Barzanistan çatırdıyor

Rusya’nın Suriye’de dengeleri değiştiren hamlesinin ardından Irak’ın kuzeyinde de önemli gelişmeler yaşanıyor. ABD’nin “Ortadoğu’da istikrar adası” olarak propaganda ettiği Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY), Barzani karşıtı gösteriler yapıldı.

Barzanistan çatırdıyor
13 Ekim 2015 Salı 19:57

Fikret Akfırat
Rusya’nın Suriye’de dengeleri değiştiren hamlesinin ardından Irak’ın kuzeyinde de önemli gelişmeler yaşanıyor. ABD’nin “Ortadoğu’da istikrar adası” olarak propaganda ettiği Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY), Barzani karşıtı gösteriler yapıldı. Celal Talabani’nin liderliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ile KYB içinden ayrılan ve Parlamento’da KDP’den sonraki ikinci en fazla sandalyeye sahip grup olan Goran Hareketi’nin etkin olduğu Süleymaniye’de başlayan gösteriler başka kentlerde de yapıldı. Gösterilerin görünen gerekçesi, memur maaşlarının ödenmemesi. Ancak perde arkasında Bölgesel Yönetim liderliği konusundaki tartışma var.

GORAN VE KDP ARASINDA GERİLİM ARTIYOR
Mesut Barzani’nin son kez 2013 yılında iki yıllığına uzatılan görev süresi 19 Ağustos’ta doldu. Barzani’nin 2013 yılında görev süresi dolmuş, ancak bölge meclisi, Barzani’nin görev süresini bir defalık kaydıyla 20 Ağustos 2015’e kadar uzatmıştı. Goran ve KYB, Barzani’nin liderliğindeki başkanlık yapısından parlamenter sisteme geçilmesini savunmuş, ancak KDP buna yanaşmamıştı. 20 Ağustos ve sorasındaki günlerde Irak’ın kuzeyindeki partiler arasında uzlaşmaya varılamadı.
Gösterilerin ardından Barzani liderliğindeki KDP güçleri, Erbil ve diğer hakim oldukları yerlerde gösterilerin sorumlusu olarak gördükleri Goran’a ait kurumların faaliyetlerini yasakladı, bürolarını kapattı. Daha önemli gelişme ise, gidişatı anlamak bakımından önem taşıyor. IKBY Parlamentosu Başkanı Goran Hareketi’nden Yusuf Muhammed’i Erbil’e sokmadı.
KDP yetkilileri, KYB’yi de Süleymaniye’deki gösterilerde KDP binalarını korumamakla suçluyor.

2 HÜKÜMET VE 2 PARLAMENTOYA DOĞRU
Irak’ın kuzeyindeki son gelişmeler, 1998 öncesi dönemi akıllara getirdi. 1992 yılında, Irak Ordusu için uçuşa yasak bölge uygulamasını başlatmasından hemen sonra kurulan KDP ve KYB’nin oluşturduğu Bölge Parlamentosu ve ortak Hükümet, bir süre sonra dağılmış ve iki parti birbirleriyle 1998 yılına kadar devam eden silahlı çatışmalara başlamıştı. O yıllarda Erbil’de ayrı Süleymaniye’de ayrı parlamentolar ve Hükümetler kurulmuştu. 1998 yılında ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, Mesut Barzani ve Celal Talabani’yi Washington’da biraraya getirmiş iki partinin ortak Hükümetini kurdurmuştu. Bu durum, 2003 yılındaki Amerikan işgalinden sonra perçinlendi ve KDP ile KYB arasındaki dengeye dayanan statüko üzerinde IKBY kuruldu.

STATÜKO BOZULDU
2003’ten sonra oluşan ve KDP-KYB anlaşması temelindeki statüko 2013 yılındaki seçimlerde bozulmuştu. Barzani’nin partisi KDP, Bölge Meclisi’nde çoğunluk olmasına rağmen, Talabani’nin lideri olduğu KYB ve onun içinden çıkarak büyüyen Değişim Hareketi ile İslamcı partiler, Barzani’nin karşısında ağırlık oluşturacak güce sahipler. Barzani’nin başkan- lığı ile ilgili tartışmalar sırasında, Goran ve KYB yetkililerinden “eğer anlaşma olmazsa Erbil’de ve Süleymaniye’de ayrı parlamento ve Hükümetler’in olacağı” yönünde açıklamalar gelmişti. Barzani’nin başkanlık süresiyle ilgili sorun, ABD yetkililerinin araya girmesiyle çözülmüş gibi görünürken, tersine hem Barzani’nin gücünün erimesi hem de ABD destekli Kukla Devlet yapısının çatırdamasına neden olmuş durumda.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.