Avrupa basını davayı konuşuyor

Doğu Perinçek’in İsviçre’ye karşı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde kazandığı zafer, Avrupa basınında da büyük ses getirdi.

Avrupa basını davayı konuşuyor
17 Ekim 2015 Cumartesi 18:37

Ali Rıza Taşdelen / Paris
Doğu Perinçek’in İsviçre’ye karşı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde kazandığı zafer, Avrupa basınında da büyük ses getirdi. Fransız basınından Nouvel Obs, Liberation, Le Point, L’Express, TV5, i24 ile İsviçre basını AFP ve REUTERS ajanslarının haberini sayfalarına taşıdılar. Ermeni diasporasının internet sitesinde ise “AHİM bir inkarcıyı mahkum eden İsviçre’yi cezalandırdı” başlığıyla habere yer verildi. Diaspora kararı, “Avrupa hukuku Türk inkarcılığının veya Türk yanlılığının yolunu açtı” ifadeleriyle yorumladı. İşte Avrupa basınının kararı değerlendirmesi:

Romandie:
İsviçre, Türk Doğu Perinçek’in ifade özgürlüğünü ihlal etti. Strazburg mahkemesi Perşembe günkü kararında, Doğu Perinçek’in söyleminin (Ermenilere karşı) “düşmanlık çağırısı olmadığını” belirtti. Türk liderin söyleminin İsviçre’nin ceza i bir yaptırım uygulayacağı kadar Ermeni toplumunun onuruna kastettiği şeklinde değerlendirilemez. İsviçre’nin bu suçlamasına olanak veren hiç bir uluslararası zorunlu dayatma yoktur.

Le Point:
“Soykırım” tezini uluslararası bir yalan olarak nitelendiren Doğu Perinçek’i soykırımı inkar etmekten ifade özgürlüğüne saldırarak dava açan İsviçre kökenli dava 10’a 7 Perinçek lehinde sonuçlandı. İsviçre Ermeni Soykırımının inkarı için bir Türk’ü mahkum etmemeliydi. Perşembe günü kararını veren AİHM bu mahkumiyetin düşünce özgürlüğünü engellediğini değerlendirdi. AİHM, bu kararın Yahudi Soykırımının inkarına uygulanamayacağının altını çizdi. AİHM bu kararında Doğu Perinçek’in “(Ermeni) mağdurlara karşı düşmanlık ve nefret” söyleminde bulunmadığının da altını çizdi. Avrupalı yargıçlar Doğu Perinçek’in “Ermenilere yalancı demediğini ve hakaret edici terimler kullanmadığını ve karikatürize etmediğinin” de ekledi.

Reuters:
AHİM Ermeni soykırımını inkar etmenin suç olmadığını onayladı. Ermeni Soykırımı mahkemeler önünde mahkûm edilebilir bir suç teşkil etmeyecek. AHİM’de 7’ye karşı 10 çoğunluğu ile alınan karar kesin. Yahudi Soykırımının cezalandırılmasını farklı ele aldı. Bu karar, Fransa’nın Anayasa Konseyi’nin kararından geri gdörülmesi konusundaki zorluğunu doğruladı. Anayasa Konseyi 23 Ocak 2012’de (Ermeni soykırımını inkarı cezalandırmayı) « İletişim ve ifade özgürlüğünü kısıtladığı ve Anayasaya karşı olduğu » kararını vermişti. François Hollande seçildiğinde yeni bir yasa tasarısı hazırlama sözü vermişti.

Le Temps:
AHİM İsviçre’yi mahkûm etti. İsviçre, 2005 yılında Ermeni soykırımını ‘emperyalist yalan’ olarak niteleyen İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’i mahkum ettmişti. AHİM soh yargılamada İsviçre’nin Doğu Perinçek’in ifade özgürlüğünü ihlal ettiğine karar verdi.

L’Avenir:
İkinci Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından Yahudi soykırımını inkar etmek bir suçtur fakat 1915’te Osmanlı Devleti döneminde yaşanan Ermeni soykırımı... 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.