Batı'nın 7 Haziran sonrası Türkiye projesi

Batı, 7 Haziran seçimleri sonrası hazırlığında. ABD ve İngiltere’nin politikalarının belirlenmesinde önemli rolü olan Chatham House’ta Türkiye için fesat projeleri hazırlandığı belirlendi. HDP’ye verilen desteğin de bu proje çerçevesinde devreye sokulduğu bildirildi

Batı'nın 7 Haziran sonrası Türkiye projesi
04 Mayıs 2015 Pazartesi 05:29

Aydınlık / Londra 

BATI’da Türkiye’nin de içinde bulunduğu bölge ile ilgili çalışmalar hızlandı. Daha önce ABD’deki düşünce kuruluşlarında yürütülen mutfak çalışmaları son dönemde İngiltere’ye kaydı. Bu kapsamda öne çıkan kuruluş ünlü İngiliz Chatham House. Chatham House son yıllarda Ortadoğu üzerine çalışmalarını yoğunlaştırmış durumda. Kuruluşun çalışmalarına çok sayıda ABD’li uzman da katılıyor. Aydınlık Chatham House’ta yapılan çalışmaları ve Türkiye üzerinde yapılan planlara ulaştı.  

BATI SEÇİM SONRASINA HAZIRLANIYOR 

Kuruluşta yapılan son Türkiye değerlendirmesinde Türkiye’nin bugünkü durumu Osmanlı Devleti’nin son günlerine benzetiliyor. Yapılan toplantılarda Türkiye’nin içine düştüğü durumdan yararlanılması istenirken, buna dayanak olarak da AKP’nin PKK ile işbirliğine vurgu yapılıyor. “Türkiye’nin hali Osmanlının son dönemi gibi. AKP Hükümetinin PKK ile masaya oturması büyük fırsat. Uluslararası hukuk açısından da uygun ortam ortaya çıktı. Özellikle Dolmabahçe’de yapılan ortak açıklama önemli bir koz verdi. AKP iktidardan gitse bile fark etmez. O toplantıyı AKP yaptı denemez. Muhatap Türkiye Cumhuriyeti” ifadeleri kullanılıyor. 

BİRİNCİ GÜNDEM 2. İSRAİL 

Kuruluşta düzenlenen toplantılarda bölge için yapılan analizler ve önümüzdeki dönem için öngörüler de masaya yatırılarak Batılıların buna göre hareket etmeleri isteniyor. Türkiye ve bölge için yapılan analizler şöyle: 

“Bölgede gündemin birinci maddesi Kürt Devletinin(2. İsrail) kurulması. ABD’de 2016’da yapılacak seçimlerde Cumhuriyetçiler iktidara gelmesi kesin gibi. Cumhuriyetçiler Kürt Devleti ve İran’ın durdurulması konusunda sert politika izleyecek. Bu konuda hazırlıklar başlamış durumda. Önümüzdeki dönemde ABD’de istikrarsızlık artacak. İstikrarsızlık arttıkça ABD dış politikada saldırgan bir strateji izleyecek. Özellikle Ortadoğu ve Türkiye hedefte. Suriye konusu da masada. Bölge politikalarında ABD ve Avrupa arasında bazı sorunlar yaşansa da ABD-İngiltere’nin politikaları hakim olacak. Sevr benzeri bir durum yaratılacak. ABD’de Cumhuriyetçilerin başa gelmesi de hazırlanan planların hayata geçirilmesinin güvencesi olacak.” 

PKK’YA OTONOM BÖLGE 

Yapılan alan çalışmalarının sonuçları da masaya yatırılmış bulunuyor. PKK’ya verilecek yeni olanaklar da Chatham House’un gündeminde. Artık Kürtlere bölgesel otonom verilmesi kaçınılmaz olarak görülüyor. Yapılan toplantılarda hakim olan ve Batılı hükümetlere önerilen görüş, “Bu konuyu tartışmamalıyız. Türkiye buna mecbur. Batılı ülkeler bu çerçevede tavır belirlemeli. Geri adım söz konusu olamaz. Sınır çizilmesi aşamasındayız. PKK/HDP sınır çizilmesi koşuluyla belli tavizler verebilir. Sınırların çizilmesi ve bölgenin Kürt bölgesi olarak tanınmasını kritik eşik. Ana dil, güvenlik birimleri, ... gibi konular gündemin ilk sırasında değil. Sınır kabul edilirse ana dil, güvenlik ve yargı birimleri gibi konular zaten arkadan gelir. PKK yönetimi Batı ile benzer görüşlere sahip” şeklinde. 

YAPTIRIMLAR GÜNDEME GELEBİLİR 

Türkiye hazırladıkları plana direnirse nasıl bir tavır sergileneceği de düşünülmüş. Türkiye’ye İran, Rusya benzeri yaptırımların gündeme gelebileceği kaydediliyor. “Türkiye Cumhuriyeti isteneni yapmak zorunda. Yapmazsa uluslararası hukuk devreye girer. Bunun için de yeterince malzeme verdi. PKK resmen tanındı. Türkiye itiraz ederse yaptırımlar gündeme getirilir. Hatta yaptırımların eşiğindeyiz” deniliyor. 

AKP HAZIR 

Bu konuda yapılan toplantılarda AKP’nin durumu da analiz edilmiş. AKP’nin durumu için de şu değerlendirme yapılıyor: 

“AKP Hükümeti zorda. Yöneticiler bütünüyle yolsuzluğa batmış durumda. İktidar onlar için olmazsa olmaz. Tek dertleri kendi gelecekleri. Bu da uygun ortam yaratıyor. Kendini kurtarmak için her şeyi kabule hazırlar. Bu fırsat iyi değerlendirilmeli. Erdoğan’la AKP ayrılmalı. AKP ile uyumlu bir çalışma yürütülebilir. Muhalefet yönetiminden de bir itiraz gelmeyecek.” 

HDP’YE DESTEK 

Bölge planlarında HDP’ye de roller verilmiş. Seçimlerde HDP’nin barajı aşmasına büyük önem veriliyor. “HDP’nin (PKK) konumu güçlenmeli. HDP desteklenmeli ve barajı aşmalı. HDP barajı aşar ve güçlü bir şekilde TBMM’de temsil edilirse sorunun çözümü rahatlar. Hele Hükümete ortak olursa iş daha kolay hale gelir. Bu nedenle medya desteği önemli. Bunun için gereken yapılmalı” vurgusu yapılıyor.  

Chatham House “2010 Devlet Adamı” ödülünü, düzenlenen törenle İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth tarafından dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e vermişti. 

TÜRK ORDUSU 

Kuruluşta yapılan konuşmalarda TSK’ın hazırlanan planlara tepkisi de ele alınıyor. Bu konuda şu görüşler öne 

çıkıyor: “Türkiye’de Ordu ve bazı Kemalist unsurlar pusuda bekliyor. Bölgedeki gelişmeleri takipteler. Her an yaşananlara müdahale edebilirler. Son dönemlerde kendilerini göstermeye başladılar. PKK’ya karşı sertleşirlerse halk desteğini alırlar. Bu nedenle TSK’nın önünün kesilmesi önemli. Bu konuda çalışma yapılması kritik önemde. Bu arada PKK’nın bölgede otoriteyi ele alması Türkler arasında öfkeyi büyüttü.” 

CHATHAM HOUSE NEDİR? 

Chatham House İngiltere merkezli bir think tank, yani “düşünce kuruluşu”. İngilizcede think tank adı verilen bu kuruluşlar, ABD ve İngiltere’de, ordu, istihbarat, dışişleri gibi çeşitli devlet organlarında yetişmiş uzmanların yaptığı çalışmalar vasıtasıyla devlet politikalarının oluşturulmasında görev üstleniyor. ABD ve İngiltere’de bu kuruluşlardan çok sayıda var. Bunlardan en önemlileri ABD’deki CFR ve onun İngiltere uzantısı olarak bilinen Chatham House. ABD’nin uzun vadeli gayrı resmi politikalarının ve gizli gündeminin belirlendiği merkez olarak bilinen CFR ve Chatham House’un danışma ve yönetim organlarında, ABD ve İngiltere’deki büyük tröstlerin sahipleri yer alır. CFR ile Chatham House pek yakın temastadır. Bu temas, Bilderberg Grubu ve Trilateral üzerinden de yürütülür. İngiliz dış politikası üzerinde dışişleri bakanından, bakanlık müsteşarlığına, parlamento dışilişkiler komisyonu üyeliklerine, dış ticaret kuruluşlarına, bu işle ilgili bakanlık, müsteşarlık vb. görevlilerine kadar etkili olan kim varsa Chatham House üyesidir.  Etiketler; #Chatham House

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Milli Direniş - 5 yıl önce
akbank yönetim kurulu başkanı suzan sabancı dinçer de buraya üyedir. yönetimde yer almıştır. kimlerin vatana ve millete neler yaptığını herkes öğrenecek
Avatar
Pinatubo Volkan - 5 yıl önce
seçimde oy zarfa konması gizli,atılan sandık içini gösterir,saydam olması,partili müşa
hitlerin sayması ayrıntı.toplama yapılırken işin içine ecinniler karışmakta.bu partinin a
lacağı oyu zıplatacakları ortada.15 sene önce,kendisini milliyetçiymiş gibi gösteren es
ki gladio komutanı tarlacık,bizzat,ikiz yasaları bakanlar kuruluna onaylatıp,meclise in
dirdi.genel vali konumunda ki sultan,meclisten geçirdi. suskun kargaya,onaya çıkan
yasalar için sn.doğu perinçek hazırlattığı ayrıntılı dosya ile uyarması işe yaramaz,imza
yı bastı.tan yeri kızarmadan güneş doğmazsa olacak olanı görmek için kehanete ger
ekmez.
Avatar
Nadir Şener Hatunoğlu - 5 yıl önce
partisiz, sıradan emekli bir yurttaşım. batı, önceki politikacıların aymazlığını o denli güzel değerlendirmiş bulunuyor ki; ballı börek. 1) vatana, türk'e düşman yerli işbirlikçi türetti 2) vatanı parçalamak isteyen pkk'yi semirtti. *matematikçi-bilim uzmanı*
Avatar
Sebahattin USTUN - 5 yıl önce
bu adamlari yurt disinda ve ulke icerisinde nerede bulunurlarsa baslari yilan gibi ezilmeli,uluslararasi yaptirimlar neymis gosterilmeli,basta abd ve ingiltere`ye.
Avatar
Haluk - 5 yıl önce
nasıl bir durumdayız ki yukarda yazılanlar paralellerin söylediklerinin aynisi . desenize paralellerin dediklerine geldik