Bağdat güçleniyor, Erbil zayıflıyor

Irak’ın kuzeyinde 21 Eylül’de yapılan bölgesel parlamento seçimleri, yeni cepheleşmelerin habercisi. Seçimin üç dikkat çekici sonucu var: 1. Celal Talabani’nin Kürdistan Yurtseverler Birliği’nden (KYB) kopan Goran...

Bağdat güçleniyor, Erbil zayıflıyor
26 Eylül 2013 Perşembe 14:38

13bagdat

Irak’ın kuzeyinde 21 Eylül’de yapılan bölgesel parlamento seçimleri, yeni cepheleşmelerin habercisi.

Seçimin üç dikkat çekici sonucu var: 1. Celal Talabani’nin Kürdistan Yurtseverler Birliği’nden (KYB) kopan Goran (Değişim) Hareketi yükselişte, KYB inişte. 2. İslamcı partiler oylarını artırdı. 3. KDPKYB ittifakı yerine yeni seçenekler gündemde.

İlk sonuçların ardından büyük oy kaybı yaşadığı ortaya çıkan KYB’nin taraftarları ile Goran Hareketi taraftarları arasında çatışmalar yaşandığı kaydedildi. Kesin seçim sonuçlarının önümüzdeki hafta ilan edileceği açıklandı. Bazı kaynaklarda, KYB’nin karargahının bulunduğu Süleymaniye’de oy sayımının yeniden yapılacağı belirtildi. Henüz kesin olmayan seçim sonuçlarına göre siyasi partilerin sıralaması şöyle: 1. Mesut Barzani’nin liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) 2. Mustafa Noşirevan liderliğindeki Goran 3. Talabani liderliğindeki KYB 4. Kürdistan İslami Birliği (KİB) 5. KİB’den kopan Komal.

KDP-KYB statükosunun sonu

Seçim sonuçlarının hem kuzey Irak düzleminde hem de Irak genelinde, ilk işaretleri 2009 yılında ortaya çıkan yeni dönemin habercisi sayılıyor. İlk olarak, 1992 yılından beri inişli çıkışlı, birbirleri arasındaki çatışmalara rağmen kurulu olan KDP-KYB ortaklığının tek hakim olduğu statüko bundan sonra geçerli olmayacak. Bu statüko, Talabani’yi Irak Cumhurbaşkanlığı’na, Barzani’yi de Bölgesel Yönetim Başkanlığı’na getirmişti.

Bölgesel Yönetim Başkanlığı görevini Parlamento’daki KYB ile ittifakına dayanarak kısa bir süre önce uzatan Barzani’nin, oluşan yeni dengeler nedeniyle, hedeflerini gerçekleştirme konusunda eskisi kadar rahat olmayacağı değerlendiriliyor. KDP yöneticileri, 2009 yılında seçimlere tek liste olarak giren KDP-KYB ittifakının halen geçerli olduğu yönünde açıklamalar yapıyor. KDP’nin, seçimlerden sonra eli ve pazarlık gücü daha zayıf bir KYB ile ittifak kurmayı tercih edebileceği konuşuluyor.

Zayıflayanın adresi Bağdat

Iraklı kaynaklar, geçen yıl boyunca giderek şiddetlenen bir gerginliğin ardından Başbakan Nuri Maliki’nin Erbil ziyaretiyle normalleşen Erbil-Bağdat ilişkilerine dikkat çekiyor. Kuzey Irak’ta zayıflayan Barzani’nin Maliki ile uzlaşmak durumunda kaldığı vurgulanıyor.

Eskiden de iki grubun kendi iç mücadelesinde diğerine karşı Bağdat’la ittifak yaptığı Kuzey Irak’ta, 2009-2013 döneminde giderek zayıflayan KYB’nin, KDP ve diğer güçlere karşı Bağdat’la ve geleneksel olarak sıkı ilişkiler kurduğu ve İran’la yakınlaştığı biliniyor. KDP’yi ve KYB’yi yolsuzluk ve usülsüzlük konularında şiddetle eleştiren Goran’ın Irak’ın merkezi yönetimiyle istikrarlı ilişkilerden yana olduğu da bu tabloya eklenince, ortaya şu sonuç çıkıyor: Bağdat güçlenirken, Erbil zayıflıyor!

Talabani dönemi bitti

Kuzey Irak seçimleri, Irak’ın bütününde uzatmaların oynandığı, aslında bir süredir gerçekleşen fakat ilan edilmeyen Talabani döneminin de sonu anlamına geliyor.

Talabani’nin geçen yılın Aralık ayında beyin kanaması geçirmesinden sonra, Irak Cumhurbaşkanlığı koltuğu boş. Cumhurbaşkanlığı koltuğuna kimin oturacağı meselesi, Irak’taki iç dengeler nedeniyle dondurulmuş durumda. Cumhurbaşkanı’nın kim olacağı Kürt-Şii İttifakı’na bağlı. Maliki’yi Başbakanlığa taşıyan Kürt-Şii İttifakı’nın geleceği de seçim sonuçlarının ardından oluşacak yeni statükoya bağlı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.