AB’den Gazze’yi kıstırma girişimi

Gazze’de bir türlü istediği sonuca varamayan İsrail’in imdadına Almanya, Fransa ve İngiltere yetişiyor. Amaç 28 günden bu yana direnen Gazze’yi tamamen zayıflatıp silahsızlandırmak ve teslim olmaya zorlamak ALMANYA,...

AB’den Gazze’yi kıstırma girişimi
10 Ağustos 2014 Pazar 02:34

13manset-harita

Gazze’de bir türlü istediği sonuca varamayan İsrail’in imdadına Almanya, Fransa ve İngiltere yetişiyor. Amaç 28 günden bu yana direnen Gazze’yi tamamen zayıflatıp silahsızlandırmak ve teslim olmaya zorlamak

ALMANYA, Fransa ve İngiltere’nin hafta başında Gazze’de yeni bir AB Sınır Yardım Misyonu başlatmayı önerdi. Berlin’in başını çektiği üçlü girişim planı, Avrupa Birliği’nin polis ve gümrük yetkilileri kontrolü altında Mısır ve Gazze’nin güneyi arasındaki Refah sınır kapısının yeniden açılmasını öngörüyor.

ÇİFTE STRATEJİ

Yapılan açıklamalara göre AB misyonunun iki hedefi var:

1- Mısır üzerinden gerçekleştirilen silah kaçakçılığının durdurularak, İsrail güvenliğinin güvence altına alınması.

2- Diğer taraftan, Gazze’ye uygulanan ablukanın kaldırılarak, Filistin halkının yaşam koşullarının iyileştirilmesi.

Her iki adım için Refah sınır kapısının Avrupa Birliği Sınır Misyonu (EUBAM) tarafından devralınması ve açılması ilk etap olarak görülüyor. Daha sonra uluslarlarası bir gözlem heyetinin, “radikal gurupların” silahsızlandırılması ve tünellerin imha edilmesi için devreye girmesi öngörülüyor.

Tüm bunların gerçekleşmesi için de bölgede meşru ve güvenilir bir ortak olması koşulu vurgulanıyor. Bu rolü, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın yeniden üstlenmesi isteniyor.

‘SINIRLARI AB KONTROL ETSİN!’

Berlin yönetimindeki “üçlü girişim planının” diplomatlar tarafından “kesinlikle yeni bir barış planı olmadığı” ifade edilmekte ancak Alman basını girişimi “Berlin’in barış planı” olarak değerlendiriyor. Planın uzun zamandır uluslararası ortaklar ve bölgesel güçler arasında yoğun görüşüldüğü söyleniyor.

Berlin’in üçlü girişim planının kamuoyuyla paylaşılmasından hemen sonra, İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’ın, Gazze çatışmasına çözüm bulunmasında Avrupa Birliği’nden, özellikle de Almanya’dan yardım istemesi dikkat çekti. Gazze Şeridi’nde sınır kontrolü için “Alman önderliğinde bir AB misyonu” önerdi. Lieberman Perşembe günü Alman Bild gazetesine verdiği demeçte, “Avrupa’da siyasi lider ülke olarak Almanya’nın, Gazze çatışmasında belirleyici rol oynaması gerektiğini” açıkladı.

‘HAMAS’IN GÜCÜ KIRILMALI’

Aşırı-ırkçı söylemleriyle dikkat çeken İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’ın alışılmamış biçimde “Mısır ve Gazze arasındaki sınırlar Berlin Yönetimi altında kontrol edilsin” çağırısı, “İsrail hükümetinin silahlı çatışma istemediğinin göstergesi olarak mı algılanmalı” sorusunu öne çıkıyor.

Bu bağlamda Alman Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier’in 2 Temmuz’da die Welt gazetesiyle yaptığı söyleşide “Hamas’ın gücü kırılmalı” sözleri ipucu veriyor.

Şu anda, ABD hükümetinin desteği ile Gazze çatışmasında aracılık yapan Kahire’deki yeni hükümetin, Hamas’la iyi gitmeyen ilişkisinden sonra, küresel etkin siyasi güç olma iddiasındaki Almanya’nın da Hamas’a karşı sert söylemleri dikkat çekiyor. İsrail’in temel amacının ise Gazze’nin tamamıyla askersizleştirilmesi olduğu biliniyor.

AB’NİN PLANI KABUL EDİLİRSE

Avrupa Birliği, geçmişte de Refah sınırına EUBAM (European Union Border Assistance Mission) misyonu dahilinde yaklaşık 90 polis ve gümrük görevlisini göndermişti.

Ancak, Hamas 2007 yılında başa geçtikten sonra bu misyonu bitirmişti. Avrupa Birliği’nin yeni planının kabul edilmesi halinde EUBAM birimleri Refah sınırına gönderilecek. Alman görevlilerin, ayrıca Filistin güvenlik güçlerini de eğiteceği belirtiliyor.

Öte yandan, Filistinli yetkililerden yapılan açıklamaya göre, Eylül ayında Oslo’da Gazze’nin yeniden imarı için fon oluşturmak üzere, bir destek konferansı düzenlenecek.

BM KAMPLARINA SIĞINANLARIN SAYISI 255 BİNİ GEÇTİ

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının başlamasıyla yerlerinden edilen ve Birleşmiş Milletler (BM) kamplarına sığınan sivillerin sayısı 255 bini aştı. BM Filistin Ofisi’nin verdiği bilgilere göre, 255 bin sivil, çoğunluğu BM ve devlet okullarından oluşan sığınaklarında kalıyor. Operasyonlar nedeniyle Gazze’deki sağlık sisteminin de çökme noktasına geldiği bildirildi. Tespit edilen 46 bin hamile kadından 10 bini başka yerlere taşınmak zorunda kaldı. Şifa Hastanesi de, erken doğumlarda yüzde 15 ila 20 arasında artış yaşandığını bildirdi.

SINIRA TAMPON BÖLGE

Gazze’ye atılan bombalardan artakalan patlamamış mühimmat ve şarapnel parçaları da sivillere yönelik büyük tehlike oluşturuyor. Patlayıcı madde kalıntıları nedeniyle sınır boyunca 3 kilometre genişliğinde bir alan “tampon bölge” olarak ilan edildi. Savaş ortamını yaşayan aileler ve yakınlarını kaybeden çocukların durumu da ele alındı. Rapora göre, 373 bin çocuğun psikolojik desteğe ihtiyacı olduğu belirtildi.

Gönül Kenter / Frankfurt


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.