ABD’den NATO’yu sahaya sürme planı

ABD yönetiminin, IŞİD ile mücadelede, NATO’yu daha fazla devreye sokmaya çalıştığı ortaya çıktı.

ABD’den NATO’yu sahaya sürme planı
26 Ocak 2016 Salı 14:10

Aydınlık / Ankara

ABD yönetiminin, IŞİD ile mücadelede, NATO’yu daha fazla devreye sokmaya çalıştığı ortaya çıktı. 2001 yılında Afganistan operasyonuna benzer şekilde, Washington yönetiminin ittifakın Suriye konusunda daha fazla inisiyatif alması için hazırladığı taslak planlamayı NATO’ya ilettiği öğrenildi. NATO’nun da ABD’nin taleplerini değerlendirmeye aldı. ABD’nin, NATO üzerinden Rusya’nın Suriye’deki varlığına karşı dengeleme arayışı içinde olduğu belirtiliyor.
ABD yönetimi, Suriye’de, Afganistan modelini uygulamaya sokmak için sessiz sedasız adım atmaya başladı. IŞİD üzerinden Ortadoğu’yu yeniden şekillendirme çabasında olan Washington yönetimi, koalisyon ülkeleri üzerinden sahada yürüttüğü faaliyetler etkili olamayınca NATO’yu devreye sokma seçeneğini gündeme taşıdı. Barack Obama yönetiminin bir süreden buyana oluşturduğu ve olgunlaştırdığı yaklaşım çerçevesinde, kurumsal olarak NATO’nun ve müstakil olarak ittifak üyesi ülkelerin Suriye konusunda sağlayacağı olası katkılar konusunda ayrıntılı bir çalışma yapıldı. AKP hükümeti ile zaten ikili düzeyde İncirlik mutabakatı yapıldığı için, bu çalışmanın kapsamına Türkiye’nin doğrudan alınmadığı, çalışmanın ağırlıklı olarak ittifakın, IŞİD ile mücadeleye mesafeli duran üyelerini kapsadığı öğrenildi.
Kısa bir süre önce de Washington yönetimi, söz konusu taleplerini, NATO’nun gündemine taşıdı. ABD, NATO ve tüm üyelerine resmi talepte bulunarak IŞİD’le mücadeleye ek katkı talep etti. Washington yönetimi, ittifakın IŞİD ile mücadelede daha fazla devreye girmesini ve inisiyatif almasını istedi. IŞİD’le mücadeleyi ABD önderliğindeki koalisyona bırakarak öne çıkmayan NATO’da Washington yönetiminden gelen bu talepleri değerlendirmeye aldı.
Özellikle Suriye’den uzak duran yaklaşımıyla dikkat çeken NATO’nun Washington’ın talebini karşılıksız bırakması beklenmiyor. Talepte bulunanın Washington olması, talebin reddedilme olasılığını neredeyse sıfıra indirirken değerlendirmenin “müttefiklerin ikili çabalarına destek olma” ilkesi çerçevesinde yapılarak yeşil ışık yakılması söz konusu olabilecek.
NATO’nun şu ana kadar izlediği çizgiye sadık kalıp kalmayacağı ise merak konusu oldu. İttifakın Suriye’ye doğrudan müdahaleye sıcak bakmadığı biliniyor. NATO şu ana kadar Suriye krizine müdahil olmama politikasını tavizsiz şekilde uyguladı. Bu tavırda çözüm müzakerelerinin daha da karmaşık hale gelmesi endişesi etkili oldu. Özellikle Almanya’nın, NATO’nun Suriye’ye doğrudan müdahil olması konusunda ciddi endişeleri bulunduğu biliniyor.
Koalisyon bir yandan NATO’dan katkı talep ederken diğer yandan da kendi içindeki üst düzey temasları yoğunlaştırıyor. Çarşamba günü Paris’te bir araya gelen ABD, Avustralya, İngiltere, Fransa, Almanya ve İtalya savunma bakanlarının gerçekleştirdiği toplantının ardından 10-11 Şubat’ta Brüksel’de yapılacak NATO Savunma Bakanları Toplantısı paralelinde 26 koalisyon ülkesinin savunma bakanlarını bir araya getirecek bir toplantı yapılması öngörülüyor. Bu toplantıya Irak Savunma Bakanı’nın da katılması gündemde.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.