Bölgedeki koşullar Kürt devletine izin vermez

Beyhan Yıldırım

Bölgedeki koşullar Kürt devletine izin vermez
22 Eylül 2014 Pazartesi 06:19

13manset-rainer arnold
Aydınlık’a konuşan Alman Parlamentosu Milletvekili ve SPD’nin Savunma Sözcüsü Rainer Arnold, sınırların silahla değiştirilmesine karşı olduklarını ve Kürt önderlerin de bu gerçeği kabul etmesi gerektiğini belirtti
BAŞBAKAN Angela Merkel’in koalisyon ortağı Almanya Sosyal Demokrat Partisi SPD’nin Savunma ve Güvenlik Politikaları Sözcüsü, Alman Parlamentosu Milletvekili Rainer Arnold, gündeme ilişkin sorularımızı yanıtladı. 2002 yılından bu yana partisinin Savunma ve Güvenlik Politikaları Sözcüsü olarak görev yapan Arnold, Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier’in (SPD) en önemli kurmaylarından. Almanya-ABD ilişkilerine büyük önem veren Rainer Arnold, Berlin’in Irak ve Suriye’nin bölünmesine karşı olduğunu vurguladı. Diplomatik bir dille, sorularımıza kısa yanıtlar vermeyi tercih eden SPD Dışişleri Sözcüsü şu ifadeleri kullandı: “Almanya olarak, sınırların silah zoruyla değiştirilmesine karşıyız. Kürtler, kimliklerini ve haklarını yürürlükteki özerklikle koruyabilirler. Kürt önderleri şu gerçeği kabul etmelidirler: Bölgedeki koşullar, bağımsız bir Kürt devletinin kurulmasına izin vermez.” Rainer Arnold, Tayyip Erdoğan’ın İsviçre’deki banka hesapları konusunda Alman Hükümeti’nin elinde bilgiler olduğu yönündeki sorumuzu ise yanıtsız bıraktı.
‘ALMANYA KENARDA KALAMAZ’
- SPD olarak, 1998’den bu yana 12 yıl koalisyon hükümetlerinde yer aldınız. Dış politikadaki en önemli kazanımlarınız neler oldu?
Almanya, söz konusu dönemde Avrupa Birliği bütünleşme sürecinin ilerlemesi ve derinleşmesi için elinden gelen her şeyi yaptı.
- Alman Hükümeti ve Meclisi’nin Kuzey Irak’a silah gönderme kararı, ana muhalefet  tarafından ‘tabunun yıkılması’ [Almanya’nın çatışma bölgelerine resmen silah gönderme kararı alması] olarak nitelendi...
Burada kesinlikle bir tabunun yıkılması söz konusu değildir. Dünyanın başka bölgelerinde de, örneğin Somali’de, Mali’de [askeri] eğitim faaliyetlerinin yanı sıra askeri yardımda bulunuyoruz. Amacımız, söz konusu ülkelerin güvenlik sorunlarını ileride kendi çabalarıyla aşabilmeleri için katkıda bulunmaktır. Güvenliğin, barışın, hukuk devletinin inşasında Almanya ve Alman Ordusu kenarda kalamaz.
- Temel bir eleştiri, Kuzey Irak’a silah sevkiyatı ile bölgedeki şiddetin daha da tırmanacağıdır...
Mesele çok açıktır. Cihatçılara, IŞİD’e karşı silah gücüyle mücadele edilmesi gerekiyor. “Almanya karışmasın” demek, etik olarak kabul edilemez. Bölgede demokrasi, insan hakları, barış ve istikrarın egemen olması Almanya’nın yararınadır.
- Katar Emiri’nin Berlin’i ziyaret etmesi, Merkel Hükümeti ile görüşmesi nedeniyle eleştirilere maruz kaldınız. ‘Katar, Suudi Arabistan ve Erdoğan yönetimi bölgedeki Cihatçıları destekliyor’ eleştirileri...
Katar’daki yönetimin, teröristleri desteklediğine dair kanıt yok. Ancak Katarlı işadamlarının bölgedeki Cihatçıları finanse ettikleri, destekledikleri biliniyor. Temennimiz, Arap ülkelerinin yanı sıra Türkiye’nin de teröre karşı oluşturulan koalisyonda yer almasıdır.
‘BÖLGE, BAĞIMSIZ KÜRT DEVLETİNE İZİN VERMEZ’
- Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, ‘Bağımsız bir Kürt devletinin kurulmasına karşı  olduğunu’ açıkladı...
Almanya, Irak’ın toprak bütünlüğünün muhafaza edilmesinden yanadır. Kürtler, kimliklerini ve haklarını yürürlükteki özerklikle koruyabilirler. Kürt önderleri şu gerçeği kabul etmelidirler: Bölgedeki koşullar, bağımsız bir Kürt devletinin kurulmasına izin vermez.   
- Irak’ın toprak bütünlüğü korunabilir mi?
Ben Peygamber değilim. Almanya, Alman Dışişleri, hepimiz Irak’ın toprak bütünlüğünün muhafazası için elimizden gelen her katkıyı sunmalıyız. Ancak burada belirleyici olan, Irak’ın izleyeceği politikadır. Bağdat, ülkedeki çeşitli grupların arzularını, endişelerini dikkate almalıdır.
- Eğer bölgede bir Kürt devleti ilan edilirse, ne gibi sonuçları olur?
Bölge, mevcut durumdan daha da kırılganlaşır. Artı Irak’a komşu ülkelerde de, Kürt devleti düşüncesinin kendi toprak bütünlüklerini de zedeler endişesi hâkim olur muhtemelen.
- Türkiye’de konuşlanan Patriot Füze Bataryaları ve Alman askerleri geri çekilecek mi? Hollanda, Patriotlarını ve askerlerini geri çekeceğini açıkladı...
Bunu, şu aşamada söyleyemem. Konuya ilişkin iç görüşmelerimiz halen devam ediyor. Patriotların konuşlanması Türkiye ile dayanışmamızı sergilemek için simgesel bir önem  taşıyordu. Konuya ilişkin kesin karar henüz verilmedi. Ancak benim kişisel görüşüm,  Patriotların ve Alman askerlerinin Almanya’ya geri dönmesi yönündedir.
‘DÜNYA ÇOK KUTUPLUDUR’
- NSA (Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı) dinleme krizi nedeniyle Almanya-ABD  ilişkileri gerilmiş durumda.
Dinlemeler hepimizi ilgilendiriyor. Üst düzeyde görev yapan siyasetçilerin dinlenilmesi kabul edilemez. Bunu, bütün açıklığıyla Amerikalılara söylemeliyiz ve söylüyoruz.
- Alman istihbaratı BND’nin Türkiye’yi sistematik olarak dinlediğinden haberdar mıydınız?
BND, faaliyetleri konusunda Alman Meclisi bünyesindeki Parlamento Denetleme Kurulu’nu  bilgilendiriyor. Söz konusu kurulun üyesi değilim.
- Tayyip Erdoğan’ın İsviçre’deki banka hesapları konusunda Alman Hükümeti’nin elinde bilgiler olduğu iddia ediliyor. BND tarafından dinlenilmesinin ortaya çıkmasına rağmen, Ankara’nın cılız tepkiler vermesi banka hesaplarına dayandırılıyor. Ne düşünüyorsunuz?
[Soru yanıtlanmadı.]
- Ukrayna Krizi’nde siyasi çözüm ne kadar gerçekçidir?
Siyasi çözüm dışında bir seçenek yoktur. İhtilaf halinde olan taraflar, uluslararası toplum, çözüm için, mutabakat için katkılarını sunmalıdırlar. Putin ile görüşmeler devam etmelidir. Ancak Rusya’nın hatalarını söylemekten sakınmamalıyız. Toplamında, diyaloğun sürmesi belirleyicidir. Almanya, askeri çatışmaları önlemek için, diyaloğa her zaman büyük önem verir.
- Sovyetler’in dağılmasından sonra, ABD’nin bir zamanlar iddia ettiği “dünya tek kutupludur” siyasetine ilişkin görüşünüz nedir?
Kesinlikle tek kutuplu bir dünyada yaşamıyoruz. Uluslararası devletler sistemi çokkutupludur; birçok yeni güç merkezi vardır. Asya’da, Güney Amerika’da yeni güç merkezleri vardır. Ancak dünya bundan dolayı daha güvenli olmadı. ABD’nin teröre karşı mücadelede önderlik rolü önemlidir.
'SURİYE'NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ DESTEKLİYORUZ'
- Alman Dışişleri, Almanya, Suriye’nin de toprak bütünlüğünü destekliyor mu?
Biz, sınırların silah zoruyla değiştirilmesine karşıyız. Bu, bütün sınırlar için geçerlidir. Biz, Suriye’nin devletler hukukunda geçerli olan sınırlarını tanıyor, destekliyoruz.
- Batı, bölgede artan terör nedeniyle Suriye yönetimiyle ve Esad ile görüşmeli midir?
Görüşmek elbette her zaman savaşmaktan daha iyidir. Ancak Esad, meşru protestoculara karşı sert müdahalesiyle desteği haketmediğini gösterdi. Ancak şu olguyu her zaman dikkate almalıyız: Dış politikada gri alanlar çok fazladır. Son tahlilde, ister aşırı dinciler olsun, ister Esad olsun, karşımızdakiler halkları diktatörlükle yönetmek isteyen siyasi güçlerdir. O nedenle, diktatörler arasında tercihte bulunmak, bizler için söz konusu olamaz.
- ABD’nin IŞİD’i desteklediğine dair yapılan açıklamalar var...
Bu yönde bir işaret yok. İnsanlar, Suriye’de demokrasi ve insan hakları için protesto ettiler. Ondan sonra radikal güçler belirdi. Toplamında, dışarıdan bakıldığında, anlaşılması son derece zor bir karmaşıklık var.
- Teşekkür ederiz.
Beyhan Yıldırım


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.