Avrupa’daki Türkler 2015’e hazırlanıyor

Ermeni soykırımı iddialarına karşı eylem planları yapıldı. Avrupa Türkleri Dayanışma Konseyi 28 Ocak’ta AİHM Yüksek Dairesi’nde 24 Nisan’da da Türk temsilcilikleri önünde soykırım yalanını haykıracak

Avrupa’daki Türkler 2015’e hazırlanıyor
22 Aralık 2014 Pazartesi 12:17

Berna Akdeniz

SÖZDE Ermeni Soykırımı’nın 100’üncü yıldönümü kabul edilen 2015’e, yurtdışındaki Türkler eylem hazırlığıyla giriyor. 2015’e İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in, “Ermeni Soykırımı” konusunda İsviçre’ye karşı AİHM’de kazandığı zaferin güveniyle giren Türkler, Avrupa’nın pek çok merkezinde soykırım yalanına karşı protesto eylemleri düzenleyecek. Bu eylemlerin düzenleneceği bir adres de Almanya. Avrupa Türkleri Dayanışma Konseyi, Ermenistan’ın, İsviçre yanında taraf olacağı, AİHM’deki Perinçek-İsviçre davasının görüleceği 28 Ocak 2015 tarihinde mahkeme önünde kitlesel katılımlı bir eylem gerçekleştirecek. Konsey ayrıca, çeşitli protestoların ardından 24 Nisan’da da Türk temsilcikleri önünde Ermeni gösterilerine karşı savunma nöbetleri tutacak. 

‘KONSEY TÜRKİYE’NİN BÜTÜNLÜĞÜ İÇİN’

Eski Avrupa Atatürkçü Düşünce Dernekleri Birliği Genel Başkanı ve Avrupa Türkleri Dayanışma Konseyi’nin sözcüsü, Sezai Dursun Arı ile Doğu Perinçek’in zaferi ve konseyin eylem planları üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.  

- Avrupa Türkleri Dayanışma Konseyi tam olarak nedir ve ne amaçla kuruldu? 

Konseyimiz, Avrupa’da bilinen demokratik kitle örgütlerinin yönetici temsilcileri ile birlikte aydınların, yazarların, gazetecilerin, sanatçıların ve diplomatların oluşturduğu bir kurul. Bu kurul, programlı olarak Türkiye’nin bağımsızlığını, ülkenin bütünlüğünü, ulusun birliğini, Atatürk ilke ve değerlerini koruma amacıyla biraraya geldi. Avrupa’da Türkiye’ye ve Türklere yönelik girişimlere ve saldırılara karşı da tutumlar geliştiren ve mücadeleler örgütleyen bir kuruluş.

SOYKIRIM YALANI DERS KİTAPLARINDA

- Saldırılar deyince akla Ermeni tehcirinin yıldönümü geliyor...  

Evet, Avrupa Türkleri Dayanışma Konseyi’nin 2015 yılında üzerinde yoğunlaşacağı bir konu bu. Gündemimiz Ermeni meselesi olacak. Bununla ilgili yaşadığımız birçok sorun var. Örneğin, Avrupa ve Almanya’nın birçok eyaletinde Ermeni Soykırımı ders kitaplarına kadar girdi. Ders kitaplarında Türklerin soykırımcı olduğu yazılıyor.

- 28 Ocak’ta AİHM’de görülecek Perinçek-İsviçre davasına Ermeniler de taraf olacak. Siz nasıl bakıyorsunuz davaya?

28 Ocak’ta Strazburg’da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Yüksek Dairesi’nde görülecek olan duruşma çok önemli. Bu davaya İsviçre’nin yanı sıra Fransa ikinci derece müdahil oldu. Ve çok sayıda Ermeni derneği de müdahil olma hakkını kazandı. Doğu Perinçek davası Türkiye açısından bu sorunda kazanılmış çok önemli bir mevzi. Türkiye’nin muhatap olduğu suçlamaları püskürtmede Türkiye Cumhuriyeti’ne büyük kozlar verdi. Avrupalılar ve Ermeniler bunun bilincindeler ama maalesef Türk hükümeti bunun bilincinde değil ya da bildiği halde buna uygun davranmıyor.

- Peki siz konsey olarak ne yapacaksınız?

Arkamızda duran bir devletimiz yok. Bu yüzden bu sorunu kendimiz ele almak zorunda kaldık. Mahkeme üzerindeki bu baskıları kırmak amacıyla 28 Ocak’ta Avrupa’daki bütün Türkleri davaya olan hassasiyetimizi göstermek üzere mahkemenin önüne davet ettik. Türk vatandaşlarını ve Alman kamuoyunu bilgilendirmek üzere yazılı ve görsel çalışmalar yapacağız. Mahkeme üzerindeki uluslararası baskıyı kırmak için gerekli çalışmaları yürüteceğiz. Konsey olarak bugüne kadar Ermeni meselesinde bir savunma tutumu içerisinde olduğumuzu tespit ettik. Biz önümüzdeki dönem savunma pozisyonundan aktif mücadeleye geçmemiz gerektiğini fark ettik.

2015... MÜCADELE DOLU YIL

- Aktif mücadeleye geçtiniz, genel olarak yıl boyunca ne gibi eylemleriniz olacak?

Ermenilerin emperyalistlerin yanında yer alarak 1. Dünya Savaşı yıllarında Anadolu’da yaptıkları katliamları, tehcir kararını alan Talat Paşa ve arkadaşlarına karşı yapılan suikastları, dünyanın dört bir tarafında ve Türkiye’de Asala’nın yapmış olduğu terör eylemlerini, Karabağ ve Cezayir’deki Türk soykırımını protesto eylemleri düzenleyeceğiz. 28 Ocak’ta kitlesel bir katılımlı eylemimizin ardından 26 Şubat’ta Cezayir Katliamı’nın yıldönümünde Ermeni temsilciliklerine siyah çelenk bırakma eylemleri yapacağız. 15 Mart’ta Berlin’de Talat Paşa’nın öldürüldüğü yerde büyük bir miting yapacağız. Ve bütün dünyada 15 Mart gününün Türklerin soykırımı günü olarak anılmasını görüşeceğiz. 24 Nisan günü Avrupa ülkelerinde o ülkelerin dilleriyle bildiriler yayımlayacağız. Türk temsilciliklerinin önünde de Ermeni gösterilerine karşı savunma nöbetleri tutacağız.


Etiketler; #Berna Akdeniz

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.