ABD, CIA’ya diz çökerten Uruguay başkanı ‘Pepe’yi ağırlıyor

12 Mayıs Pazartesi günü Washington, Uruguay Devlet Başkanı José “Pepe” Mujica’yı ağırladı. Ülkesinde “Pepe Amca” olarak çağrılan 78 yaşındaki lider, ABD için pek de sıradan bir ziyaretçi sayılmaz. Zira “Pepe” Mujica,...

ABD, CIA’ya diz çökerten Uruguay başkanı ‘Pepe’yi ağırlıyor
13 Mayıs 2014 Salı 10:09

13urugay

12 Mayıs Pazartesi günü Washington, Uruguay Devlet Başkanı José “Pepe” Mujica’yı ağırladı. Ülkesinde “Pepe Amca” olarak çağrılan 78 yaşındaki lider, ABD için pek de sıradan bir ziyaretçi sayılmaz. Zira “Pepe” Mujica, Ulusal Kurtuluş Hareketi-Tupamaros hareketinin lideri. Yani ülkesini “yanki”lerden temizlemeye ant içmiş Latin Amerika’nın en uzun soluklu mücadelesini vermiş; bu uğurda vücuduna 15 kurşun yarası alan ve 13 yıl olağanüstü koşullarda hapsedilmiş bir devrimci. Washington’daki bu kabul ABD’liler için dehşet verici olmalı. Çünkü bizim ihtiyar “Pepe” ABD’nin Latin Amerika’da polis içindeki kontrgerillayı organize eden en önemli CIA ajanı Dan Mitrione’nin kaçırılması ve infazından da sorumlu.

Costa-Gavras’ın “Sıkıyönetim” isimli filmini izlemenizi öneririm. Mitrione olayının anlatıldığı bu filmde, ilkelerden ödün vermeme adına devrimin nasıl kurban edilebildiğini seyredebilirsiniz. Aslında Tupamaros liderliği o gün de bu kararı vermenin ne anlama geldiğini biliyordu. Fakat “Pepe”nin söylediği gibi “olaylar onların boyunu çoktan aşmıştı”.

Geniş cephenin ilk örneği

Latin Amerika’ya özgü popülist yanlarına rağmen Tupamaros Hareketi maceracı olarak nitelendirilemez. Zaten hiçbir maceracı hareket de 40 yıl kesintisiz politik mücadele verip iktidara gelemez. Oysa Tupamaros’u iktidara getiren şey Raúl Sendic’in cesur liderliğiydi. 1970 ortalarına gelindiğinde binlerce üyesi hapiste ama kendisi iktidar ortağı olan, merkez komitesinde bir general olacak kadar orduyla sıkı ilişkilere sahip bir örgüt yarattı Sendic. Latin Amerika siyasetinde tüm sol hareketlere ilham olan “Geniş Cephe” politikasını da işte tam o dönemde hayata geçirdi. Hareket adına yakışır biçimde içinde Hıristiyan demokratlardan, milliyetçilere kadar en geniş kesimleri kapsayan bir cephe kurdu. 1971 Şubatında kurulan “Geniş Cephe” bugüne kadar geldi ve Mujica’yı Devlet Başkanı yaptı.

Sendic ve Mujica’yla beraber toplam sekiz Tupamaros lideri, yargılanmaksızın 1973’den 1985’e kadar süren faşist cunta döneminde gizli merkezlerde “rehin” olarak tutuldu. Özgürlüklerine kavuştuklarında tümü fiziksel, bazıları da akıl sağlığını yitirmişti. Sendic “yeniden başlayacağız” dedi ve her bir Tupamaro, sokağın köşesine oturup “mate” çayı içerek halkla yeniden ilişki kurdu. “Geniş Cephe” yeniden hayata geçti. Sendic kanser nedeniyle 1989’da hayata gözlerini yumarken Ulusal Kurtuluş Hareketi başkent Montevideo belediyesini kazanmıştı. “Pepe” Mujica ise 1994’te milletvekili seçildi, 1999’da ise senatör. 2005’te “Geniş Cephe” hükümetinde Tarım Bakanlığı yaptı. Uruguay Ulusal Devrimci Hareketinin bu direngen lideri 2010’da Devlet Başkanı seçildi. Onu bu tarihten sonra tüm dünya “maaşını almayan” ve “gecekonduda yaşayan” dünyanın en yoksul başkanı olarak tanıdı.

Kısa Kısa...

* 41 yıl önce faşist Pinochet (Pinoşe) darbesiyle faaliyetine son veren Şili’deki Sovyet Uzay Gözlem Teleskopu’nun Rusya’yla yapılan anlaşma sonucu yeniden çalışmalarına başlayacağı açıklandı. Rus Pulkovo Gözlem Direktörü, Latin Amerika’daki bir diğer Sovyet Gözlem Teleskopu’nun da Bolivya’da olduğunu ve yakın zamanda yeniden işlevsel hale getirileceğini bildirdi.

* Miami merkezli terör şebekesine üye, Küba devrimi karşıtı dört terörist Küba’da ele geçirildi. Teröristlerin 2013 ortalarından itibaren adaya geldiği ve askeri tesislere yönelik saldırı hazırlığı içinde olduğu öğrenildi.

* Cuma akşamı Brezilya’nın turistik kenti Rio’da greve çıkan otobüs şoförlerinin belediyeye ait 500 aracı yakması, kentte şok etkisi yarattı. Şoförler Sendikası, yüzde 10’luk zamma tepki göstererek “sabırlarının taştığı” uyarısında bulundu.

* Şili’de Sosyalist Bachelet’in başkanlığa gelmesi eğitim reformu talebini yeniden yükseltti. Geçtiğimiz hafta yüz bine yakın öğrenci reform talebiyle bir önceki Başkan Piñera’nın yasakladığı Alameda yoluna yeniden çıktı. Şili de Pinochet darbesinden bu yana sağlık ve eğitim tamamen ücretli. Son rakamlara göre Şili’de üniversite eğitimi İngiltere’den bile daha yüksek.

* Bolivya ve Küba ortak ilaç üretimi için anlaşmaya vardı. Tıp ve ilaç endüstrisinde dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında yer alan Küba, bu tecrübesini Bolivya’yla paylaşacak. Bolivya kurulacak ilaç fabrikalarıyla dışarıdan ilaç alımına son verecek.

Biliyor muydunuz?

* Boston Üniversitesi Küresel Ekonomi Yönetimi Girişimi’nin araştırmasına göre Çin, 2005-2013 yılları arası Latin Amerika ülkelerine 102,2 milyar dolar borç verdi. Ayrıca bu dünya devi aynı dönemde kıtada 346,7 milyar dolar enerji alanına, 171 milyar dolar da maden işletmelerine doğrudan yatırım yaptı. Brezilya, Çin’in en fazla yatırım yaptığı ülke olurken, Venezuela petrol ve maden alanında 45 milyar dolar yatırımla ikinci sırayı aldı. Çin, 2007’den itibaren Venezuela’ya 50,6 milyar dolar borç verdi.

Özgür Uyanık


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.