ABD Kongresi'ni propaganda telaşı sardı

ABD, soğuk savaşta doruğa çıkan basın yoluyla propaganda ve psikolojik savaş yürütme gücünü eskisi kadar başaramadığını tartışıyor. Özellikle Rusya’ya karşı basın savaşlarında kaybettiğini kabul ediyor

ABD Kongresi'ni propaganda telaşı sardı
17 Nisan 2015 Cuma 12:41

Dış Haber Servisi
ABD Kongresi'nde, Amerikalılar ve dünyadaki diğer insanların ana akım medyadan kopup alternatif haber kaynaklarına yönelme eğilimlerinin nedenlerini 'sorgulayan' bir toplantı düzenlendi. ABD Temsilciler Meclisi Dışilişkiler Komitesi tarafından düzenlenen toplantı özellikle dünyaya çeşitli dillerde yayın Rus basınını hedef aldı. "Rusya'nın Bilgiyi Silahlaştırma Eğilimiyle Karşı Karşıya" başlıklı toplantıyla ilgili Rus haber ajansı Sputnik, katılımcılardan aktardığı bilgiye göre, toplantıda televizyon ve radyo yayıncılığından çok, savaş oyunlarından ya da muharebe taktiklerinden söz edildi.
Kongre'nin toplantısına katılan konuşmacılardan biri olan Londra merkezli düşünce kuruluşu Legatum Enstitüsü'nde çalışan Peter Pomerantsev, şunları söyledi: ''Rusya'nın geçen yılki Kırım işgali sırasında gazetecilerin çoğunun aklı karışmış gibi duruyordu (...) Rusya, Batı'ya karşı bir enformasyın savaşına girişti. Biz de bu savaşı kaybediyoruz.''
'RT BİR TARİKAT'
Alternatif basın kuruluşlarının dünyada artan popülerliğinin altında yatan sebepleri aktarması için çağrılan konuşmacılardan biri, canlı yayında istifa ettiğini açıklamasıyla ünlenen eski Russia Today çalışanı Liz Wahl'dı. Wahl, Kongre'deki konuşmasında, 'RT'nin geleneksel bir yayın kuruluşu olmaktan çok beyin yıkayan komplo teorileri üreten bir tarikat olduğunu' savundu. Wahl, ''Karışımızdaki oyunları kurallarına göre oynamayan bir kuruluş'' diye ekledi.
'ABD MEDYASININ ETKİSİ YOK'
Wahl'ın bu sözleri de RT ve diğer medya kuruluşlarının, ABD'nin yabancı yayınlarında Rusya'dan çok daha fazla harcama yapmasına rağmen, giderek daha popülerleşmesinin sebeplerinin sorgulanmasına neden oldu. Toplantıda konuşanlardan bir diğeri olan Heritage Vakfı'ndan Halle Dale, ABD hükümeti tarafından finanse edilen basın kuruluşlarının Rus dinleyici ya da izleyiciler üzerinde hiçbir etkisi olmadığını dile getirdi.
ABD'nin yabancı dildeki yayınlarından sorumlu Yayıncılık Yüksek Kurulu'na (BBG) yöneltilen bu eleştirilere rağmen, Kongre'deki bu 'dramatik toplantının' amacı kendi kendini belli etti. BBG yıl içinde Rusça programlarını ve sosyal medya içeriğini genişletmek adına 15.4 milyon dolar ek kaynak talebinde bulunmuştu. Nitekim BBG'nin, bu talebini haklı göstermek için alternatif bakış açısı sunmakla yetinen medya kuruluşlarının yayıncılığını bir ulusal güvenlik meselesiymiş gibi aksettirmesi gerekebiliyor.
CLINTIN: BASIN SAVAŞINI KAYBEDİYORUZ
Mart 2011'de dönemin ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da, Dış İlişkiler Komitesi'nde konuşmuş ve Amerikan medyasının "gerçek haber" verme konusunda eksik kalması nedeniyle "propaganda savaşını"nın kaybedildiğini söylemişti.
Clinton'un sözleri oluşan manzarayı tüm açıklığıyla ortaya koyuyordu: "Soğuk Savaş sırasında Amerika'nın mesajını dış dünyaya aktarmak konusunda iyi iş çıkarıyorduk. Berlin Duvarı düştükten sonra şöyle düşündük, 'tamam artık, tüm bunlar yeterli, işimizi tamamladık' ve maalesef bunun bedelini şu an ağır bir şekilde ödüyoruz. Özel basın kuruluşlarımız oluşan boşluğu dolduramıyorlar".
Çinlilerin, Rusların ve hatta bazı Arap ülkelerinin kaliteli yayın yaptığını söyleyen Clinton, insanların düşünce ve tavırlarını etkileyen küresel medyada bu ülkelerin televizyon kanallarının lider konumda olduğunu ifade etmişti.
Clinton Amerikan Kongresi'nden medya için çok daha fazla para talep ettiği konuşmasını şu sözlerle bitirmişti: "Bir bilgi savaşı içindeyiz ve bu savaşı kaybediyoruz. El Cezire kazanıyor, Çinliler küresel çapta yayın yapan çok dilli televiyon ağı kurdular, Ruslar İngilizce yayın yapan televizyon ağı açtılar. Bunları birçok ülkede gördüm ve bu çok öğretici."
Amerika'nın Sesi benzeri devlet tarafından yönetilen yayın organlarını yöneten ABD Federal Ajansı Başkanı Walter Isaacson da, yabancı basının etkisine yönelik benzer bir açıklama yapmıştı. Isaacson, "iletişim alanında düşmanlarımız tarafından alt edilmemize izin veremeyiz".

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.