ABD’nin gözdesi Barzani değil PKK

ABD’nin terör örgütlerini nasıl kullandığı gözler önüne seriliyor. Barzani yönetimi koridorun inşası için eksen olma özelliği taşımıyor. ABD, sahadaki taktik anlayışını PKK üzerinden şekillendiriyor

ABD’nin gözdesi Barzani değil PKK
29 Haziran 2015 Pazartesi 13:35

Deniz Kahraman
ABD yönetimi IŞİD üzerinden Ortadoğu’yu yeniden şekillendirmeye çalışırken 80’li yılların sonundan itibaren yakın işbirliği içinde olduğu Barzani ailesini göz ardı etmeye başladı. ABD’nin yeni gözdesi ise, Washington yönetiminin “terörist” dememek için “devlet altı örgütlenme” olarak tanımlamayı tercih ettiği PKK/PYD ve bunların yan kuruluşları oldu. ABD’nin özellikle sahadaki taktik anlayışını PKK ve PYD unsurlarıyla şekillendirdiği bir sır olmaktan çıktı.
Türkiye koalisyon hesapları yaparken Irak’ın kuzeyinden Suriye’ye uzanan eksende yaşanan gelişmeler bölgenin sancılı bir dönemin başında olduğunu gösteriyor. Aydınlık’ın Iraklı kaynaklardan aldığı kulis bilgiler Washington yönetiminin Irak’ta ve Suriye’de yine ateşle oynamakta olduğunu ortaya koyarken, görünen tablo ABD’nin terör örgütlerini Ortadoğu’yu şekillendirmede nasıl bir araç olarak kullandığını da gözler önüne seriyor. İşte başkent kulislerine yansıyan bilgiler ve değerlendirmeler:

TAKTİK UNSUR OLMAKTAN ÇIKIYOR
Suriye’nin kuzeyindeki bölgeyi denetim altına alması için PKK/PYD’nin önünü açan ABD yönetimi taktik açıdan sahada bu örgütlerle açık işbirliği yapmaktan çekinmedi. Barzani peşmergelerinin IŞİD’e karşı başarılı olamaması ABD’nin Kürtler arasındaki işbirliği eksenini değiştirmesine de gerekçe oluşturdu. Çünkü Erdoğan ile Barzani’nin arasının iyi olması, petrol ticaretinde AKP’nin Barzani yönetimi ile yakın ilişki içine girmesi, Erbil’i ABD açısından Ankara’ya karşı kullanılabilecek taktik bir unsur olmaktan çıkartmıştı. ABD de bu kez PKK ve PYD’yi devreye sokarken Barzani’nin üzerine bir çizik attı.

BAŞKANLIK ÇANTADA KEKLİK DEĞİL
Bu gelişmelerin yanı sıra bölgedeki Kürt partileri arasındaki dengeler de Barzani’nin aleyhine gelişme göstermeye başladı. Bugüne kadar Irak’ın kuzeyindeki Kürt grupların tartışmasız tek lideri konumunda olan ve bunu da siyasi açıdan başkanlık makamında oturarak sahiplenen Barzani son 3 yıldan bu yana Neşirvan Mustafa örneğinde olduğu gibi solcu Kürt grupların yoğun baskısı altında kaldı.
Siyasi altyapısı ve seçmen desteği de zedelenen Barzani için bundan sonra “Bölgesel Yönetim Başkanlığı” çantada keklik olmayacak. Bu nedenle Barzani yeniden başkan olması durumunda 2 yıl içinde bağımsızlık ilan edeceği sözünü verirken yeni bir anayasa için de çalışma başlattı.
Irak’ın kuzeyindeki sıkıntı sadece ABD’nin desteğini çekmesi ve siyasi açıdan belirsiz bir döneme girilmesiyle sınırlı kalmamış görünüyor. Petrol fiyatlarının hızla düşmesi, Bağdat yönetiminin Erbil yönetimine anayasal olarak vermesi gereken yüzde 17’lik payın sürekli aksıyor olması Barzani’yi adeta iflas etme noktasına getirdi. Dört aydan bu yana memur maaşlarının önemli bir bölümünün ödenemediği ortaya çıktı. IŞİD bozgunu sonrasında güvenlik birimlerinde ayrılmaması için maaşlarında iyileştirme sözü verilen peşmergeler için ise adım atılmadığı öğrenildi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Şinatubo Volkani - 5 yıl önce
barzaninin paralı askerleri yerine,örgütün karın tokluğuna,ırgat marabalarını kullanmak
;abd için en ekonomik çözüm.askeri üstlerde ki depolarda,uzun süre beklemiş,eski cep
aneyi ucuza imha imkanıda sağlıyor.
Avatar
Mehmet Orhan - 5 yıl önce
Her Kuş Kendi cinsi ile uçar. Kartallar Kartallarla, kargalar kargalarla. Abdülkadir Geylani