Asya ülkelerinden Serbest ticarete destek

Pekin'in dışındaki Yançi gölünde ise 22. APEC Ekonomi Liderleri Toplantısı'na başkanlık edecek olan Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, üye ülke liderleriyle bir araya gelecek. APEC Zirvesi boyunca ana gündem maddelerinin ticaret serbestliğinin...

Asya ülkelerinden Serbest ticarete destek
05 Kasım 2014 Çarşamba 10:32

13manset

Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü (APEC) Zirvesi 7-12 Kasım tarihinde gerçekleştirilecek. 21 üye ülkenin biraraya geleceği zirvede, bölgesel ekonomik ve teknolojik işbirliği konuları ele alınacak.

ÇİN Devlet Başkanı Şi Cinping, Japonya Başbakanı Şinzo Abe ve ABD Başkanı Barack Obama gibi liderler, Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü (APEC) Zirvesi için Çin'de buluşacak. Devlet başkanlarının bir araya geleceği 10 Kasım'daki APEC Liderler Zirvesi öncesi üye ülkelerin üst düzey yetkililerinin buluşacağı toplantılar 7 Kasım'dan itibaren Çin'in başkenti Pekin'de başlayacak. APEC Zirvesi programı çerçevesinde, Pekin'de 7 Kasım'da APEC Yüksek Düzey Memurlar Toplantısı ile APEC İş-Danışma Konseyi Toplantısı başlayacak. Toplantı 8 Kasım'a kadar sürecek. Diğer yandan zirve programı kapsamında, Pekin'de 7-8 Kasım tarihlerinde APEC Bakanlar Toplantısı ve 9-10 Kasım tarihlerinde APEC CEO Zirvesi yapılacak. Zirvenin en önemli toplantısı olan ve dünya liderlerinin buluşacağı APEC Liderler Zirvesi de 10-11 Kasım tarihlerinde düzenlenecek.

ÇİN'E KURUCU ÜLKELERDEN DESTEK
Pekin'in dışındaki Yançi gölünde ise 22. APEC Ekonomi Liderleri Toplantısı'na başkanlık edecek olan Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, üye ülke liderleriyle bir araya gelecek. APEC Zirvesi boyunca ana gündem maddelerinin ticaret serbestliğinin teşviki, bölgesel ekonomik entegrasyonun derinleştirilmesi, ekonomi ve teknoloji alanında işbirliğinin güçlendirilmesinin yanı sıra ticari ortamın geliştirilmesi olması bekleniyor. Çinli yetkililer, APEC çerçevesinde kurulması gündemde olan serbest ticaret bölgesinin tüm üyelerin desteğini aldığını kaydetti. Çin Ticaret Bakanı Yardımcısı Vang Aiven, dün Pekin'de yaptığı basın toplantısında Trans Pasifik Ortaklığı (TPP) müzakereleri yürüten ABD'nin APEC kapsamında kurulması düşünülen serbest ticaret bölgesi aleyhinde diğer ülkelere baskı uyguladığı yönündeki yorumları değerlendirdi. APEC serbest ticaret bölgesi fikrinin 2006 yılındaki Hanoi Zirvesi'nde ortaya konduğunu belirten Vang Aiven, APEC'in 21 kurucu üyesinin tamamının bu fikri desteklediğini vurguladı. Halihazırda APEC üyelerinin yapıcı tavırla aktif istişare içinde bulunduğuna dikkat çeken Vang, "Şu an için tüm üyelerin desteğini aldığımız söylenebilir. Elbette somut esaslar üzerinde tartışma sürüyor, ancak görüş ayrılıklarının çözüme kavuşturulacağı konusunda eminim" dedi.

PEKİNLİLERE TATİL

APEC Zirvesi için başkent Pekin'de güvenlik önlemleri artarken, zirve boyunca misafirlerin kalabalıktan etkilenmemesi için Pekin'de 7-12 Kasım tarihleri arası tatil ilan edilecek. Ayrıca şehirlerarası ulaşım ücretlerinde indirime gidilerek halkın Pekin dışına tatile gitmeleri teşvik edilecek. Pekin Belediyesi de endüstriyel kirliliği azaltmak için yetkililerce belirlenen bazı fabrikaların zirve kapsamında 10 gün boyunca üretimlerinin durdurulacağını açıkladı. Ayrıca zirve boyunca trafiğe çıkacak araç sayısını azaltmak amacıyla inşaat ve kimyasal atık taşıyan araçların trafiğe çıkışı yasaklanacak. Bunun yanı sıra trafikte tek ve çift plaka uygulaması yapılacak. APEC Zirvesi boyunca konaklamaların yapılacağı otellere çiğ gıda tedarikçileri için yeni düzenlemeler getirilecek. Bazı otellerin resepsiyonlarında sağlık ürünü satışı askıya alınacak ve helal gıda konusuna dikkat edilecek. Asya Pasifik bölgesindeki ülkelerin, ticaret ve yatırımlarının serbestleştirilmesi ve ekonomilerinin bütünleşmesi çerçevesinde üye ülkelerin işbirliği ve bağlantılarının kolaylaştırılması amacıyla kurulan APEC'in 21 üyesi buluyor. Avustralya'nın başkenti Canberra'da 1989 yılında Asya Pasifik bölgesinden ABD, Kanada, Malezya ve Japonya gibi 12 ülkenin katılımıyla düzenlenen toplantı sonrasında resmi olmayan bir çalışma grubu olarak ortaya çıkan grup, daha sonra APEC adı altında toplanmıştı. Avustralya, Brunei, Kanada, Şili, Çin, Hong Kong, Endonezya, Japonya, Güney Kore, Malezya, Meksika, Yeni Zelanda, Papua Yeni Gine, Peru, Filipinler, Rusya, Singapur, Tayvan, Tayland, ABD ve Vietnam örgütün üyeleri arasında bulunuyor. Örgütün, dünya ticaret hacminin yüzde 44'ünü, dünya Gayri Safi Yurtiçi Hasılası'nın yaklaşık yüzde 55'ini ve dünya nüfusunun yüzde 40'ını oluşturduğu ifade ediliyor.

ÇİN'DEN İPEK YOLU'NA YATIRIM

Çin, yerel ve yabancı piyasalar arasında bir bağlantı kurmak için yapacağı altyapı inşaatlerine 100 milyar yuan (16.3 milyar dolar) değerinde yatırım fonu oluşturmaya hazırlanıyor. Bloomberg'in plan taslağının oluşturan ekipten olan ve kimliğini açıklamak istemeyen hükümet yetkililerinden aldığı bilgiye göre, bu fon, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in kara ve deniz yolları üzerinden ticaret olanağı sağlayacak bir altyapı oluşumunu hedefleyen "Yeni İpek Yolu" planının bir parçası olarak ayrıldı. Fon yerel altyapı inşaatlerini finanse edecek ve Çin'in politika bankalarının gözetiminde olacak. Yetkililerden alınan bilgiye göre ayrıca Çin, bankalar ve finansal kurumları denizaşırı altyapı inşaatlerine yönelik verilen kredileri genişletme konusunda cesaretlendirecek.

Dış Haber Servisi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.