Çözüm için el uzatıyoruz

Amerika Devletleri Zirvesi sona ererken Obama’dan tarihi itiraflar gelmeye devam ediyor. Venezuela lideri Maduro ile de ilk kez görüşen Obama, Küba için ‘Rejim değişikliği peşinde değiliz, uyguladığımız yaptırım politikası işlemiyor’ dedi

Çözüm için el uzatıyoruz
13 Nisan 2015 Pazartesi 09:50

ABD Başkanı Obama, Panama’da düzenlenen Amerika Devletleri Zirvesi’nin ardından başkent Washington’a hareketinden önce basın toplantısı düzenledi. ABD Başkanı Barack Obama, Küba politikasında değişikliğe gitmesinin hem ABD’de hem de Küba’da büyük bir çoğunluk tarafından desteklendiğini belirterek, “Küba ile ilişkilerimizi normalleştirmeye devam edeceğiz” dedi. Obama, Küba Devlet Başkanı Raul Castro ile zirve kapsamındaki “tarihi” görüşmesiyle ilgili bir soru üzerine, “Raul Castro ile çok samimi ve verimli bir görüşme yaptım” ifadesini kullandı.

Castro ile daha önce 2 kez telefonda, bir kez de bugün yüz yüze görüşme gerçekleştirdiğini bilgisini veren Obama, “Toplumun nasıl yönetileceğine dair farklı görüşlerimiz var. Castro’ya demokrasi, insan hakları, toplanma özgürlüğü ve basın özgürlüğü konularında sesimizi yükseltmeyi sonlandırmayacağımızı doğrudan ilettim” diye konuştu.
'KÜBA'dA REJİM DEĞİŞİKLİĞİ PEŞİNDE DEĞİLİZ'
Küba’nın da ABD politikalarına yönelik kaygılarını dile getirmeye devam edeceğini belirten Obama, iki ülkenin diplomatik ve ekonomik ilişkilerinin normalleştirilmesi çabalarının devam edeceğini kaydetti. Obama, “Küba ile ilişkilerimizi normalleştirmeye devam edeceğiz” dedi.
 “Küba’da rejim değişikliği peşinde değiliz” diyen Obama, “Biz ne yaparsak yapalım, Küba’ya bir değişim geliyor” ifadesini kullandı. Obama, Küba ile on yıllardır işlemeyen bir politikanın ardından yeni bir şey denemek istediklerine vurgu yaparak, Küba’nın ABD için bir tehdit oluşturmadığının altını çizdi. ABD için terör örgütü IŞİD’in, İran’ın nükleer silah elde etmesinin, Yemen ve Libya’daki silahlı grupların ve Boko Haram’ın tehdit oluşturduğuna vurgu yapan Obama, “Küba, ABD için bir tehdit değildir” açıklamasında bulundu.
Washington ile Havana’da karşılıklı elçiliklerin açılması noktasında Küba tarafında şu anda bazı endişeler bulunduğu belirten Obama, bu noktada bir çerçeve belirlediklerini ancak detayların önemli olduğunu dile getirdi. Obama, Castro ile görüşmesinde, ABD Dışişleri Bakanlığının Küba’nın teröre sponsor olan ülkeler listesinden çıkarılmasının ele aldıklarını ve bu noktadaki kararını ilerleyen günlerde vereceğini belirterek, Washington’a dönüşte bakanlığın tamamladığı değerlendirmeyi inceleme imkanı bulacağını ifade etti. Küba Devlet Başkanı Raul Castro da görüşmeyle iligili olarak tarafların sabırlı olması gerektiğini, bugün anlaşma sağlanamayan bir konuda yarın bir mutabakata varılabileceğini söyledi. Castro, Obama ile ilgili olarak da ‘ Fikrimce, Obama dürüst bir adam’ ifadelerini kullandı.
OBAMA-MADURO GÖRÜŞMESİ DE GERÇEKLEŞTİ
ABD Başkanı Barack Obama Panama’daki ikinci buluşmasını ise Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ile gerçekleştirdi. Venezuela halkının iradesini temsilen 11 milyon imzanın toplandığını belirten Maduro buluşmayla ilgili olarak “Ülkelerimizin iç işlerine karışmadan, barış içinde sorunlarımızı çözmek için Obama’ya elimizi uzatyoruz. Samimi bir görüşme gerçekleştirdik. Umuyoruz ilerleyen günlerde tarafların karşılıklı bağımsızlıklarına saygı duyucağı ilişkiler geliştirilebilir” ifadesine yer verdi. 
Washington yönetimi insan hakları ihlallerini gerekçe göstererek, 7 Venezuelalı yöneticiye yaptırım uygulama kararı almış, aynı kararda Venezuela da ulusal tehdit kapsamında değerlendirilmişti. Ancak, Latin Amerika ülkelerinden gelen tepkiler sonrası ABD yönetimi bu konuda geri adım attı.
AİLESİ GÖÇMEN, KENDİSİ DÜŞMAN
ABD ve Küba arasındaki normalleşme sürecinde yaptırımlar hafifletilirken ailesi Küba göçmeni olan Cumhuriyetçilerin muhtemel başkan adayı senatör Marco Rubio ambargoların Küba’ya ‘demokrasi’ gelene kadar devam etmesini öneriyor. Marco Rubio, İran ile varılan nükleer uzlaşıyı da ‘Çok verdik az aldık’ şeklinde tanımlamıştı. 
Obama yönetimi Küba’ya yaptırımları hafifletse de ambargoları tamamen kaldırmak ABD anayasası uyarınca senatonun elinde... 
CLINTON, OBAMA'NIN DESTEĞİYLE YİNE SAHNEDE
AMERİKA Devletleri Zirvesi’nin ardından basın toplantısı düzenleyen Obama, Hillary Clinton’ın 2016 yılı başkanlık seçimlerine olası adaylığıyla ilgili soruları cevapladı. Obama, 2008’deki başkanlık seçimlerinde Clinton’ın Demokrat Parti içerisinde kendisine karşı yarıştığını ve güçlü bir aday olduğunu hatırlatarak, Clinton’ın kendisine desteğinden övgüyle söz etti. Beyaz Saray’daki ilk döneminde de, Hillary Clinton’ın “olağanüstü bir dışişleri bakanı” olduğunu dile getiren Obama, Clinton’ın seçilmesi halinde, “Onun mükemmel bir başkan olacağını düşünüyorum” dedi. Hillary Clinton’un geçtiğimiz aylarda 2009-2013 tarihleri arasında resmi e posta adresinin yerine gizli yazışmaları kişisel adresinden yönettiği ortaya çıkmış, ABD kamuoyunda birçok kuruluş bunun ciddi bir yasa ihlali olduğunu dile getirmişti. Bunun üzerine Clinton 55 bin sayfa dokümanı Dışişleri Bakanlığı’na teslim etmişti.
ZİRVE'Yİ NASIL YORUMLADILAR?
Panama’nın başkenti Panama’da başlayan ve yedincisi düzenlenen Amerika Devletleri Zirvesi’nde yalnızca ABD ve Küba yakınlaşması konuşulmadı. Zirveye katılan Venezuela, Arjantin ve Bolivya liderleri, ABD’nin bölgeye etkisi hakkında konuştu.
Venezuela- Nicolas Maduro: ‘ABD ve Küba arasındaki değişim ile birlikte tarihin yeni bir dönemine tanık oluyoruz. Ne ben ne halkım ne de önderimiz Chavez ABD halkının düşmanı olduk, bizler anti emperyalistiz. Tarihimizle gurur duyuyoruz. Libya’da ve Suriye’de yıkıma karşıyız. Bize uygulanan yaptırımlar da çok tehlikelidir ve işe yaramayacaktır.’
Arjantin- Cristina Fernandez: ‘Amerika’nın Venezuela’ya  ambargosu ve İngiltere’nin bize uyguladığı yaptırımların amacı eşitlik, sosyal adelet ve eğitim için çabalayan hükümetleri düşürmek. Hükümetlerimize karşı çalışan NGO’lar kim tarafından finanse ediliyor bilmiyoruz. Diğer yandan ABD ve Küba arasındaki yakınlaşma olumludur çünkü Küba yaptırımlarla 50 yıl boyunca mücadele etti.
Bolivya- Evo Morales: ‘Öncelikle şunu açıklığa kavuşturmalıyız; ABD’nin Latin Amerika ilişkileri başarıdan çok hatalarla, işgallerle doludur. ABD, bizleri hala arka bahçesi ve kölesi olarak görüyor. ABD büyükelçisi ülkemizden gittikten sonra biz siyasi anlamda daha çok geliştik. ABD, Küba’ya yardım etmekten bahsediyor. Küba’nın yardıma ihtiyacı yok, ABD ülkeye verdiği zararı karşılasın yeter.’

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.