Almanya ve 1915 İddiaları

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in AİHM'de İsviçre'ye karşı kazandığı dava sonucunda, emperyalizm kaynaklı Ermeni iddiaları ağır bir darbe almıştır. 11 Eylül sürecinde 20'yi aşkın parlamento, asılsız iddiaları...

Almanya ve 1915 İddiaları
22 Aralık 2013 Pazar 09:45

13beyhan

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in AİHM'de İsviçre'ye karşı kazandığı dava sonucunda, emperyalizm kaynaklı Ermeni iddiaları ağır bir darbe almıştır. 11 Eylül sürecinde 20'yi aşkın parlamento, asılsız iddiaları kabul etti. Önergeyi veren vekillerin büyük çoğunluğunun ABD'li kurumlar ile yakın ilişkide olması, Talat Paşa Komitesi'nin dikkatinden kaçmıyordu.

Almanya da 1915 iddialarını parlamento kararı ile kabul eden ülkeler arasındadır. 15. yasama döneminde Alman Federal Meclisi Bundestag'da temsil edilen SPD, CDU, Yeşiller ve Liberallerin ortaklaşa aldığı 16 Haziran 2005 tarihli karar şu başlığı taşıyor: "1915 Ermeni Tehciri ve Katliamı Anısına - Almanya, Türkler ile Ermenilerin uzlaşması için katkıda bulunmak zorundadır". "Soykırım" sözcüğü (Völkermord=Genozid) kararın gerekçesinde kullanılıyor. Kararda ise, "Birinci Dünya Savaşı öncesi ve sırasında Anadolu'da bir milyonu aşkın Ermeni, neredeyse Ermeni nüfusun tamamı, devlet yönetiminde İttihatçı Genç Türklerin planlaması sonucu katledildi (Massaker), imha edildi (Vernichtung), ölüm yürüyüşüne (Todesmärche) gönderildi" deniliyor. Yine "Alman İmparatorluğu'nun organize tehcir ve katliamlardan haberdar olmasına rağmen engelleme girişiminde bulunmadığından dolayı Bundestag üzüntü duyuyor", ifadeleri kararda yer alıyor.

TGB 10 binden fazla imza topladı

Talat Paşa Komitesi'nin Almanya ADD ile birlikte 2006 yılında 10 bin kişinin katılımıyla Berlin'de düzenlediği tarihi yürüyüş ve mitingden beş yıl sonra, 10 Kasım 2011 tarihinde önemli bir çalışma da Türkiye Gençlik Birliği Almanya ve Avrupa Atatürkçü Düşünce Dernekleri Birliği (ADD) tarafından yapıldı. TGB Almanya ve Avrupa ADD, 2005 Bundestag kararının geri alınması istemiyle Meclis Dilekçe Komisyonu'na (Petitionsausschuss) yazılı başvuruda bulundu. 10 bini aşkın imza toplandı. Şikâyet başvurusu Bundestag tarafından işleme alındı. Ne var ki, 2005 kararı geri alınmadı. Ancak AİHM Kararı ile yeni bir durum söz konusudur.

Yahudi'nin yanına Ermeni anıtı

AKP döneminin teslimiyetçi politikaları nedeniyle Almanya'da vahim adımlar atılmıştır. Berlin'e "Ermeni Soykırımı Anıtı" dikilmesi tartışılıyor, hem de Yahudi Soykırımı Anıtı'nın bulunduğu bölgeye. Aghet adlı belgesel film 2010 yılında Almanya'da yılın en iyi belgeseli ödülüne layık görüldü (Grimme-Preis 2010). Talat Paşa'nın katilini üç ayda salıveren skandal mahkeme ve katili (sözümüz ona Ermenilerin "Stauffenberg"i) kahramanlaştırılarak Türk mahallelerinde tiyatro oyunu olarak sahnelendi (2009). Atatürk'ümüzü, Kuvayı Milliye'yi katliamcı ilan eden fotoğraf sergileri yine Berlin'de yapıldı (2011). Peki, Aghet'te ne diyor: "Nazi Almanyası, Yahudi Soykırımı'nı yaparken - toplama kampları dahil - 'Ermeni Soykırımını' örnek aldı".

Beyhan Yıldırım


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.