‘ABD’de borç sarmalı kontrol dışına çıkıyor!’

Kongre Bütçe Ofisi, yükselen federal borçların, hükümeti borç sarmalına sürüklediğini; on yıl içinde ekonomik büyümeyi boğmakla tehdit ettiğini rapor etti. Yaşlanan nüfus, sağlık maliyetleri vb etkenlerle daha büyük ve kalıcı bir borç yükü ortaya çıkabileceğinden endişe ediliyor

‘ABD’de borç sarmalı kontrol dışına çıkıyor!’
19 Haziran 2015 Cuma 11:10

Dış Haberler 

ABD Kongresi’ne sunulan bir raporda, yükselen federal borçların, hükümeti borç sarmalına sürükleyip programdan sapmaya zorladığı; talep büyümesine rağmen on yıl içinde ekonomik büyümeyi boğmakla tehdit ettiği belirtildi. 

Washington Times gazetesinin haberine göre, Kongre Bütçe Ofisi (KBO) bağımsız bir kuruluş aracılığıyla, bütçe kesintileri veya vergi artışlarının o korkunç senaryoyu önlemeye yardımcı olacağını bildirdi. Raporda bütçe kesintileri ve vergi artışının, ekonomiyi diğer önlemlere göre daha çok güçlendireceği, kritik kararları ertelemenin işlerin daha kötüye gitmesine yol açabileceği ifade edildi.  

Raporda, hükümetin yatırım gelirlerinin özel sektörle karşılaştırıldığında sadece yarısı düzeyinde olduğuna işaret edildi. En yetkili isim KBO Direktörü Keith Hall’in de imzasını taşıyan Rapor, geleneksel liberal argümanların tersine, örtülü vergilerle yoksullara para transfer ederek onları “işgücünün ve ekonominin iç karartıcı geleceğinin dışında tutmayı” önerdi. 

OBAMA DÖNEMİNDE YIĞILDI” 

Raporda “Federal bütçenin uzun vadeli görünümü, son birkaç yıldır önemli ölçüde kötüleşti” deniyor. CBO Raporunda muazzam açığın Obama yönetimi döneminde yığıldığı, Obama’nın teşvik ve ekonomide yaptığı diğer köklü değişikliklerin yığılmaya neden olduğu belirtildi. Değişikliklerin, Amerikalıların emek harcamak yerine devlet yardımına yönelmelerine yol açtığı ifade edildi. “Tıpkı Başkan George W. Bush döneminde başlayıp Obama döneminde devam ettiği üzere, teşvik politikalarının dışına çıkılması birkaç yıl içinde etkisini gösterir, bütçede esaslı iyileşme görülür.”  

HAZİNE’Yİ BOŞALTIR!” 

Ancak yaşlanan nüfus, sağlık maliyetleri, daha az motivasyonlu işgücü gibi etkenler eğilimi tersine çevirecek, daha büyük ve kalıcı bir borç yükü birikimi ortaya çıkacak. Ev Bütçesi Komitesi Başkanı Tom Price, durumu şu sözle ifade ediyor: “Ulusal açık hızla kontrol dışına çıkıyor.” Price, acil eylem çağrısı yaptı. Tom Price, çarpıcı raporun, Hazine’yi boşaltacak büyük bir yetki programı için acil eylem çağrısı niteliğinde olduğunu söyledi. 

Demokratlar harekete geçmek gerektiği konusunda hemfikirler ama harcamaya sınırlama getirilmesi gerektiğini belirtiyorlar. Gerekli olanların da, eğitim, altyapı ve araştırma harcamaları olduğunu savunuyorlar. 

HARCAMADAKİ  

PERVASIZLIK KADAR DEĞİL” 

Maryland’dan kıdemli Bütçe Komitesi üyesi Chris Van Hollen, devlet yatırımlarıyla ekonomiye hızla daha fazla para pompalayarak Amerikalıların ev taksit ödemelerinin artırılacağını söyledi. 

“Açığı azaltmak, ödenmemiş vergilerde ya da vergi muafiyetinde milyarlarca dolar anlamına gelmez. Harcamalarda -büyümedeki yavaşlamanın etkisi kadar- büyük bir kesinti veya harcamalardaki kadar büyük bir pervasızlık anlamına gelmez. Bu Amerika’nın geleceğinden çalmak veya Amerikalı yaşlılara verdiğiniz sözlerden dönmek anlamına gelmez!” 

50 YIL ÖNCEKİ GİBİ” 

Kongre Bütçe Ofisi, raporunda, Amerika’nın borcunun 2. Dünya Savaşı sonundaki rekor seviyeye yükseldiğini hatırlattı. Raporda şu satırlara yer verildi: “Amerika 2. Dünya Savaşı’nın sonunda da bu kadar geniş çaplı bir krizi tecrübe etmiş ancak dönemin ABD hükümeti borçları hızlı biçimde temizlemiş, ekonomik tempo öngörülebilir hale gelmişti. Bugün ise Amerikan ekonomisi borç seviyesini ekonominin yüzde 75’i civarında tutmak için orta sınıf ailelerden yıllık 750 dolar daha fazla vergi ödemelerini talep ediyor. 50 yıl önceki ekonomik tabloya geri dönüş ise vergi ödemelerine ek olarak sosyal güvenlik harcamalarından 2 bin 400 dolarlık kesintiyi öngörüyor.” 

İSRAFI AZALTMAK ÇÖZMEZ’ 

Kongre Bütçe Ofisi durumu “Federal bütçeyi uzun dönemde sürdürülebilir bir yola sokmak için senatörler ya vergi politikalarında, ya harcama politikalarında ya da her ikisinde temel değişiklikler yapmak zorundalar” biçiminde özetliyor. Konuya ilişkin açıklama yapan Concord Koalisyonu’nun İcra Müdürü Robert L. Bixby ise “Bir sonraki Başkan, Kongre’yle birlikte çalışarak, hızlıca hareket etmeli ve ülkeyi etkili bir şekilde daha sürdürülebilir bir yola sokmalı” ifadesine yer vermişti. 

Kongre Bütçe Ofisi’nin raporlarına yakından bakıldığında israfı azaltma, yolsuzluğu ve suistimali azaltma vaatlerinin, oranların büyüklüğü karşısında artık yetersiz kaldığı görülüyor. Cumhuriyetçi yönetimi altında, KBO, “dinamik puanlama” olarak bilinen yöntemi kullanmaya başladı. Bu ise vergi kesintisi gibi temel politikaların ekonomik geri bildirimini hesaba katmak anlamına geliyor. 

Raporda son olarak, açığın sürdürülebilir bir yola girmesi için vergi ve harcamalarda köklü değişiklik önerileri yapılıyor.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
abc - 5 yıl önce
bunlara birşey olmaz dünyanın en büyük resmi hırsız çetesi.