Alman Meclisi bu teklifi görüşecek

Federal Alman Parlamentosu Bundestag’ın 2 Haziran’da görüşeceği ve Türk derneklerinin birleşerek protesto etme kararı aldığı ‘Ermeni Soykırımını Tanıma’ önerisinin tam metnini yayımlıyoruz

Alman Meclisi bu teklifi görüşecek
23 Mayıs 2016 Pazartesi 11:46

Almanya’nın iktidarda bulunan CDU (Hıristiyan Demokrat Partisi) ve SPD (Almanya Sosyal Demokrat Partisi) partileri ile Yeşiller Partisi’nin “Erinnerung und Gedenken an den Völkermord an den Armeniern und anderen christlichen Minderheiten vor 101 Jahren” (Ermenilere ve diğer Hıristiyan Azınlıklara karşı 101 yıl önce Yapılan Soykırımı Anma ve Saygı) başlığını taşıyan önerinin tam metni şöyle:
CDU/CSU, SPD ve Birlik 90/Yeşiller Partisi’nin 101 yıl önce Ermeniler ve diğer Hristiyan azınlıklara karşı gerçekleştirilen soykırımın hatırlanma ve anılması konulu başvurusu
Federal Meclis aşağıdaki kararı alsın:
1. Alman Federal Meclisi aşağıdaki tespitte bulunur:
Alman Federal Meclisi, Osmanlı İmparatorluğu’nda yaşayan Ermeniler ve diğer Hristiyan azınlıklara karşı 100 yıldan fazla bir zaman önce başlayan sürgün ve katliamların kurbanları önünde eğilmektedir. Meclis, dönemin Jöntürk Hükümeti’nin Osmanlı İmparatorluğu’ndaki Ermenilerin neredeyse tamamen imha edilmesine sebep olan eylemlerini acı verici bulmaktadır. Aynı şeklide Süryani ve Keldani Hristiyanları başta olmak üzere diğer Hristiyan halk gruplarının mensupları da söz konusu sürgün ve katliamların mağduru olmuştur.
24 Nisan 1915’te Osmanlı Konstantinopolis’inde dönemin Jön Türk rejiminin talimatıyla bir milyondan fazla etnik Ermeni’nin planlı sürgünü ve imhası başlatılmıştır. Onların kaderi, 20. yüzyıla korkunç bir şekilde damga vuran kitle imhaları, etnik malzemeler, sürgünler hatta soykırımlar tarihinin bir örneğini temsil etmektedir. Aynı anda biz, Almanya’nın suçunu ve sorumluluğunu taşıdığı Holokost’un eşsizliğini de biliyoruz.
Federal Meclis, Ermenilerin organize bir şekilde sürgün ve imha edildiklerine dair Alman diplomatların ve misyonerler tarafından da edinilen net bilgilere rağmen bu insanlık suçlarını durdurma girişiminde bulunmayan ve Osmanlı İmparatorluğu’nun ana askeri müttefiki olan Alman İmparatorluğu’nun utandırıcı rolü karşısında üzüntü duymaktadır. Federal Meclis’in anma girişimi aynı zamanda, dünyanın muhtemelen en eski Hristiyan milletine karşı duyulan özel saygının bir ifadesidir.
Federal Meclis, kurbanların anısına ve olayların tarihi açıdan ele alınmasına adanmış olan 2005 yılındaki kurbanlarını (matbu evrak 15/5689) vurgulamaktadır. 100. anma gününde, 24 Nisan 2015’te Federal Meclis’teki tüm parti gruplarından konuşmacılar ve özellikle AFC Cumhurbaşkanı tartışmanın bir gün öncesinde Ermeni soykırımını kınadılar, kurbanları andılar ve barış çağrısında bulundular. Alman İmparatorluğu’nun yaşanan olaylarda suç payı bulunmaktadır.
Alman Federal Meclisi, Almanya’nın özel tarihi sorumluluğunu kabullenmektedir. Buna, geçmişin uçurumlarını aşarak barışma ve anlaşma yolları aramak konusunda Türkler ve Ermenileri desteklemek de dahildir. Bu barışma süreci geçtiğimiz yıllarda tıkanıklığa uğramıştır ve acilen yeni ivmelere ihtiyaç duymaktadır.
Federal Meclis, hayal edilmesi imkansız derece gaddar suçları anmak suretiyle yalnızca kurbanları değil, 100 yıl önce zor şartlar altında ve hükümetlerinin direncine rağmen çeşitli yöntemlerle Ermeni kadın, çocuk ve erkeklerin kurtarılması için çaba gösteren tüm Almanlara ve Türklere de hürmet etmektedir. Bugün Almanya’da okullar, yüksekokullar ve siyasi eğitim çevrelerine, 20. yüzyıldaki etnik ihtilaf tarihleriyle yüzleşme konusunu bir parçası olarak Ermenilerin sürgün ve imha edilmeleriyle yüzleşme hususunu ders planlarına ve ders malzemelerine dercetmek ve sonraki nesillere bunu aktarmak görevleri düşmektedir. Bu bağlamda bilhassa eyaletlere önemli bir rol düşmektedir.
Federal Meclis, Ermeni sürgün ve imhasının kurbanlarını Alman rolünü de göz önünde bulundurarak anmanın ve bunu Türk ve Ermeni kökenli vatandaşlara aktarmanın uyuma ve barış içinde bir arada yaşamaya bir katkı teşkil ettiği görüşündedir. Federal Meclis, Ermenilere karşı işlenen suçlarla yüzleşmeyi Ermeniler ve Türkler arasında barışmayı hedef alan bilim, sivil toplum, sanat ve kültür alanındaki girişim ve katkıların- Türkiye’de de artmasını memnuniyetle karşılamaktadır.
Federal Meclis, 1915 Ermenilerin sürgünü ve katliamlarıyla yüzleşme ve anma meselesine dikkatini vermesi için Federal Hükümeti cesaretlendirmeye devam etmektedir. Federal Meclis, bu meseleye ivme sağlayan ve destek veren her girişimi de memnuniyetle karşılamaktadır.
Almanya’ın kendi tarihi tecrübesi, kendi geçmişine ait karanlık dönemlerle yüzleşmenin bir toplum için ne denli zor olduğunu göstermektedir. Buna rağmen tarihte samimi bir şekilde yüzleşmek hem toplumun kendisi hem de diğerleriyle barışmanın en önemli temelini teşkil etmektedir. Bu yapılırken, suçluların işlediği suç ile bugün hayatta olan kişilerin sorumluluğu arasında ayrım yapılmalıdır. Geçmişin anılması ayrıca, hassasiyetimizi korumanızı ve hakların sürekli olarak nefret ve imha tehdidine maruz kalmasının önlenmesini sağlamaktır.
Alman Federal Meclisi, 2005 yılından bu yana Ermenistan ve Türkiye temsilcilerinin hatırlama ve iki devlet arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi için birbirine yakınlaşma girişimlerini not etmektedir. Ancak, iki devlet arasındaki ilişkiler hala çok gerilimli olup, karşılıklı güvensizlik hakimdir. Bu bağlamda, tarih ile yapıcı bir şekilde yüzleşilmesi günümüzde ve gelecekte uzlaşma sağlanması için mutlaka gereklidir.
Türkiye Cumhuriyeti ile Ermenistan Cumhuriyeti arasındaki ilişkilerde rahatlama ve normalleşme Kafkasya’da istikrar sağlanması açısından da önem taşımaktadır. Almanya, AB komşuluk politikası çerçevesinde Alman-Ermeni-Türk ilişkilerinde tarihi rolü nedeniyle özel bir sorumluluk taşıdığını düşünmektedir.
II. Federal Meclis, Federal Hükümetten aşağıdaki hususları talep etmektedir:
- Federal Meclis 24 Nisan 2015 tarihinde 100. yıldönümü vesilesiyle gerçekleştirilen oturumun ruhuna uygun olarak 1915/1916 yıllarında Ermenilerin sürgünüyle ve neredeyse tüm yok edilmeleriyle ve Alman İmparatorluğu’nun rolüyle kamu nezdinde geniş ölçüde yüzleşmeye katkı sağlamaya devam etmek.
- Ermeni halkıyla barışma için gerekli olan temeli atmak için o dönemdeki sürgün katliamlarla açık bir şekilde yüzleşme konusunda Türk tarafı tarafını cesaretlendirmek.
- Türkler ve Ermeniler arasında geçmişle yüzleşmek suretiyle yakınlaşma, barışma ve tarihi suçun affedilmesinin sağlanması için çaba göstermeye devam etmek.
- Türkiye’de ve Ermenistan’da Türkler ve Ermeniler arasında iletişime, yakınlaşmaya ve tarihi geçmişle yüzleşmeye hizmet eden bilimsel ve kültürel faaliyetler ile sivil toplum faaliyetlerini desteklemek ve bütçenin sunduğu imkanlar çerçevesinde teşvik etmeye devam etmek.
- Barışma ve Türk-Ermeni ilişkilerinde çoktan zamanı gelmiş olan iyileştirme bağlamında ilk adım olarak, örneğin bilim adamları için burslar veya her iki ülkeden geçmişle yüzleşme ve barışma için gayret gösteren sivil toplum güçlerinin desteklenmesi suretiyle Türkiye ve Ermenistan’ın tarihi olaylarla yüzleşmelerini aktif bir şekilde desteklemek.
- Halihazırda duraksamada olan ülkelerarası normalleşme sürecini devam ettirmeleri için Türk ve Ermeni hükümet temsilcilerini cesaretlendirmek.
- 2009 yılında imzalanan ve tarihin bilimsel şekilde araştırılması için bir komisyon kurulması, diplomatik ilişkilerin yeniden başlatılması ve ortak sınırın açılmasını öngören Zürih Protokollerinin Türk ve Ermeni hükümetleri tarafından onaylanması için çaba göstermek.
- Kısa bir süre önce Türkiye’de başlanan Ermeni kültür mirasının bakımının devam ettirilmesi ve yoğunlaşmasına arka çıkmak.
- Almanya içinde de 1915-1916 olaylarıyla yüzleşmeyi konu alan bilim, sivil toplum ve kültür alanındaki girişim ve projeleri mali imkanlar çerçevesinde teşvik etmeye devam etmek.
Berlin,.... 2016
Volker Kauder, Gerda Hasselfeldt ve Meclis Grubu
Thomas Oppermann ve Meclis Grubu
Kathtin Görüng-Eckardt, Dr. Anton Hofreiter ve Meclis Grubu

TÜRK DERNEKLERİ PROTESTO EDECEK
Almanya’da farklı görüşlerdeki Türk dernekleri, soykırım tasarısına karşı birleşerek 28 Mayıs’ta büyük bir miting düzenleme kararı almıştı. 19 Mayıs akşamı bir araya gelen Türk dernerkleri, Alman Meclisi’nin AİHM’nin 1915 olaylarının soykırım olarak değerlendirilemeyeceğine ilişkin kararına rağmen, Türkiye’yi töhmet altında bırakmayı amaçlayan söz konusu tasarıya karşı kayıtsız kalamayacaklarını açıklamıştı.  


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.