Beyhan Yıldırım / 'Gauck'un şamarı'

Başlık Aydınlık'a ait değil. 400 bine yakın baskısıyla Almanya'nın en çok okunan gazetelerinden Frankfurter Allgemeine Zeitung'un 8. sayfasındaki yorumun başlığı (FAZ, 29.04.2014). Dört yıl aradan sonra Türkiye'yi ziyaret...

Beyhan Yıldırım / 'Gauck'un şamarı'
05 Mayıs 2014 Pazartesi 11:39

13merkelerdogan

Başlık Aydınlık'a ait değil. 400 bine yakın baskısıyla Almanya'nın en çok okunan gazetelerinden Frankfurter Allgemeine Zeitung'un 8. sayfasındaki yorumun başlığı (FAZ, 29.04.2014). Dört yıl aradan sonra Türkiye'yi ziyaret eden bir Almanya Cumhurbaşkanı'nın ziyareti tarihe bu sözlerle geçecek. FAZ'in yorumundan Cumhuriyet'in kurumsal olarak artık tamamen ortadan kalktığını bir kez daha anlıyoruz. Üzülerek okuyoruz.

"Bu T.C. neden ortadan kalktı? Herkes bu soruyu kendisine sorsun." Bu sözler de Almanya-Regensburg'da doğan, Uluslararası Boks Federasyonu (IBF) Kıtalararası Dünya Şampiyonu 33 yaşındaki Ünsal Arık'a ait. 30 Mart yerel seçimlerinden önce Tekirdağ'da çıktığı boks maçında, "Bu ülke Atatürk'ün, Tayyip'in değil!" tişörtünü giyerek basının ilgi odağı olan Arık, bu sözleri Berlin'deki ilk görüşmemizde söylemişti.

Arık'ın evindeyiz. Birazdan söyleşimizin ikinci bölümünü gerçekleştireceğiz. FAZ'in yorumunu kendisine gösteriyorum. Okuyor. Yorumu: "10 yıl önce okusaydım, 'Ülkemi kötülüyor' diye kızardım ama şimdi bir şey demekte zorlanıyorum. Yakında 'Türkiye'ye tatile gitmeyin' de derler..."

'Yankılanan şamar'

Dönelim FAZ'in yorumuna:

"Eğer Alman devletinin başı, Türk topraklarında şu soruları yöneltiyorsa, devletlerarası ilişkilerdeki teamüllere göre o zaman yankıları uzun süren şamardan söz edilir: Avrupa Birliği'ne (AB) aday ülkede kuvvetler ayrılığı ilkesi hâlâ yürürlükte mi? Yargı bağımsız mı? Hükümet, Yargı'nın kararlarını etkileyebiliyor mu?"

Yorum bu kadar feci.

Neler değişti?

Neler değişti de Almanya, Haziran Halk Ayaklanması'ndan sonra açıktan Gülencilere ve Erdoğanlara karşı cephe alır oldu? Nedeni malum. Tayyip Erdoğan'ın iktidarda uzun süre kalması olanaksız. Buna rağmen sonuna kadar da kullanılmak isteniyor.

Ankara'nın bölge ülkeleriyle ilişkileri de kopmuş durumda. Çok yazıldı; bölgede sözde "sıfır sorundan" "sırf soruna" gelindi... Özetin özeti: 2008 Gürcistan ve 2014 Ukrayna krizinden sonramevcudiyeti artık kesinleşen çok kutuplu devletler sisteminde Almanya, Geniş Ortadoğu'daki Yeni Paylaşım Savaşı'nda yeraltı, yerüstü kaynaklarından pay alabilmek için ABD'nin aletlerinin, Erdoğanların tasfiyesini istiyor.

Kirli işlerden ne kadar uzak?

Almanya, ABD ile doğrudan vuruşamıyor. Ancak aletlerinin bertaraf olmasını açıktan istiyor. Bunun mücadelesini veriyor.

Kirli işleri, askeri operasyonları ABD, İngiltere, Fransa ve İsrail'e bırakan Almanya, en fazla istihbari bilgi, silah satışları ve ülkesinde Soğuk Savaş'tan kalma ABD'ye ait üslerden yapılan operasyonlarla elini kirletiyor. Bu kadar temiz bir politika izliyor yani. Ancak NSA dinleme krizi sonucunda ülkedeki ABD üslerini tartışmaya açıyor... ABD'nin siyasal İslamı'ndan da rahatsızlığını gizlemiyor.

Evet, enerji ve ihracat bağımlısı Almanya için belirleyici olan pazarlar, ticaret yolları ve enerji güvenliğidir. Almanya, Wilhelmler'den bu yana Türkiye üzerinden Ortadoğu'ya açılmak istiyor. Diğer ülkeler parsellenmiş çünkü, İran hariç...O nedenle kartların yeniden karıştırıldığı, dengelerin değiştiği süreçte, "Ben de varım" diyor.

Bütün bunların Birinci Dünya Savaşı'nın başlamasından 100 yıl, İkinci Dünya Savaşı'nın başlamasından 75 yıl ve Berlin Duvarı'nın yıkılmasının 25 yıl sonra yaşanıyor olması kaygı verici.

Türkiye'yi yönetenler, tarihimizin hiçbir döneminde bu kadar acz içinde olmamışlardı. Yaşananları ancak işgal yıllarına, mütareke dönemine benzetmek mümkün.

Beyhan Yıldırım / Berlin


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.