Aydınlık İran Meclisi'nde

İran Parlamentosu’nda görüşlerine başvurduğumuz 4 vekil de ambargonun kalkmasından en çok Türkiye’nin yararlanmasını istediklerini belirterek, 2 ülkenin işbirliğinin önemini vurguladı.

Aydınlık İran Meclisi'nde
20 Ocak 2016 Çarşamba 12:00

Yakup Aslan / Tahran

İranlı milletvekilleri ambargonun kalkmasıyla İran’ın bölgede ve dünyada etkinliğinin artacağına inanıyor. Ülkenin ekonomisinin gelişmesinin bölge ülkelerini de kalkındıracağını söyleyen vekiller, “Bölge politikamız değişmeyecek” diyor ve ABD’yi hâlâ ‘Büyük şeytan’ olarak görüyor.

ABD HÂLÂ ‘ŞEYTAN-I BOZORG
İran İslami Şura Meclisi’nde (İran Parlamentosu) görüşlerine başvurduğumuz milletvekili Ali Rıza Hosrevi, İran meclisinin etkili milletvekillerinden biri. Hosrevi, nükleer anlaşma sonucunda elde edilen sonuçtan memnun, müzakerelerde kazan-kazan siyaseti ile İran’ın uluslarası hukuk çerçevesinde kazanımlarının oldukça fazla olduğunu söylüyor. Ancak, İranlı vekil Amerika’ya güven konusunda endişeli olduğunu belirtiyor ve ambargoların kararının kalmasının hemen ardından ABD’nin İran’a yönelik yeni yaptırım kararlarını, bu konuda ne kadar haklı olduklarının göstergesi olarak yorumluyor.
ABD bizim için halen “Şeytan-ı Bozorg (büyük şeytan)” diyen Ali Rıza Hosrevi, anlaşmadan huzursuz olam bölge ülkelerinin olduğuna dikkat çekiyor.
Hosrevi, “Anlaşmadan rahatsız olan ülkeler bizim geçmişimize ve yaptıklarıma bakarlarsa bizi bir tehdit olarak görmezler. Bizden kaygı duymazlar” ifadelerini kullanıyor.
Hosrevi, ülkesinin bölge politikasının değişmeyeceğinede dikkat çekiyor, “Komşu ülkelerde yaşanan krizlere, akan kanlara karşıyız. Komşularımızın hakimiyet hakkına saygı duyuyoruz. Bunun karşısında da komşularımızın da bize saygı göstermelerini bekliyoruz. Bölge politikamız barışçıl ve mazlumun yanında, bunda da değişiklik olmasını kimse beklemesin” diyor.

‘İRAN DÜNYAYA YENİDEN KAPILARINI AÇTI’
Görüştüğümüz bir diğer Milletvekili Muhammed Rıza Tabeş, İran Meclisi Çevre Komisyonu üyesi. Parlementonun renkli simalarından. Tabeş, ambargonun kalkmasını “İran, dünyaya yeniden kapılarını açtı” şeklinde özetliyor. Yaptırımların kaldırılmasıyla İran’ın bölgede etkinliğinin artacağına dikkat çeken Tabeş, şunları söylüyor: “Güçlü ve köklü bir tarihe sahip İran’ın bölgedeki etkinliğini artracak. Yerelde de ambargoların kültürel ve sosyal şartları etkileyen olumsuz durum sona erecek. Ülkemize dış yatırımların gelmesi ve turizme de olumlu yansımaları olacak. Bu da İran’ı ve İran’a yatırımda öncelikli olan bölge ülkelerini kalkındıracak” diyor.

‘TÜRK YATIRIMCILARI BEKLİYORUZ’
İran Parlamentosunda bizi sıcak ve güler yüzü ile karşılayan Abbas Fellahi, Doğu Azerbaycan eyaletinde bulunan Ahar şehri Milletvekili. Fellahi, “Hemdil kardeşlerimle Türkçe konuşmak istiyorum” diyor ve görüşlerini Türkçe aktarıyor. İranlı vekil, yaptırım süresi boyunca İran’ın yurt dışında bloke edilen malvarlığının iadesinin bir an önce halkın cebine yasıması gerekliliğine vurgu yapıyor.
İran’a komşu ülkelerin yatırımlarının önemli olduğuna işaret eden Fellahi, başta Türk yatırımcılar olmak üzere bölge ülkelerindeki işadamlarını ülkesine davet ediyor. Fellahi şunları söylüyor: İstihdam alanlarına önem verilmesi gerekir. Bu yolla halkın dolaylı olarak cebinede para girdisi olacaktır. Sadece kaynakları alıp onu harcamak yada saklamak bize zarar verir. Sanayiye, üretime önem verilmesi gerek. Yetenek ve imkanlarımızı ortaya çıkartacak adımlar atılması, komşu ülkelerin destekleri, onların yardım ve yatırımlarıyla, kazanımlar, onların dostluk elleriyle halkın cebinde, halkın sofrasında kendini daha iyi gösterir.

‘ORTAK BANKA KURULMALI’
İran Meclisinde ziyaret ettiğimiz İran-Türkiye dostluk grubu başkanı Muvayyid Hüseyni Sadr ise Türkiye ve İran’ın ortak bir banka kurması gerektiğine işaret ediyor. Sadr, Türkiye-İran ticaret hacminin bir an önce yıllık 50 milyar dolara çıkarılmasını ve bu hedefe ulaşılabilmesi için Türk yatırımcıların İran pazarında daha etkin bir rol üstlenmesi gerekliliğinin hayati olduğunu belirtiyor.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.