BM Güvenlik Konseyi kararı AKP’yi hedef alıyor: Terörü besleme!

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) ve Nusra Cephesi’nin (NC) Suriye’ye ve Irak’a ait petrolü ve doğalgazı kaçak yollarla satmasını yasaklayan karar tasarısını kabul etti. Önceki...

BM Güvenlik Konseyi kararı AKP’yi hedef alıyor: Terörü besleme!
30 Temmuz 2014 Çarşamba 03:14

07-mansetRUANDA

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) ve Nusra Cephesi’nin (NC) Suriye’ye ve Irak’a ait petrolü ve doğalgazı kaçak yollarla satmasını yasaklayan karar tasarısını kabul etti.

Önceki gün alınan karar, IŞİD ve NC ile petrol ve doğalgaz ticaretini “teröre destek” kapsamına aldı ve BM’ye üye bütün devletlere yasak getirdi. Yasağa uymayan üye devletlere yaptırım uygulanacağı da karara bağlandı. IŞİD ve NC ile petrol ve doğalgaz ticareti, ağırlıklı olarak AKP hükümetinin gözetiminde Türkiye ile yapılıyor. Rusya’nın Temmuz başında Güvenlik Konseyi’ne sunduğu tasarıda, petrol ve doğalgaz ticaretinin egemen devletlerin izni olmadan yapılamayacağını öngören bir hüküm de bulunuyor. 28 gün boyunca kapalı kapılar arkasında yürütülen görüşmelerde bir ölçüde yumuşatılan bu hüküme dayanarak, Irak hükümeti, Mesud Barzani’nin kendi izni olmadan Irak petrolünü satmasını önlemesine yardımcı olabilir.

KARARDA NE VAR?

Güvenlik Konseyi Başkanı Ruanda Daimi Temsilcisi Eugène-Richard Gasana’nın uzlaşılan metni okumasından sonra, tasarı konseyin 15 üyesi tarafından oybirliğiyle kabul edilerek kararlaştırıldı. Kararda yer alan bazı hükümler özetle şöyle:

“Konsey, daha önce aldığı altı karara bağlı olarak, üye devletlerin tetörist faaliyetten kaçınmaları ve bu faaliyete mali desteği kesmeleri yükümlülüğü olduğunu hatırlatır. Güvenlik Konseyi Komitesi’nin listesini sunduğu Suriye ve Irak’a ait petrol alanlarının IŞİD ve NC adlı terör gruplarının eline geçtiği bilgisinden duyduğu derin kaygılarını dile getirir. Bu bağlamda, bu terör örgütleriyle petrol ticaretinin Konsey’in kararlarına uymadığını vurgular. Bütün devletlerinin kendi uyruklarının ve topraklarındaki başka şahısların bu örgütlerle petrol ticareti yapmamasını sağlamakla yükümlü olduklarının altını çizer.

“Güvenlik Konseyi, Suriye ve Irak’ın egemenliğine, bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne güçlü biçimde bağlı olduğunu teyid eder. Bu bağlamda, doğrudan ya da dolaylı olarak terörist gruplarla Suriye ve Irak petrolü ticaretine girmeyi güçlü biçimde kınar. Konsey, ayrıca bu ticaretin teröristlere mali destek olduğunu vurgulayarak, Güvenlik Konseyi’nin El Kaide hakkında koyduğu yaptırımlara ek yaptırımlara yol açabileceğini vurgular.”

Güvenlik Konseyi, ayrıca üye ülkeleri, vatandaşlarının veya topraklarında herhangi bir şahsın bu ticarete bulaşmadığından emin olmalarını, bulaşmaları halinde konseye bildirmelerini talep etti.

Güvenlik Konseyi’nin bu kararının, Suriye ve Irak’ın AKP hakkında uluslararası kurumlara yapmış olduğu “teröristlere kimyasal silah sağlama” ve “savaş suçu işleme” gibi şikayetlerde emsal oluşturacağı yorumu yapılıyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.