ASEAN zirvesinde Çin korkusu

ABD’nin Kaliforniya şehrinde, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) üyesi 10 devlet lideri, Başkan Barack Obama’nın ev sahipliğinde bir araya geldi.

ASEAN zirvesinde Çin korkusu
17 Şubat 2016 Çarşamba 07:05

ABD’nin Kaliforniya şehrinde, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) üyesi 10 devlet lideri, Başkan Barack Obama’nın ev sahipliğinde bir araya geldi. Pazartesi günü başlayan toplantı 2 gün sürdü. Toplantıda Asya Pasifik hattında ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi ve Güney Çin Denizi’ndeki ABD ile ortaklarının “güvenlik” sorunları ele alındı.

ABD’NİN ASYA PASİFİK STRATEJİSİNİN 3 TEMEL PRENSİBİ
Hindistan’dan başlayıp içine Avustralya’yı alarak, ABD’nin doğu sahillerine kadar uzanan Asya Pasifik hattı, ABD ekonomisi için oldukça önemli bir bölge. Sahip olduğu dinamik nüfusu ve gelişmekte olan ekonomilere ev sahipliği yapan Asya Pasifik hattında etkinliğini sürdürebilmek için Washington, stratejisini üç temel prensibe göre kuruyor. Bunlar: Bölgedeki müttefik ülkelerle temel hususlar üzerinde mutabakat halinde olmak, müttefiklerle kurulan ittifakların yeni fırsat ve tehditlere karşı hem uyumlu hem de hızlı hareket etmesini sağlamak, son olarak da kurulan ittifakların, olası tehditlere karşı caydırıcı kapasiteye sahip olabilmesini mümkün kılmak.
İşte bu prensiplerin ışığında Obama yönetimi, ABD’nin hem bölge ülkeleriyle bire bir ilişkilerine hem de ASEAN gibi birçok devleti kapsayan örgütlerle ilişkilerine oldukça önem veriyor. Öyle ki, Obama yönetimi 2009 yılında başa geldikten hemen sonra, ASEAN ülkeleriyle ABD arasında yakın işbirliğini içeren bir antlaşma imzaladı. Buna ek olarak Barack Obama, ASEAN ülkelerine bugüne kadar tam 7 ziyaret gerçekleştirdi ve toplu olarak bu ülke liderleriyle tam 6 kere buluştu. Washington’un tüm bu politikaları işe yaramış görünüyor. Zira ASEAN ülkeleri 2015 yılında toplam 226 milyar dolarlık ticaret hacmiyle ABD’nin dördüncü ticaret ortağı konumundalar. Günümüzde ortalama 500,000 Amerikalı ise ASEAN ülkeleri ile yapılan ticaret sayesinde meslek sahibi olmuş durumda.

GÜNEY ÇİN DENİZİ’NDE BÜYÜK RAKİP ÇİN
Tabi bu kadar önemli ticaret bağlarının olduğu bir bölgede ekonomik çıkarlarını korumak Washington’un öncelikleri arasında. Özellikle yapılan ticaretin büyük bölümünün Güney Çin Denizi üzerinden gerçekleştirildiği düşünülürse, bölgenin dev gücü Çin ve bu ülkenin Güney Çin Denizi üzerindeki talepleri, Obama yönetimini oldukça endişelendiriyor. Bu sebepten ABD, 2011 yılından beri Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği’nin askeri danışmanı konumunda. 2015 yılından beri de, Birlikle istihbarat paylaşımını içeren bir antlaşma yürütülüyor.
Pazartesi başlayan ASEAN zirvesinde de ABD, Asya Pasifik hattı stratejisine uygun olarak, müttefikleriyle, Güney Çin Denizi’nin kendi çıkarları doğrultusunda güvenliğini sağlayacak kararların çıkmasını sağlayıp, Çin’e karşı caydırıcı bir koalisyon kurmayı amaçladı. Çin’in ise, zirveden kendi karasularını ilgilendiren bir kararın çıkması durumunda buna nasıl cevap vereceği merak konusu.

GÜNEYDOĞU ASYA ÜLKELERİ BİRLİĞİ (ASEAN)
1967 yılında kurulmuş siyasi ve ekonomik ir örgüttür. Zamanla genişleyen örgütün bugün toplam 10 üyesi bulunmaktadır. Bunlar: Malezya, Endonezya, Filipinler, Tayland, Singapur, Brunei, Vietnam, Laos, Myanmar ve Kamboçya’dır. ASEAN ülkeleri birlikte 2.4 trilyon dolarlık gayri safi milli hasıla ile dünyanın yedinci ekonomisini oluştururlar. ASEAN ülkeleri 632 milyonluk nüfusa sahiptir.Etiketler; #Obama #ASEAN

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.