Çin ‘İki Toplantıda’ geleceğini planlıyor

Çin’in başkenti Pekin’de toplanan Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı ve Ulusal Halk Kongresi’nde gündem öncelikli olarak ekonomi ve güvenlik oldu. Kamuoyunun ilgisi danışma konferansında ele alınacak 5 yıllık kalkınma planına odaklanmışken, Ulusal Kongre öncesinde açıklama yapan sözcü Fu, dikkatleri güvenlik bütçesine çekti.

Çin ‘İki Toplantıda’ geleceğini planlıyor
05 Mart 2016 Cumartesi 10:20

Dış Haberler Servisi
Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı (ÇHSDK) Ulusal Komitesi’nin perşembe günü başlayan ve 14 Marta kadar sürecek zirvesinde ana gündem maddesi 13. Beş Yıllık Kalkınma Planı olacak.

‘YENİ NORMAL’ SÜREÇ
Çin ekonomisi için yol haritası niteliği taşıyan kalkınma planı 2012’de Cumhurbaşkanlığı görevini devralan Xi Jinping’in uygulayacağı ilk ekonomi planı olması ile öne çıkıyor. İnovasyona dayalı ‘Yeni normal’ sürecine denk gelen
13. Beş Yıllık Kalkınma Planı’nın hedefleri arasında gayrisafi yurtiçi hasılayı ikiye katlamak ve ardından iç pazarda tüketimi artırmak yer alıyor.

ÖNCELİK KAMUSAL SORUNLAR
10.5 trilyon dolar ile dünyanın en büyük ikinci ekonomisine sahip Çin’in, yeni dönem hedefleri hakkında konuşan ÇHSDK Ulusal Komitesi Başkanı Yu Zhengsheng, perşembe günü sunduğu çalışma raporunda, Ulusal Komite’nin, ülkenin yoksul bölgelerinde yaşayan vatandaşların eğitim, sağlık, istihdam ve çevre koruma gibi konulardaki sorunları üzerinde incelemelerde bulunarak çözüm planları ortaya koyduğunu söyledi.
Yu, Ulusal Komite’nin kırsal bölgelerdeki vatandaşların manevi ihtiyaçlarının karşılanması için Çin geleneksel kültürünün rolünün güçlendirilmesi, geleneksel ve yeni medya türlerinin uyumlu şekilde gelişmesi ve somut olmayan kültürel mirasların korunarak devam ettirilmesi gibi konularda araştırmalar yaparak fikir ve öneriler sunduğunu ifade etti.
Benzer şekilde Tshingua Üniversitesi’den profesör Yan Yiliong ise “Geçmişte mikro ölçekli sorunlara odaklandık fakat şimdi halkın yaşam standartlarını ve kamu meselelerini öncelik kapsamına alıyoruz” ifadeleriyle 13. Beş Yıllık Kalkınma Planını’nda 70 milyon kişinin yoksulluktan kurtarılmayı beklediğini dile getirdi.

KAPİTALİST MODELDEN GÜÇLÜ
İlk defa 1953 yılında uygulamaya geçen beş yıllık kalkınma planın Batı tarafından ‘Sovyet modeli’ olduğu gerekçisiyle eleştirilmesine de yanıt veren Yan, 2008 yılında meydana gelen küresel krizin sorumlusunun planlı ekonomi değil “bırakınız yapsınlar” sloganıyla özetlenen kapitalizm olduğunu hatırlatarak yanıt verdi.
Yan, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Batı’nın aksine politik tartışmalardan soyutlanmış güçlü bir ekonomi mekanizmasına sahip olduğunu belirterek “Sosyalist sistemin, ticari aktörler ve hükümet güçleri ile 5 yllık plan kapsamında hareket etmesi onu kapitalist alternatiften güçlü kılıyor” diye ekledi.

ÇİN KONGRESİ’NDE GÜNDEM SAVUNMA BÜTÇESİ
Kamuoyunun dikkati perşembe günü toplanan Çin Halk Siyasi Danışma Komitesi’nin 4. toplantısına odaklanmışken, bugün başlayan Çin Ulusal Halk Kongresi öncesinde açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Fu Ying, Güney Çin Denizi’nde yükselen tansiyona dikkat çekti. ABD’nin Asya Pasifik bölgesini askeri bir üsse çevirmeyi amaçladığını belirten Fu, kendilerinin de bu yıl savunma bütçesinin yüzde 7-8 artacağını açıkladı.
Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Ley de, Çin’in askeri gelişiminin sadece savunma amaçlı olduğunu, dünya barışını hedeflediğini söyledi. Diğer ülkeleri hedef almaları ve tehdit etmelerinin söz konusu olmadığını kaydeden Hong, Çin’in askeri harcamalarının giderek şeffaflaştığını duyurdu. Hong, uluslararası kamuoyunun Çin’in askeri harcamalarına yönelik beyanlarında makul olmasını temenni ettiklerini sözlerine ekledi.
Savunma bütçesi konusunda belirtilen yüzdelik artışın onaylanması durumunda bu, son 6 yıldaki en düşük oran olacak. Çin’de 2015 savunma bütçesi, bir önceki yıla göre yüzde 10,1 artışla 135,4 milyar dolar olmuştu.
Çin, savunmaya yılda yaklaşık 600 milyar dolar harcayan ABD’nin ardından bu alanda dünyada ikinci sırada bulunuyor.

‘BATI DEMOKRASİSİ ÇİN’DEN ÖĞRENEBİLİR Mİ?’
Çin’in en önemli siyasi danışma mekanizması olan Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı (ÇHSDK) Ulusal Komitesi’nin toplantısı Asya Pasifik üzerine yayın yapan “The Diplomat” dergisinin tartıştığı konular arasına girdi. “Çin’in kılcal
demokrasisi: Batı demokrasisi Çin’den öğrenebilir mi” başlığını taşıyan yazıda tabana dayanan demokratik işleyişinin iki ayağı okuyucuya sunuldu. Çin Komünist Partisi’ndeki görevlendirmelerin atama usulü ile yapılmasına rağmen köy/komün komitelerindeki serbest seçimlerin vatandaşın nabızını daha iyi tuttuğunu belirten yazar, Ulusal Halk Kongresi’nin bu nedenle halkın kılcal damarlarına kadar nüfuz edebildiğini dile getirdi.
Patrik K. Meyer imzasını taşıyan makalede dikkat çeken bir diğer nokta da Çin devlet geleneğindeki sürekliliğe yapılan vurgu oldu. Karar alma süreçlerinde öne çıkan kişilerin hükümette daha önce uzun süreli görev yapan kişiler arasından seçildiğine dikkat çekilen yazıda Çin Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in daha önce kamuda 40 yıl görev yaptığı hatırlatıldı.

ÜÇ SORUDA ÇİN HALK SİYASİ DANIŞMA KONFERANSI
Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Ulusal Komitesi (ÇHSDK Ulusal Komitesi) 12. zirvesi, Çin’in başkenti Pekin’de perşembe günü başladı. Çin’in siyasal hayatında son derece önemli bir yeri olan Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Ulusal Komitesi’ni tam olarak 3 temel soruyla anlayabiliriz:
- ÇHSDK Ulusal Komitesi nedir ve işlevi nedir?
ÇHSDK Ulusal Komitesi, Çin Birleşik Cephe’sinin içinde yer alan, Komünist Parti’nin liderliğinde çok partili işbirliği ve siyasal danışmanlık faaliyetlerini düzenleyen ve Çin’deki sosyalist demokrasiyi teşvik eden bir organizasyondur.
Komite bir devlet organı ya da bir siyaset yapıcı kurum özelliğine sahip değildir. ÇHSDK Ulusal Komitesi, çeşitli siyasal aktörlerin, halk örgütlerinin, farklı sektörlerden ve farklı etnik gruplardan gelen temsilcilerin buluştuğu; devlet işlerine iştirak ettikleri bir platformdur. ÇHSDK Ulusal Komitesi’nin asıl işlevleri: Siyasal danışmanlık, demokratik denetim, devlet işleri ile ilgili istişare toplantıları ve yönetim meselelerine iştirak etmektir.
- ÇHSDK Ulusal Komitesi’nin üyeleri kimlerdir ve nasıl çalışırlar?
Günümüzde Komite’nin üyeleri, Çin Komunist Partisi ve komünist olmayan partilerin temsilcilerinden, herhangi bir parti bağı olmayan kişilerden, halk örgütleri temsilcilerinden, Çin’in değişik meslek ve etnik gruplarıyla farklı sosyal sınıflardan gelen bireylerden oluşmaktadır. Komite’nin toplantılarına aynı zamanda, Hong Kong ve Makao özel yönetim bölgeleri ile Tayvan’dan temsilciler de davet edilir. Toplantıya davet edilen bireylerin çoğunluğunu politikacılar, akademisyenler, uzmanlar ve ünlüler oluşturur.
- Bu yılın gündeminde ne var?
Bu yıl 2016- 2020 yılları arasında gerçekleşecek 13. Kalkınma Planı, Çin Ulusal Halk Meclisi temsilcilerinin görüş ve onayına sunulacak. Hayır kuruluşları ile ilgili kanun tasarısı ve siyasal danışmanların hükümetin icraatları ile ilgili görüşleri, toplantıdaki diğer tartışma başlıklarını oluşturacak.  

Etiketler; #çin #ÇKP

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.