Atina, Türk Akımı’na imza attı

Rusya ve Yunanistan arasında devam müzakereler sonuç verdi, Türk Akımı’nda protokol imzlandı. 47 milyar metreküp kapasiteli doğalgaz hattının inşasına 2016’da başlanacak

Atina, Türk Akımı’na imza attı
19 Haziran 2015 Cuma 14:28

Rusya ve Yunanistan arasında “Türk Akımı” doğalgaz boru hattı projesinin Yunanistan’a uzatılması konusunda protokol imzalandı. Rusya’nın St. Petersburg kentinde düzenlenen Uluslararası Ekonomi Forumu kapsamında, Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak ve Yunanistan Enerji Bakanı Panagiotis Lafazanis’in hazır bulunduğu imza töreninin ardından konuşan Lafazanis, protokolün iki ülkenin de Türk Akımı projesi konusundaki isteğini ortaya koyduğunu söyledi. Projenin, dahil olan tüm Avrupa ülkeleri arasında birlik yaratacağını belirten Lafazanis, konuşmasının devamında  anlaşmanın tarihi önemde oludğunu vurguladıktan sonra  “Yunanistan bölgenin enerji üssü olmak istiyor. Küçük bir bölge olabiliriz ancak bölgenin istikrarı için kilit önemdeyiz. Bu yüzden Yunanistan zor zamanlarında baskı görmeye değil işbirliğine ihtiyaç duyuyor. Enerji hattı yalnızca Yunanistan ve Rusya’yı değil Avrupa halklarını da birbirine bağlayacak. Bizim mesajımız istikrar ve dostluktan yanadır” ifadelerine yer verdi. 
KREDİ RUSYA'DAN GELECEK
Türk Akımı’na Atina’nın imza atmasından sonra gözler sürecin nasıl işleyeceğine çevrildi. Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak konuyla ilgili olarak Türk Akımı’nın Yunanistan kısmı için oluşturulan yapının Üçüncü Enerji Paketine uygun olduğunu yani boru hatları ile doğalgaz tedarikçisi şirletin aynı olmayacağını dile getirdi. Türk Akımı’nın Yunanistan topraklarında devam edecek kısmı ile ilgili 2 milyar Euro’luk kredi ise Rusya’yı temsil edecek VEB kapital tarafından aşamalı olarak ödenecek ve 2016’da başlayacak inşaat çalışmaları 2019’da sona erecek. İki ülkenin yarı yarıya pay sahibi olacağı doğalgaz boru hattının kapasitesinin 47 milyar metreküpü bulması bekleniyor.
AYDINLIK ANLAŞMAYI UZMANLARA SORDU
Gökhun Göçmen - Recep Erçin
Rusya ve Atina arasında imzalanan Türk Akımı projesi’ni gazetemize değerlendiren 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü enerji uzmanı, Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Tuğçe Varol, Türk Akımı’nın Yunanistan üzerinden Avrupa’ya devam etmesine ilişkin, ‘’Türkiye Bulgaristan üzerinden olmasını istiyordu. Ruslar, Yunanistan üzerinden hattı TAP’a bağlayarak TANAP’dan gelecek gazın önünü kesebilirler’’ uyarısı yaptı.
'ÖDEME KONUSU SORUNLU'
TANAP’tan gelecek gazın, Ruslar’ın Trakya Bölgesi’ne inşa edeceği 50 milyar metreküplük depoya aktarılma durumunun gündeme gelebileceğine işaret eden Dr. Varol, ‘’Türk Akımı’nda hala anlaşma imzalanamadı. Çünkü imzalayacak hükümet yok. Ay sonu deniyor. Yeni kurulacak hükümet Türk Akımı’na sil baştan başlayabilir’’ dedi.
Böyle bir durum olması halinde Türkiye’nin enerji HUB’ı (merkezi) olmak için adımlar atması gerektiğini belirten Dr. Varol, Yunanistan’ın durumuna ilişkin de, ‘’Ruslar bu hatla Yunanistan’a Doğu Akdeniz’den gelecek gazı da karşılayabilirler. Bunlar uzun vadeli stratejiler. Avrupa’ya karşı Çipras’a da hareket alanı sağlıyor. Proje olsa bile para nereden gidecek meselesi var. Yunanistan’ın parası avro. Rusya’ya yaptırımlar sürüyor. Türkiye’de Denizbank’ın özel durumu var ama Yunanistan’a para uçakla mı tanışacak?’’ ifadesine yer verdi.
Uluslararası Stratejik Araştırmalar Merkezi (USAK) Avrasya Araştırmaları Uzmanı Kerim Has ise anlaşmanın Rusya ve Atina arasındaki ilk somut belge olduğunu belirtse de bunun tıpkı Ankara ve Moskova’nın Aralık 2014’de imzaladığı mutabakat zaptı gibi olduğunu, kalıcı bir anlaşmayı temsil etmediğini belirtiyor. 
'ATİNA İÇİN PAZARLIK UNSURU'
USAK Avrasya uzmanı, Rusya ile varılan uzlaşının AB ve Atina arasındaki ilişkileri nasıl etkileyeceği sorumuza ise “Memorandumun Yunanistan’ın Euro bölgesinden çıkmak zorudan kalabileceği şu günlerde imzalanması, Rusya ile yakınlaşmanın bir sembolü olarak Türk Akımı’nın bir anlamda Atian tarafından AB’yle müzakerlerde pazarlık unsuru olarak kullanıldığına işaret ediyor. Yine Yunanistan’ın da içinde yer aldığı AB’nin bugün Rusya’ya karşı uyguladığı yaptırımları 1 yıl daha uzatma kararı olması, Atina’nın Türk Akımı’na oldukça pragmatik ve fonksiyonel yaklaştığını gösteriyor. Atina, Rusya ile askeri işbirliğini genişletme kararı alırsa ve Yunanistan’da Rus askeri üslerinin açılması gündeme gelirse AB’nin Atina’ya bakışı değişebilir”  şeklinde yanıt verdi.
Türk Akımı’nın geleceği konusuna da değinen Kerim Has, “ Türk Akımı boru hattının güzergahında Türkiye’de dahil olmak üzere Makedonya, Macaristan ve Sırbistan’da birçok belirsizlik mevcudiyetini koruyor. Makedonya’daki protestolar özelinde son dönemde ortaya çıkan Balkanlar’daki güvenlik riskleri de Türk Akımı’nın geleceğini etkileyebilecek potansiyele sahip. Bu açıdan aslında Rusya’nın son hamlesi ABD-ABD ikilisinin Türkmen, İran, İsrail, Kıbrıs adası çevresindeki gaz rezervleri gibi kaynaklarını devreye sokmadan “ön alma” çabası olarak değerlendirebilir” ifadesine yer verdi.
Kerim Has’ın dikkat çektiği diğer diğer bir önemli nokta ise Türk Akımı’nın isminin Türkiye’yi geçtikten sonra Yunanistan sınırında ismini değiştirecek ve “Güney Avrupa Doğlagaz Boru Hattı” olarak anılacak olması.



İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.