Çin’den refah toplumu hamlesi

Çin Komünist Partisi (ÇKP) 18. Merkez Komitesi 5. Genel Kurul Toplantısı bugün tamamlandı.

Çin’den refah toplumu hamlesi
01 Kasım 2015 Pazar 16:32

Çin’den refah toplumu

Toplantıda ele alınan, 2020 yılında görece refah toplumun kapsamlı şekilde inşa edilmesi hedefini belirleyen ve önümüzdeki 5 yılın yol haritasını çizen “13. Beş Yıllık Kalkınma Planı” iç ve dış kamuoyunun ilgi odağı hâline geldi. Uzmanlar, farklı alanlardaki reformun derinleştirilmesi ve reformlarla sağlanan başarıların halka daha güçlü şekilde yansıtılmasının, “13 Beş Yıllık Kalkınma Planı”nın temel hedefleri arasında bulunduğunu kaydediyor. Yaşlılık sigortası, eğitim ve gıda güvenliği gibi konular, sıradan vatandaşın günlük yaşamıyla sıkı sıkıya bağlantılı. Çin Uluslararası Ekonomik Temas Merkezi Danışmanlık ve Araştırma Bölümü Başkan Yardımcısı Wang Jun, “13. Beş Yıllık Kalkınma Planı”nın halkın yaşamıyla ilgili sorunların çözülmesine odaklanacağını ifade etti: “Halkın günlük yaşamının iyileştirilmesi, farklı görevlerimizin nihai hedefi... Buna mutlaka önem vereceğiz. Halkın daima ilgi gösterdiği eğitim, istihdam, sosyal sigorta, tedavi ve sağlık sigortası, halkın yaşamıyla doğrudan bağlantılı.”

HALKIN İHTİYAÇLARI ÖN PLANDA
Uzmanlar, “13. Beş Yıllık Kalkınma Planı”nın uygulanacağı süreçte, halkın günlük yaşamıyla ilgili alanlarda yeni sistem ve mekanizmaların uygulamaya gireceğini, kamu kaynaklarının toplumun alt tabakasına uzanarak kırsal kesimleri kapsayacağını ve tüm sosyal gruplara ulaşacağını öngörüyor. Böylece, kent ve köy arasındaki, bölgeler arasındaki ve toplumdaki gruplar arasındaki mesafe sürekli şekilde azaltılacak.

BÜYÜMESİNİN ALT SINIRI 6,5
Çin Yönetim Akademisi’nden Profesör Zhu Lijia, mevcut standartlar altında, 70 milyondan fazla nüfusun yoksulluktan kurtarılmasının, görece refah toplumun kapsamlı şekilde inşa edilmesi için önemli bir görev olduğu görüşünde. 2020 yılında görece refah toplumun kapsamlı şekilde inşa edilmesi, halkın daha zenginleşeceği anlamına geliyor. Kalkınma ise bunun için hem ön koşul sayılıyor. Uzmanlara göre, önümüzdeki 5 yılda, Çin ekonomisi orta ve yüksek hızda büyümesini koruyacak. Büyümenin alt sınırı yüzde 6,5 olarak öngörülüyor. Çin Uluslararası Ekonomik Temas Merkezi Başkan Yardımcısı Wei Jianguo, yalnızca istikrarlı büyümenin çeşitli alanlardaki reformu daha iyi bir şekilde hızlandırabileceğini vurguladı: “Ekonominin istikrarlı büyümesi, çeşitli reform hedeflerimizin gerçekleştirilmesi, inovasyonun daha iyi şekilde ilerletilmesi ve yoksulluğun çözülmesi konularında önemli rol oynayacak. Ayrıca, ekonominin istikrarlı büyümesi, serbest ticaret bölgeleri gibi büyük stratejileri de hızlandıracak.”
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.