ABD’nin planı Şii-Sünni çatışması çıkarmaktı

Eski Mısır Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmed Rakha Hassan bölgedeki gelişmeleri Aydınlık için değerlendirdi

ABD’nin planı Şii-Sünni çatışması çıkarmaktı
27 Nisan 2015 Pazartesi 09:22

Sinan Güzaltan / Kahire
[email protected] 

ESKİ Mısır Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmed Rakha Hassan  halen,  Suriye devleti ve muhalifler arasında arabuluculuk yapan "Egyptian Council For Foreign Affairs"in yöneticiliğini yapıyor. 
ERDOĞAN VE SUUDİLER ANLAŞTI
- Türkiye'nin, Yemen'de Mısır'ın da içinde bulunduğu koalisyonu desteklemesini nasıl değerlendiriyorsunuz? İran'a karşı bir Sünni cephe mi kuruluyor?
Türkiye, Suudilerle İran inisiyatifine karşı durmak üzere anlaştı. Fakat Türkiye ve İran'ın, başta ekonomi, enerji ve güvenlik olmak üzere ortak çıkarları var. Kuzey Irak'ta Kürt yönetimi ve Irak'ın diğer kısımları üzerinde ki İran etkisi, Türkiye'nin içişleri ile doğrudan bağlantılı. Şii ve Sünniler arasındaki gerginliğin Türkiye'yi etkilememesi düşünülemez, eninde sonunda Türkiye, Sünni bir ülke.
- Mısır'ın Yemen'de Suudi Arabistan ile ortak hareketi Mısır-İran ilişkilerini nasıl etkiler?
İranlı yetkililer, İhvan'ın iktidarı alışını, "1979'da Tahran'da başlayan İslam Devrimi'nin yeni bir başarısı" olarak nitelendirmişti.  İhvan, İran'da olduğu gibi silahlı kuvvetlere ek olarak "Devrim Muhafızları" modelini getirmek için Sina'da kamplar açtı. Bugün Sina'daki saldırıları düzenleyenler, bu dönemin kalıntılarıdır.
SUUDİLER VE ABD ARASINDA STRATEJİK İLİŞKİ MEVCUT
- ABD planları çerçevesinde Suudilerin bölgede terör gruplarına destek verdiği biliniyor. Fakat bugün bu planın hedefi olan Mısır, Yemen'de, Suudilerle beraber hareket ediyor. Bu durum çelişkili değil mi?
Suudi Krallığı’nın kuruluşunun dahi Batı tarafından desteklendiği tarihsel bir gerçek... Suudiler ve ABD arasında, ortak çıkarlara dayanan stratejik ilişkiler mevcut. Fakat unutulmamalı ki, Körfez bölgesi Arap ve Farslar arasında tarihi bir çatışma noktasıdır. Körfez ülkelerindeki Şii azınlıkların, İran'la yakın ilişkileri mevcut. Suudi Arabistan bölgede İran etkisinden çekinmektedir.  Stratejik bir nokta olan Irak, Tahran'ın kontrolünde ve Sünniler IŞID saflarına itilmiş durumda. ABD'nin planı önce bölgeyi karıştırmak ve sonrasında Şii ve Sünnileri karşı karşıya getirmekti. Ve maalesef başardılar. Başarılarında hatalarımızın payı büyük...
- Bu sebeple size bu soruyu soruyorum. Neden Mısır, Yemen'de Suudilerle, İran'a karşı tavır alarak, Şii-Sünni çatışmasında taraf olup ABD'nin planları içinde kendisine biçtiği rolü kabul ediyor?
Yemen'de öncelikle kavranması gereken şu ki, Mısır, Washington'la değil Riyad ile işbirliği yapıyor. Körfez ve Bab-El Mendeb boğazı, Mısır'ın milli güvenliği bakımından stratejik öneme sahip. Eski Yemen Devlet Başkanı Abdullah Salih'e görevden ayrılması için güvenli bir geçiş dönemi önerdik. Bu planı önce kabul etti fakat sözünü tutmadı. Yaşananların sorumlusu Salih'tir.
'ARAP ORDUSU, TERÖRE KARŞI KURULUYOR’
- Yemen'e müdahalenin zamanlaması dikkat çekti. İran - ABD anlaşması ile eşzamanlı olarak Yemen'e operasyon başladı. Tabloya uzaktan bakıldığında iki ihtimal mevcut;
Birincisi; ABD bir yandan İran'la el sıkışıyor diğer yandan da Yemen üzerinden İran'ı sıkıştırmaya devam ediyor. İkincisi, Suudiler, milli güvenlikleri adına ABD'yi beklemeden bir hamle yaptılar. Hangisi doğru?
Sorunuza cevap vermek için ilk önce sorulması gereken soru, koalisyonun amacı nedir? Amaçlanan, Yemen üzerinden İran'a “Bölgesel etkini durdur” mesajı vermektir. Bazı bölgeler yasaktır. İran, Yemen'de kırmızı çizgiyi geçti. Husilere ve Salih'e destek verdi. Saleh, İran-ABD yakınlaşması sonrası İran'ın, Yemen'deki yardımlarına ABD'nin gözlerini kapatacağına ihtimal verdi ve yanlış bir hamle yaptı. ABD, Suudilerin müdahale kararını ve ilerleyişini şaşkınlıkla karşıladı.
- Bu bağlamda, Arap Ordusu’nu ve oynayacağı rolü nereye oturtmak lazım? Arap ülkelerinin ABD'nin etkisinden çıkmak için yaptığı bir güvenlik hamlesi mi? Yoksa İran'ı bölgede dengelemek için ortaya sürülen bir ABD planı mı?
Arap Ordusu, başta Mısır olmak üzere Arap ülkelerinin inisiyatifinde gerçekleştirilmek istenen bir projedir. Son 4 yıl içinde, Arap ülkelerinin toprak bütünlükleri terörizm tarafından tehdit edilir haline geldi ki bu durum dış müdahaleye bahane oluşturabilir. Önümüzdeki soru açıktır; güvenliğimiz konusunda yabancı ülkelere mi güveneceğiz yoksa kendi kendimizi mi koruyacağız? Arap Ordusu, İran'a karşı değil bölgedeki teröre karşı kuruluyor.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.