‘Dolar saltanatı tarihe karışabilir’

‘Gölge CIA’ olarak da bilinen Amerikan düşünce kuruluşu Stratfor’da Çin’in dünya ekonomisindeki yükselişi ve dolar hakimiyetinin çöküşü ele alındı

‘Dolar saltanatı tarihe karışabilir’
08 Aralık 2015 Salı 14:03

Sadık Can Perinçek

ABD hükümetine yakınlığıyla bilinen küresel istihbarat kuruluşu Stratfor’un internet sitesinde yayınlanan Haftalık Jeopolitik Değerlendirmeler köşesinde “ABD’nin Dolar saltanatı tarihe karışabilir. Dünya ekonomisi çok kutuplu hale gelebilir”değerlendirmesi yapıldı.
İngiliz ekonomi uzmanı Mark Fleming-Williams tarafından kaleme alınan 1 Aralık 2015 tarihli makalede, 30 Kasım’da Çin’in para birimi Yuan’in IMF’nin kur sepetine girmesi değerlendirildi. Makalede bu gelişme “küresel ekonomik düzende yeni bir çağın başlangıcı” olarak görülürken, dünden bugüne olmasa bile birkaç yıl içerisinde Yuan’in uluslararası rezerv kurları arasına gireceği ifade edildi. Ayrıca bu kararın bugünden gözlemlenebilecek öneminin, ilk defa ABD’nin müttefiği olmayan bir ülkenin para biriminin IMF’nin Özel Çekim Hakkı kur sepetine dahil olması gösterildi. Yazara göre bu durum daha geniş bir cereyana işaret ediyor: “Dünya ekonomisinin yeni taraflarının giderek artan ekonomik gücü.”
Makalede ayrıca ABD’nin 1944 Breton Woods Anlaşması’yla birlikte mimarlığını ve liderliğini üstlendiği küresel ekonomik sistemin bu yeni zorlukları nasıl karşılayacağının tartışma konusu olduğu belirtildi.

BRICS ALTERNATİF ÜRETİYOR
Yazar, ABD’nin ekonomik egemenliğiyle tanımlanan statükonun birçok alanda sarsılmaya başladığını ifade ederken; ABD’nin bu sorunlarla nasıl baş edeceğinin hala bir soru işareti olduğunu vurguladı. 2000-2008 yılları arasında BRICS ülkelerinin başını çektiği dünyanın yoksul ekonomilerinin çarpıcı bir şekilde atağa geçtiğini ifade eden Fleming-Williams, yazının devamında 2008 krizinden sonra IMF’nin önemini tekrar kazandığını belirtti. Öte yandan BRICS’in ABD’nin egemenliğindeki küresel ekonomik sistemin kurumlarına alternatif kurumlar ürettiğine de değinildi. Yazar ABD’nin içine düştüğü durumu şu örnekle anlattı: “ABD için daha da endişe verici olan şey ise çoğu yakın müttefiğinin, Washington’un temennilerine karşı gelerek bu kurumlardan bir tanesine, Asya Altyapı Yatırım Bankası’na katılmış olmasıdır.”

ABD REKABETTEN KAÇIYOR
Çin’in kur sepetine girme isteğini BRICS’in IMF karşısında halen yeteri kadar kuvvetli olmamasına bağlayan yazar, Çin’i küresel ekonomik sistemin içerisinde tutma çabasıyla ABD’nin Çin’le rekabet etmekten kaçındığının da altını çizdi. Makalede ayrıca; çözüm noktasında ABD siyasetçilerinde bölünmelerin olduğu, bir kesimin ABD’nin yalnızlık politikasına dönmesini savunduğu diğer bir kesimin ise küresel ekonomik sistemi yeniden yapılandırarak canlandırma taraftarı olduğu anlatıldı. ABD’nin 1945’te yüzde 50 olan dünya gayri safi yurtiçi hasılasındaki payının 2015’te yüzde 22’ye düştüğü hatırlatılan makalede düşüşün devam etmesi halinde Yuan’in IMF kur sepetine girişinin daha da önem kazanacağı ve ABD’nin dolar saltanatının tarihe karışarak dünya ekonomisinin çok kutuplu hale geleceği vurgulandı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.