”

Kazılan alanın eski haline getirilmesinin ardından yurttaşlar, güvenlik şeridini keserek temsili açılış yaptı. Gezi Parkı'na kimsenin dokunmasına izin vermeyeceğini söyleyen yurttaşlar, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganı attı.

KIŞLA'NIN PLANDA YER ALMASI TEKNİK UYGULAMA

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Topçu Kışlası'nın yeniden gündeme gelmesiyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada şunlara yer verildi: “Devam eden dava sonucunda mahkemeden 'yapılamaz' kararı çıkması halinde projenin iptal edileceği, 'yapılabilir' kararı çıkmasında yeniden değerlendirmeye alınacağı, projenin devamı yönünde bir karar alınması halinde bile bunun halkoyuna sunulacağı İBB Başkanı Kadir Topbaş tarafından ifade edilmişti. Kadir Topbaş’ın ifade ettiği mahkeme süreci henüz tamamlanmadığı için belediyenin bu projeye ilişkin yeni bir karar vermesi söz konusu değildir. Böylelikle daha önceki yatırım programları ve planlarında yer alan diğer projeler gibi Taksim Topçu Kışlası Projesi’nin de 2014-2019 Stratejik Planı'nda yer alması rutin ve teknik bir uygulamadan ibarettir.

TOPBAŞ HANİ HALKA SORACAKTI?

Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Haziran Ayaklanması'nın devam ettiği sırada 20 Haziran 2013'te bir açıklama yaparak “Bundan sonra bütün projeler halka anlatılacak ve görüşleri alınacak. Bir otobüs durağının yeri bile değişse halka sorulacak. Yol ve güzergah değişikliğiyle ilgili bilgi verilecek" demişti. Gezi Parkı'na çalışma makinelerinin girdiği haberini aldıktan sonra parka gelerek nöbet tutan yurttaşlardan Sadık Kazan ise şöyle konuştu: “Geçen yıl Gezi Parkı olaylarında da yine burada direndik. Kadir Topbaş eylemlerin ardından bir açıklama yaparak bir durak yerini bile değiştirirken halka yani bizlere soracağını söylemişti. Ama görüyoruz ki halka sormak yerine, yine kafasınca durak yerini değiştirmiş. Kadir Topbaş verdiğin sözü tut. Ne olursa olsun, isterse verdikleri sözleri tutmasınlar, biz buraya, bu parka hiçbir şey yaptırmadık, yaptırmayacağız” dedi.

TOPÇU KIŞLASI YENİDEN HORTLADI

Büyükşehir Belediyesi’nde AKP’lilerin oylarıyla geçen Taksim Topçu Kışlası planıyla kitle örgütleri harekete geçerken Taksim Dayanışması plana büyük tepki gösterdi

İstanbul Büyüklşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nin bütçe görüşmelerinin Kasım ayı oturumuna, Gezi eylemlerinin fitilini ateşleyen Topçu Kışlası damga vurdu. İBB’nin hazırladığı 2015-2019 yıllarını kapsayan ve önceki gün meclise sunulan Stratejik Plan’da ‘Taksim Meydanı Kentsel Tasarım ve Taksim Kışlası Restitüsyon Projesi’ yer aldı. Görüşmeler sırasında CHP’li üyeler plana sert tepki gösterdi. CHP Meclis üyesi Tonguç Çoban, “Bu sevdadan vazgeçmek gerekiyor. Gezi Parkı park olarak kalmalı” derken CHP’li Hakkı Sağlam, “Depremi bile rant kapısı yaptınız” diyerek Topbaş’ı eleştirdi. Oylamaya sunulan plan AKP’lilerin oylarıyla meclisten geçti.

PROJE HUKUKA AYKIRI’

Taksim Dayanışması üyelerinden TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman, konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: “Topçu Kışlası daha önce de defalarca gündeme geldi. Yapılmış olan toplantı esasında benzer tartışmaların yeniden ısıtılıp önümüze konulacağını gösteriyor. Daha önce bu alanda yapılan usülsüzlüklere karşı davalar ve çok büyük bir kitlesel muhalefet hareketi yaşandı. Buna rağmen ben hukuk kararını ve muhalefet hareketini dinlemem ve bunu yapmaya devam edeceğim diyorsanız burada artık sözün tükendiği noktadayız. Çünkü hukukun vermiş olduğu bir karar var. Mahkeme açık bir şekilde ‘bu proje hukuka aykırı, bu projeyi gerçekleştiremezsiniz’ dedi.”

Bunun yanısıra siyaseten verilmiş sözler olduğunu da hatırlatan Kahraman, “Böyle bir süreçte ısrarcı olmanın hiçbir faydası yok. Umarız ki talihsiz bir unutkanlıktır. Aynı ruh tezahür edecektir. Taksim dayanışması olarak aynı muhalefeti göstermeye, sesimizi çıkarmaya devam edeceğiz. Umarız ki bunlar gerçekleşmez” diye konuştu.

TABAN OLUŞTURMAYA ÇALIŞIYORLAR’

İBB CHP Grup Başkan Vekili Ertuğrul Gülsever de, Aydınlık’a yaptığı açıklamada planı eleştirerek şunları söyledi: “Topçu Kışlası Stratejik Planın içine konulmuş. Bu plan 5 yıl içinde İstanbul’da yapmayı düşledikleri işleri ifade ediyor. Yasal bir zaruret. Kafalarında hala Topçu Kışlası var. Bunu plana koymalarının nedeni nabız ölçmek. Tepki gelip gelmeyeceğini merak ediyorlar. Meclisten şu an için geçen proje yok ancak Stratejik Plan bizim itirazlarımıza rağmen geçti. Gezi Parkı’na kışla yapılması 5 yıl içindeki stratejik öngörülerinde var. Toplumun karşı duruşuna rağmen inadımız inat diyorlar. Tartışma yaratıp taban oluşturmaya çalışıyorlar. Eğer uygun görürlerse tepkileri, 5 yıl içinde bu projeyi getirip onay isteyecekler.”

O anlardan kareler;

b2w3ja0iaaae2gi

b2w4jt-icaauo8u

b2wcmepcmaarqyo

b2wmi8gieaehmt6

b2wminpiaaetarx

b2wmjtaiiaelkdb

,b2wmkchimaanymd

b2wsqtgcaaauryn

b2wuu7bciaarlhq

b2wwze2cyaajfpk

İLGİLİ HABER

İBB'DEN TOPÇU KIŞLASI AÇIKLAMASI

ibbkisla

Ezgi Hotalak / Seda Akyüz


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.