ABD istihbaratı yabancı şirketlere sızıyor

ABD Ulusal İstihbarat birimi NSA hakkında yeni bir rapor daha yayınlandı. The Intercept sitesi tarafından yayınlanan raporda NSA'nın bir takım yazılımlarla yabancı şirketlerin şirket bilgilerini ele geçirdiği belirtiliyor. Raporda,...

ABD istihbaratı yabancı şirketlere sızıyor
11 Ekim 2014 Cumartesi 14:22

13manset

ABD Ulusal İstihbarat birimi NSA hakkında yeni bir rapor daha yayınlandı. The Intercept sitesi tarafından yayınlanan raporda NSA'nın bir takım yazılımlarla yabancı şirketlerin şirket bilgilerini ele geçirdiği belirtiliyor. Raporda, bu durumun ortaya çıkması halinde ABD için büyük sorunların ortaya çıkacağı vurgulanıyor

The Intercept sitesi Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) hakkında oldukça önemli bir rapor daha yayınladı. Raporda, NSA'nın Çin, Alman, Kuzey Kore'nin dahil olduğu yabancı ülkelerin şirket ağlarına sızmak ve hassas sistemlere erişim sağlamak için bir takım teknolojik yöntemler kullandığı belirtiliyor. Daha önceki raporlarda, NSA'nın şifreleri çözmek için diğer sistemleri ve çalışmaları özel bir yöntemle hackleyen bir devlet organı olarak tanımlanıyordu. Bu son raporda ise, NSA bilgilerini sızdıran Edward Snowden'in daha önce belirttiği gibi yerli ve yabancı şirketlere sızan ve bilgilerini ele geçiren bir birim olarak tanımlanıyor. The Intercept tarafından yayınlanan 13 sayfalık raporda, NSA'nın 'Sentry Eagle' adlı bir program içerisinde dosyalanmış ve 'temel sırlar' olduğu belirtilen 6 ayrı program tarif ettiği ifade ediliyor. Raporda, gizli bilgilerin açığa çıkması halinde ise ABD'nin ulusal güvenliğinde çok büyük hasarlar oluşacağı uyarısının yapıldığı ve üst düzey istihbarat yetkililerine danışılmadan herhangi bir operasyon yapılmaması gerektiği vurgulanıyor.

SIZMA PROGRAMLARI

The Intercept raporunda NSA'nın 6 ayrı programı şu özelliklerle tarif ediliyor: "Sentry Falcon(Nöbetçi Şahin): Bilgisayar ağlarının savunma sistemini içeriyor. Sentry Hawk(Nöbetçi Şahin): Bilgisayar ağlarını kullanmak için NSA ile yerli ve yabancı şirketler arasındaki ilişkiyi kurmaya yarıyor. Sentry Opsrey (Nöbetçi Kartal):  Birimin yabancı ağlara sızmasını sağlayacak uzmanları temin etmek için NSA'nın FBI ve CIA ile bağlantı kurmasını sağlıyor. Sentry Raven (Nöbetçi Kuzgun): Ağlarına kolayca sızmak için şifrelerini zayıflatma amaçlı NSA'nın şirketler ile arasında bağlantı kurmayı sağlıyor. Sentry Condor (Nöbetçi Akbaba): Bilgisayar sistemlerini zayıflatacak veya yok edecek saldırılar yapılmasını sağlıyor. Sentry Owl (Nöbetçi Baykuş): NSA'nın veri edinmesi için yabancı şirketlerin bilgilerini dikkat çekici duruma getirilmesini içeriyor.

YEREL ŞİRKETLER DE HEDEF

Raporda ayrıca, açığa çıkan en dikkat çekici durumun ise, Sentry Opsrey sayesinde gizli ajanların ve istihbarat birimlerinin, İletişim ve elektronik sinyalleri durdurma da dahil olmak üzere siber istihbarat operasyonlarını çok başarılı bir şekilde yönetebildiği belirtiliyor. Ajanların bu durumda sahte çalışan, iş adamı ya da her hangi bir karakter olup olmadığı bilinemediği belirtilen raporda yabancı şirketlerin yanı sıra yerel şirketlerinde hedef olduğunu ifade ediyor. The Intercept sitesi yaynıladığı raporda, NSA'nın Sentry Owl programı sayesinde yabancı şirketlerle önemli ölçüde ilişkiye geçebildiği ve şirket yani bir ürün çıkardığı zaman kolayca ele geçirebildiği belirtiliyor.

1 GÜNDE 19 MİLYON KİTAP YEDEKLERNİYOR

Daha önce The Intercept sitesi NSA tarafından hazırlanan gizli bir rapor daha yayınlamıştı. ABD’nın uluslararası istihbarat faaliyetlerini içeren raporda, NSA'nın silahlardan gıda işçisine kadar her nesneyi takip altına alma, devletlerden gruplara kadar bütün insanlar arasında dolaşan bilgileri dönüştürebilme, bilgisayarlar ve kitle iletişim araçlarıyla çok geniş alandaki internet ağlarına ulaşabilen 'Sential Enterprise' adlı bir yazılım geliştirdiği belirtilmişti. Raporda ayrıca, Sentient Enterprise adlı yazılım bir günde 19 milyon kitaba ve yüz bin  kütüphaneye eş değer binlerce exabyte boyutunda bilgilerin izini sürüp yönetebilme kapasitesine sahip olduğu ve bunu da kullanılan üst düzey yapay zeka teknolojisiyle eş zamanlı olarak yaptığı belirtilmişti.

Dış Haber Servisi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.